V Dánsku se na Velikonoce často podává sleď, typická tamější ryba. „Nejlepší sledi jsou z ostrova Bornholm,“ tvrdí Flemming Laugesen. Výborní jsou samozřejmě ve formě matjesů a uzenáčů, ale také obalení v žitné mouce. Žito stejně jako brambory, řepa a jehněčí maso patří k tradičním skandinávským surovinám.
Suroviny
Postup
Umyjte červenou řepu a povařte ji doměkka v mírně osolené vodě asi 25 minut.
Sledě zbavte hlavy a ocasu, rozevřete břišní dutinu a vyřízněte páteř. Potřete maso hořčicí, posypte petrželkou, osolte a opepřete a ryby obalte v žitné mouce. Smažte je na směsi másla a oleje z každé strany 3 minuty dozlatova.
Vařenou řepu oloupejte a nakrájejte na kostičky. Smíchejte ji se zakysanou smetanou, s octem a křenem, osolte a opepřete. Pak přidejte cibuli a jablko.
Na omáčku rozehřejte máslo, zaprašte moukou a míchejte 1 minutu, až jíška zpění a zbělá. Za stálého míchání přidávejte mléko, smetanu a asi 100 ml vody, která vám zbyla z vaření brambor. Vařte asi 10 minut; pokud je omáčka moc hustá, rozřeďte ji další vodou z brambor. Osolte, opepřete a vmíchejte petrželku.
Sledě podávejte s vařenými bramborami přelitými petrželkovou omáčkou a se salátem z červené řepy.
TIP NA NÁKUP
Sledě mají na www.cerstveryby.cz. Až vyzkoušíte smažené sledě, můžete zkusit výrobu domácích zavináčů. Recept najdete v nové kuchařce z Edice Apetit Ryby a plody moře.
VIZITKA
Flemming Laugesen je Dán, který přes třináct let žije v Praze a k tomu miluje Itálii a italská vína. Působí jako wine director ve skupině Aromi a nejnověji můžete jím vybraná vína ochutnat a koupit v prodejně La Bottega di Finestra. Jeho láskou jsou malá vinařství, kde na rozdíl od průmyslové výroby respektují přirozené a jedinečné vlastnosti vína.