Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Topinková bomba
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.2/5 Počet hodnocení: 515
Do hodiny Snadné na 4 skleničky po 200 ml

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2340 kcal
Bílkoviny 29 g
Sacharidy 241 g
Tuky 116 g
Vláknina 28 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Elegantní způsob, jak se zbavit přebytků cuket s velkou slávou. Až pak tuhle směs na topinky promícháte se sýrem a uzeninou, příští rok vám cukety nebudou stačit. Podávejte na opečeném toustu nebo poctivé topince.

Suroviny

olivový olej 125 ml
na plátky
česnek 7 stroužků
na plátky
cuketa 1,5 kg
nahrubo nastrouhaná
sůl 3 ČL
vinný ocet červený 2 PL
worcesterská omáčka 5 PL
kapary 1,5 PL
chilli sušené ½ ČL
drcené

Postup

1

Na oleji zpěňte cibuli a česnek.

2

Přidejte cuketu, osolte a míchejte další 3 minuty. Přidejte ostatní přísady a dejte do trouby předehřáté na 200 °C na zhruba 40 minut. Občas zamíchejte.

3

Mažte na topinky teplé nebo studené. Případně směs plňte do horkých sklenic, zavíčkujte a uchovejte v chladu na pozdeji.

S ČÍM SI TO DÁT
Podávejte na toustu nebo topince se sýrem (třeba čedarem) a chorizem či čabajkou nebo zamíchejte do těstovin.

Související články

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2012/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2012/8

Komentáře

13.08.2019 16:36

Dobrý den,hodlám letos tento tecept vyzkoušet ale zajímá mě jak dlouho to v těch sklenicích vydrži když se to nezavařuje.Díky

10.07.2019 21:15

Naprosto senzační a chutný recept. S radostí ho brzy zopakuji a pokusím se ho vylepšit o hlívu ústřičnou ap.

13.08.2019 20:07

Dobrý den, mohu se zeptat jak dlouho to vydrží v těch sklenicích když se to nezavařuje.Děkuji

14.08.2019 11:19

Dobrý den, paní Gronská,
pokud byste chtěla sklenice s cuketovou bombou skladovat dlouhodobě, určitě doporučujeme je zavařit. Když je naplníte zahorka do vyvařených sklenic, mohou vydržet velmi dlouho, ale bohužel také nemusí. Takže nezavařené bychom je neotevřené uchovávali v lednici maximálně cca 14 dnů. Po otevření slouží k okamžité spotřebě.
Krásný den, redakce Apetitu

13.08.2021 10:43

Dobrý den, paní Boriková,
musíme přiznat, že se zavařováním topinkové bomby nemáme zkušenost, vždy jsme používali pasteraci mimo obal, což je přesně plnění vařicí směsi do horkých sterilizovaných sklenic, ideálně nových (po předchozím použití samozřejmě bohužel může někde zůstat nedomytá, zaschlá spora mikroorganismů). 

Konzultovali jsme konzervaci nekyselých výrobků s literaturou a lze ji provádět zásadně dvojím způsobem - sterilací, tj. ohřevem přes 100°C, nejčastěji za přetlaku v tlakových nádobách, nebo přesušovanou pasterací, tj dvojím ohřevem do 100°C, opakovaným obvykle po 24 hodinách. 

První způsob je doma mimo hru, ale u druhého doporučují horkou zeleninou opět naplnit sklenice a poté sterilovat 50 minut ve vodě při 95°C a opakuvat pak druhý den při stejné teplotě do dobu 30 minut. Bohužel bližší informaci o troubě jsme nenašli. 

Pokud byste si chtěla být zcela jistá, doporučujeme kontaktovat odborníky z VŠCHT nebo ČZU (se zavařováním paštik nám např. radili Ing. Pavel Nový, Ph.D., z katedry kvality zemědělských produktů České zemědělské univerzity a doc. Ing. Rudolf Ševčík, Ph.D., z Ústavu konzervace potravin VŠCHT). 

Přejeme krásné léto, redakce Apetitu

20.11.2021 17:44
Dobrý den, vloni jsem tuto směs vyráběla poprvé a vydržela bez zavařování až do jara jen ve spíži (v paneláku mimo byt, na schodišťové chodbě). Sklenice nechám vyhřát v troubě na 120 stupňů asi 10 minut, víčka chvíli vyvařuji ve vodě a horkou směs dávám do horkých sklenic, ihned zavíčkuji (okraj sklenice a víčko před uzavřením ještě otřu hadříkem namočeným v pálence), neobracím dnem vzhůru, jen nechám vychladnout. Ze dvou dávek se nezkazila ani jedna sklenice. Letos už jsem dělala čtyři dávky... ;o))
18.09.2014 15:25

Vzdy sa tesim na kazdorocnu nadurodu cukiet aj kvoli tomuto receptu! Nazov hovori naozaj za seba,je to topinkova bomba! Mnam!

Apetit magazín