Hodnocení receptu
Průměr: 3.6 ()
Do hodiny Velmi snadné na 4 skleničky po 200 ml

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2340 kcal
Bílkoviny 29 g
Sacharidy 241 g
Tuky 116 g
Vláknina 28 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Elegantní způsob, jak se zbavit přebytků cuket s velkou slávou. Až pak tuhle směs na topinky promícháte se sýrem a uzeninou, příští rok vám cukety nebudou stačit.

Suroviny

olivový olej 125 ml
cibule 4 ks
na plátky
česnek 7 stroužků
na plátky
cuketa 1.5 kg
nahrubo nastrouhaná
sůl 3 ČL
krupicový cukr 3 PL
vinný ocet červený 2 PL
rajčatový protlak 400 g
worcesterská omáčka 5 PL
kapary 1.5 PL
chilli sušené 0.5 ČL
drcené

1 Na oleji zpěňte cibuli a česnek. Přidejte cuketu, osolte a míchejte další 3 minuty. Přidejte ostatní přísady a dejte do trouby předehřáté na 200 °C na zhruba 40 minut. Občas zamíchejte.

2 Mažte na topinky teplé nebo studené. Případně směs plňte do horkých sklenic, zavíčkujte a uchovejte v chladu na pozdeji.

S ČÍM SI TO DÁT
Podávejte na toustu nebo topince se sýrem (třeba čedarem) a chorizem či čabajkou nebo zamíchejte do těstovin.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2012/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2012/8

Komentáře

Lucia Lucká

Vzdy sa tesim na kazdorocnu nadurodu cukiet aj kvoli tomuto receptu! Nazov hovori naozaj za seba,je to topinkova bomba! Mnam!

Martina Zajícová

Dobrý den, paní Gronská,
pokud byste chtěla sklenice s cuketovou bombou skladovat dlouhodobě, určitě doporučujeme je zavařit. Když je naplníte zahorka do vyvařených sklenic, mohou vydržet velmi dlouho, ale bohužel také nemusí. Takže nezavařené bychom je neotevřené uchovávali v lednici maximálně cca 14 dnů. Po otevření slouží k okamžité spotřebě.
Krásný den, redakce Apetitu

Martina Zajícová

In reply to by luck

Dobrý den, paní Boriková,
musíme přiznat, že se zavařováním topinkové bomby nemáme zkušenost, vždy jsme používali pasteraci mimo obal, což je přesně plnění vařicí směsi do horkých sterilizovaných sklenic, ideálně nových (po předchozím použití samozřejmě bohužel může někde zůstat nedomytá, zaschlá spora mikroorganismů). 

Konzultovali jsme konzervaci nekyselých výrobků s literaturou a lze ji provádět zásadně dvojím způsobem - sterilací, tj. ohřevem přes 100°C, nejčastěji za přetlaku v tlakových nádobách, nebo přesušovanou pasterací, tj dvojím ohřevem do 100°C, opakovaným obvykle po 24 hodinách. 

První způsob je doma mimo hru, ale u druhého doporučují horkou zeleninou opět naplnit sklenice a poté sterilovat 50 minut ve vodě při 95°C a opakuvat pak druhý den při stejné teplotě do dobu 30 minut. Bohužel bližší informaci o troubě jsme nenašli. 

Pokud byste si chtěla být zcela jistá, doporučujeme kontaktovat odborníky z VŠCHT nebo ČZU (se zavařováním paštik nám např. radili Ing. Pavel Nový, Ph.D., z katedry kvality zemědělských produktů České zemědělské univerzity a doc. Ing. Rudolf Ševčík, Ph.D., z Ústavu konzervace potravin VŠCHT). 

Přejeme krásné léto, redakce Apetitu

Michaela Gronská

Dobrý den,hodlám letos tento tecept vyzkoušet ale zajímá mě jak dlouho to v těch sklenicích vydrži když se to nezavařuje.Díky

Apetit magazín

Škola vaření: bramborová kaše
  • Tipy a triky

Škola vaření: bramborová kaše

Vychutnejte si s námi úžasné bramborové pyré. Naučíme vás dokonalou bramborovou kaši a až vás omrzí, vyzkoušejte tři báječné možnosti, jak jej posunout ještě o krok dál.   ...
Knedlík nebo nok? Připravte si pochoutky z bramborového těsta.
  • Poradna

Knedlík nebo nok? Připravte si pochoutky z bramborového těsta.

Na světě jsou dva druhy lidí. Ti, kteří nedají dopustit na houskové a kynuté knedlíky, a pak tací, kteří dají vždycky přednost těstu bramborovému. Bramborové knedlíčky, noky nebo italské gnocchi, to je, oč tu běží! Jak nejlépe připravíte...

Obchod Apetit