Znojemská hovězí pečeně nebo také znojemská omáčka na seznamu tradičních českých omáček rozhodně nesmí chybět. Znojemská s dušenou rýží nebo knedlíkem, připravená z kvalitních surovin vykouzlí na tváři každého strávníka blažený úsměv. Jestli i vám se sbíhají sliny, pak nabízíme recept, na kterém si pochutnáte.
Suroviny
Postup
Do masa udělejte po směru vláken tenkým nožem díry, rozšiřte je otáčením nože a pak prstem a vetkněte do nich proužky slaniny.
Cibuli zpěňte v hrnci na tuku a vložte maso. Opečte ho krátce ze všech stran, aby se zatáhlo, a podlijte asi 150 ml vody.
Přiklopené duste v troubě předehřáté na 160 stupňů doměkka asi 1,5 hodiny (pokud maso nebude stále měkké, přijdete ještě 30 minut).
Vyndejte maso z trouby a uchovejte ho horké.
Do šťávy v hrnci přilijte vývar a přiveďte k varu.
Vmíchejte mouku rozšlehanou v 100 ml studené vody. Vařte asi 20 minut a pak přeceďte. Podle chuti osolte a opepřete.
Pokud je omáčka příliš hustá, rozřeďte ji vývarem.
Vložte do omáčky okurky a už jen prohřejte. Plátky masa s knedlíkem na talíři přelijte omáčkou a podávejte.
Rada šéfkuchaře: Okurky nemusíte dávat do omáčky všechny, pokrm jimi lze posypat až na talíři. V obou případech jim ale velmi prospěje, když je předtím krátce prohřejete na kostičkách rozpuštěné slaniny. Navíc je omáčku možné zahustit i jíškou, pak ji stačí provařit jen deset minut.
Video převzato z TopRecepty.cz
Komentáře
Dobrý den, prosím na kolik stupňů se má maso péct?
Dobrý den, Veroniko, maso bychom připravovali v troubě předehřáté cca na 160 stupňů. Při této teplotě by se mělo pod pokličkou pomalu dusit. Čas od času bychom ho zkontrolovali a podlili. Kdyby ani po 1,5 hodině nebylo měkké, prodloužili bychom dobu dušení o 30 minut. Pokud nemáte nebo nechcete použít troubu, maso je možné i dusit v hrnci na sporáku, opět při střední teplotě. Obecně při pomalém pečení a dušení se dosahuje dobrých výsledků při nižších teplotách, ovšem je třeba počítat s tím, že se doba přípravy prodlouží.