Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Dýňový kompot – lahodné retro

Dýňová sezona je v plném proudu. Připravili jste doma už všechny možné dýňové recepty a chcete zkusit něco, na co už jste možná téměř zapomněli? Vsaďte na dýňový kompot. Někteří ho milují, jiní nenávidí a někdo o dýňovém kompotu v životě neslyšel. Vyzkoušejte ho doma a udělějte si na něj vlastní názor. Jak na něj zjistíte v našem článku.
26. 10. 2020 | Autor: Tereza Mašková

Dýňový kompot – novinka nebo recept babiček

Nakládání a kompotování jsou klasické metody, jak uchovat ovoce a zeleninu na zimu. Když se řekne kompot, tak si představíme spíše ty ovocné – broskvový, meruňkový, třešňový, jablečný nebo hruškový. Dýňový kompot není tím nejznámějším, ale už naše babičky ho měli v povědomí. Ty jej připravovaly pro celou rodinu jako pochutinu. Postupem času se na něj ovšem skoro zapomnělo. 

Retro kompot se u nás dostává opět do popředí začátkem 21. století a to kvůli obecně rostoucí oblibě dýně. Přesvědčit se o tom můžeme především v podzimních měsících, kdy jsou dýně všude kolem nás. S oblibou je pečeme, přidáváme do koláčůzávinůpyrépolévek či rizot a samozřejmě se nedají přehlédnout jako podzimní dekorace. Navíc na každém rohu vidíme v kavárnách velmi populární Pumpkin Spice Latte. Jedná se o kávový nápoj obohacený o známou směs koření (skořice, muškátový oříšek, zázvor, hřebíček, kardamom), která se k dýním skvěle hodí. S narůstající popularitou této plodiny jednoduše hledáme další a další recepty, takže je na čase oprášil i tento kompotovaný poklad. 

Dýně ve všech podobách aneb nejlepší dýňové recepty

Jejich oranžová dužina si přímo říká o upečení, uvaření, zavaření – dýně už dávno nejsou odsouzeny do role...

K čemu je dýňový kompot dobrý

Kompotování je skvělým způsobem, jak snadno a prakticky uchovat plodinu na celý rok. Dýně při správném skladování vydrží i do jara, ale ne každý má pro takové skladování doma podmínky. Jakmile ji nakrojíte, je potřeba ji rychle spotřebovat, než se zkazí. Kompotovaná vydrží opravdu dlouho, takže si dýňové hody můžete udělat, kdy se vám zamane. 

Není divu, že je podzim dýňovým obdobím. V dýních totiž najdeme zdraví prospěšné látky, které potřebujeme především v těchto sychravých měsících – vitamíny B, C, E, K, kyselinu listovou, železo, hořčík, sodík, zinek, draslík. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhají přirozeně posilovat imunitu. Nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 snižují vysoký krevní tlak. Navíc dýně snadno zasytí, ale obsahuje až 90% vody, jsou tedy skvělým společníkem při hubnutí. 

Dýně a její blahodárné účinky na zdraví

Podzim je obdobím dýní. Nejen že jsou oblíbenou podzimní dekorací, a to zejména na Halloween, ale v kuchyni z nich...

Příprava dýňového kompotu

Jakou dýni použít

Červené nebo zelené hokkaido mají nasládnou chuť, krémovou konzistenci a jako jediné se pro tepelnou úpravu nemusí loupat. Máslová chutná, jak název napovídá, po másle, je sladká a vyniká menším obsahem semínek, takže máte více lahodné dužiny ke spotřebě. Muškátová obsahuje nejvíce vody, může se konzumovat i za syrova a je nejvíce aromatická. Mexická se nejčastěji vyřezává do lucerniček na Halloween. Vydlabaná dužina se často vyhazuje, což je obrovská škoda, protože na kompot je ideální. Špagetová není tak výrazná, ale o to je variabilnější v dochucování a kombinování s jinými plodinami. Díky této kvalitě se z ní často připravuje nízkokalorická alternativa těstovin (dýně se jen upeče a pak natrhá vidličkou na jemné špagety). Na kompot se ovšem vůbec nehodí. 

Samotný kompot 

Dýni dle potřeby oloupejte a dužinu nakrájejte na požadované kousky stejné velikosti. Nejčastěji se tedy dělají kostičky přibližně 1 x 1 cm. Vytvořte rozvar, ve kterém budete dýni vařit. Hlavní složkou je voda, kyselejší komponent a koření. Často se přidává cukr krupice, třtinový nebo med. Záleží na tom, jak chcete kompot dále využít. Jako kyselý komponent je vhodné bílé víno, šťáva z citrusů nebo ocet. Pak přidáte jen koření dle preferencí (skořice, vanilka, badyán, kardamom, muškátový oříšek, kůra z citrusů, hřebíček, zázvor) a rozvar je hotový. 

Do něj přidejte nakrájenou dýni a vařte tak akorát na skus, aby nebyla rozvařená. Při ideální konzistenci přendejte do sterilizovaných zavařovacích nádob a postupujte jako při klasickém zavařování. Správně zavařený kompot vydrží ve spíži až 3 roky. 

Ty sladší se hodí k dezertům a do nejrůznějších moučníků, ale dají se pojídat jen tak lžičkou z lahvičky nebo s jogurtem. Pamětníci si vzpomenou na porci dýňového kompotu, kterou servírovala školní jídelna coby dezert po obědě. Slanější verzi využijete jako ozvláštnění masových pokrmů, salátů nebo jako základ rychlé omáčky. Můžete vyzkoušet například recept na kapří suflé na dýňovém kompotu

Jak na domácí zavařování?

Na začátku jara jsme šťastní, když na stromech vidíme pupeny a květy. Na začátku léta se pak radujeme z drobných...
Foto v textu: Pumpkin spice latte – Haidi Kaden (Unsplash), Dýně – Aaron Burden (Unsplash) 

Související

Dýně ve všech podobách aneb nejlepší dýňové recepty

Jejich oranžová dužina si přímo říká o upečení, uvaření, zavaření – dýně už dávno nejsou odsouzeny do role...

Opomíjená dýňová semínka

Při přípravě dýně na následné pečení, vaření nebo pouhé vydlabávání na dekoraci, je třeba zbavit ji semínek. Pokud si s...

Dýňové dezerty

Sezona dýní je ideální příležitostí trochu si zaexperimentovat. Dýňovou polévku všichni známe, možná už jste vyzkoušeli...

Dýně a její blahodárné účinky na zdraví

Podzim je obdobím dýní. Nejen že jsou oblíbenou podzimní dekorací, a to zejména na Halloween, ale v kuchyni z nich...

Nejen hokkaido: zajímavé druhy dýní, které lze použít při vaření

Hokkaido, máslová, žaludová nebo špagetová. V současné době na trhu nalezneme nespočet druhů dýní, které si můžeme...

Podzimní dekorace z dýně

Období dýňových žní je tady. A poznáme to nejen v našich kuchyních, ale také na balkonech, u vchodových dveří nebo jako...

Tradice dýní v USA

Tato plodina z USA pochází a je to poznat – jakmile přijde podzim, dýně doslova zaplaví celé Spojené státy. Pořádají se...

Přidat komentář