Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Posilte imunitu exotickými houbami: Enoki nebo shiitake dokážou v těle zázraky

Shiitake
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Co uvařit z klasických českých hub jako je hřib, kovář, liška nebo ryzec, asi víte. Proč ale nevyzkoušet exotické houby, jako je třeba enoki, šiitake, Jidášovo ucho nebo hlíva? Jsou výborné, plné zdraví a my vám přinášíme několik tipů, jak s nimi naložit v kuchyni.

Enoki

Enoki, česky penízovka sametonohá, je jedlá houba oblíbená zejména v Číně, Koreji a Japonsku. Enoki je netypická tím, že roste od října do března, proto se jí také říká zimní houba. Kvůli svým léčivým účinkům je na trhu velmi vyhledávaná. Působí příznivě na játra, vysoký krevní tlak a cholesterol.

  • Pro Egypťany byla enoki houbou nesmrtelnosti, v Číně zase věří, že prodlužuje život.
  • Enoki mají velmi jemnou, nasládlou chuť a krásně křupou, proto je nejlepší konzumovat je zasyrova.
  • Krásně podtrhnout chuť salátu se špenátem, čočkou a čekankou.

Šiitake

Šiitake, známá též jako houževnatec jedlý, pochází z východní Asie. V čínské medicíně se používá už tisíce let. Má antibakteriální a antivirotické účinky, posiluje imunitní systém, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje vylučování a prý slouží i jako prevence rakoviny. Šiitake je kromě mnoha léčivých účinků významná také svou chutí. Má výrazné nasládlé aroma a je často využívána zejména v asijské kuchyni, a to jak v syrovém stavu tak sušená.

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho patří rovněž mezi houby oblíbené na asijském kontinentu. Jeden z druhů této houby, Boltcovitku bezovou, však můžete najít i v našich lesích. A chutí se téměř neliší. I Jidášovo ucho je hojně využíváno v tradiční čínské medicíně. Pomáhá snížit krevní tlak, čistí krev, posiluje imunitu, pomáhá při bolestech břicha a v neposlední řadě zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů.

  • Jidášovo ucho sice příliš nevoní a nemá ani nijak zvláštní chuť, ale svou křupavou konzistencí skvěle doplní zejména asijské pokrmy, rizota, omáčky či polévky.
  • Do pokrmů se používají hlavně sušené plodnice, které stačí před přípravou jídla "oživit" horkou vodou.
  • Inspirujte se třeba houbami po asijsku nebo pikantním zelným salátem.

Hlíva ústřičná

Tato bílo hnědá houba roste po celém světě, najít ji můžete i v českých lesích od léta do zimy. Hlíva se často pěstuje, po žampionech a houbách šiitake je to třetí nejpěstovanější houba na světě. I hlíva má spoustu léčivých účinků. Posiluje imunitu, má antioxidační účinky, snižuje krevní tlak, krevní cukr i cholesterol, působí proti bakteriím, plísním i virům a pomáhá při kožních onemocněních.

Pokud vás zajímají recepty z českých hub, inspirujte se našimi 20 oblíbenými!

Zdroj: Apetit, Myko web, Myko, Na houby

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč