Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Přivolejte jaro s pestrou bowl (miskou)

Vytvořte si originální bowl inspirovanou světovými trendy a přidejte své oblíbené ingredience dle vlastní chuti. My jsme si pro vás dnes připravili tipy na misky zářící jako jarní louka, které definitivně zaženou mrazivé dny a otevřou dveře jarnímu vaření. Přivítejte jaro s jedinečnou havajskou pochoutkou, které po ochutnání zaručeně přijdete na chuť.
8. 3. 2021 | Autor: Šárka Měřičková

Co je to bowl a odkud pochází?

Koncept misek plných pestré škály čerstvých a zdravých surovin vznikl již v druhé polovině 20. století, jeho skutečný původ však sahá daleko do historie původních obyvatel Polynésie. Tradiční poke bowl, jak ji dnes známe, k nám doputovala z Havaje, odkud se v průběhu let rozšířilo toto označení do celého světa. Postupem času vznikly různé alternativy se stejným konceptem a různými, často lokálními surovinami.

V současnosti se jedná o moderní gastronomický trend, který se postupem času těší čím dál větší oblibě a své uplatnění našel v mnoha restauračních zařízeních, kde se podávání různých typů bowl stalo hlavním konceptem. Stejně tak propadl přípravě bowl i svět foodblogerství a sociálních médií, jelikož se jedná o jedno z nejvíce fotogenických jídel, které můžeme napříč sociálními sítěmi vidět.

V rámci putování po rozvíjejícím se bowl trendu se můžeme setkat s novými názvy, které napovídají místu vzniku (Buddha bowl inspirovaná Asií), složení (Acai bowl se superpotravinou Acai) nebo typu jídla (Smoothie bowl na snídani). 

Poke bowl: zdravá, vynikající a skvěle vypadající miska chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud...

Pravidla přípravy bowl

Nejen barevná pestrost je však důvodem, proč bychom si čas od času měli takovou bowl dopřát. Přestože příprava bowl nepodléhá přísným pravidlům a finální servírování je variabilní dle chuti, abychom si bowl mohli připravit doma, podívejme se na základní doporučení pro sestavování a vrstvení. Typická bowl je synonymem pro hojnost a pestrost a patří do ní zpravidla tyto ingredience:

  • obiloviny či pseudoobiloviny
  • čerstvá zelenina
  • tepelně upravená či kvašená zelenina
  • proteinová složka (ryba, tofu, fazole, hummus, …)
  • posyp ve formě klíčků, semínek a bylinek
  • zálivka
  • ostatní oblíbené suroviny, které ladí k základu
     

Klasická bowl tedy obsahuje velké množství různých surovin, které k sobě vzájemně ladí. Zpravidla se servírují po jednotlivých částech do misky a nemíchají se dohromady, což dává strávníkům možnost jíst bowl dle své chuti a míchat tak jednotlivé ingredience přímo v misce. Při pohledu na správně připravenou a naservírovanou bowl člověku oči přecházejí. 

Středomořská miska

Supervydatná snídaně, parádní oběd s sebou do krabičky nebo zdravá večeře – s miskou hojnosti budete slavit...

Vyzkoušejte dokonalou jarní bowl

Jarní sluníčko už klepe na dveře a příprava barevné bowl je ideální možností pro přivítání probouzející se přírody. Miska plná pestrosti vesele naladí nejen svým vzhledem, ale patří také mezi jídla s bohatou nutriční hodnotou, která vám dodají energii a po jejich konzumaci se budete cítit svěže a fit. Navíc jako bonus dodá vašemu tělu spoustu potřebných vitaminů a prospěšných látek.

Správná bowl hýří barvami a ani u té jarní by tomu nemělo být jinak. Nabízí se využití lokální zeleniny jako je mrkev, kterou krájejte na tenké plátky, hrášek, čerstvé nebo kvašené zelí, použít můžete i pečenou červenou řepu nebo plátky salátové okurky. Ten správný říz dodá bowl pokrmu najemno pokrájená chilli paprička nebo nakládané papričky jalapeńos. Fantazii se meze nekladou a rozhodně se nebojte experimentovat. Nám v redakci nejvíce zachutnala bowl s krevetami. V jarní bowl by také rozhodně neměla chybět naklíčená semínka, jimž se budeme tento týden také blíže věnovat. Podívejte se třeba na možnost klíčení luštěnin a připravte si tak důležité komponenty doma. 

Inspiraci na přípravu různých typů bowl najdete v receptech pod článkem, kde nechybí ani tipy pro úpravu jednotlivých komponentů tak, abyste si vychutnali tu nejlepší bowl v pohodlí domova.

Související

Poke bowl: zdravá, vynikající a skvěle vypadající miska chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud...

Vegetariánská miska s falafelem

Kromě falafelu a hummusu můžete do misky přidat vařenou čočku, čočkové karbanátky anebo fazolové chili sin carne.

Smoothie bowl - barevná miska plná chuti a zdraví

Chcete si připravit zdravou, chutnou a na pohled krásnou snídani? Vyzkoušejte smoothie bowl – barevnou misku plnou...

Snídaňová miska s avokádem

Zelená snídaně šampionů!

Miska s borůvkovým smoothie a granolou

Granoly podle tohohle receptu vyrobíte víc než na dvě porce, ale ve vzduchotěsné nádobě vám vydrží i pár...

Miska s uzeným lososem

Hitem bister jsou misky, jejichž základem je ochucená rýže, doplněná zeleninou a libovolnou bílkovinou. Jde o...

Miska Zelené bohyně

Budete se cítit božsky!

7 instagramových profilů, díky kterým budete jíst více zeleniny

Inspirujte se od těch, které zelenina prostě baví. Vybrali jsme pro vás autory, kteří vymýšlí nápadité recepty, ve...

Přidat komentář