Často lehce opomíjené ovoce má v kuchyni nespočet využití a díky svěží chuti, která příjemně kombinuje sladké a kyselé tóny, si na něm určitě pochutnáte. Navíc se jedná velmi zdravé plody, jež mají pozitivní vliv na metabolismus a napomáhají při hubnutí. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se v množství druhů tohoto šťavnatého ovoce snáz zorientovat a navíc přidali pár receptů a nápadů, jak je využít v kuchyni.
Vedle populárních švestek a meruněk se na ně často trochu zapomíná. To je ovšem velká škoda! Blumy jsou totiž díky své jemně nakyslé chuti výjimečně dobré. Navíc mají nízký glykemický index a jsou doslova nabité vitaminy, takže jejich konzumací prospějete i svému zdraví. Skvělé jsou pochopitelně čerstvé, ale perfektně se hodí i na tepelnou úpravu. Pokud tedy chcete rozšířit svůj repertoár o méně obvyklé recepty a vyzkoušet nějaký lehčí ovocný dezert, vsaďte blumy.
Jaký je rozdíl mezi blumou a švestkou?
Blumy i švestky patří mezi plody peckovin, kterých je celá řada. U nás se mezi nejpopulárnější řadí meruňky, broskve, švestky, blumy, třešně, špendlíky a višně. Všechny tyto ovocné stromy patří do jedné rodiny. Zaměříme se ovšem na švestky a blumy. Přestože jsou blízce příbuzné, jsou mezi nimi rozdíly. Některé jsou drobné, jiné výraznější. Švestky jsou menší, pevnější, často elipsoidního tvaru, slupka má tmavě fialové barvu, dužina nazelenalou či žlutou. Blumy jsou na druhou stranu vodnatější, kulatější a mají krásně měkkou a tenkou slupku tmavé či světlé barvy, dužina je oranžová či červená.
Různé druhy slivoní
Blumy, stejně jako švestky, spadají pod rozsáhlý rod stromů a keřů s názvem slivoně. Existuje jich 430 druhů. Slivoním se nejvíce daří v mírném pásu a na jaře vždy krásně kvetou. Pro všechny slivoně platí, že jejich plodiny mají pecku a poměrně šťavnatou dužinou. Jejich sklizeň je v plném proudu v srpnu a brzkém září. Při jejich koupi si dávejte pozor na zralost, protože se často sklízí ještě nedozrálé, protože se poměrně rychle kazí. A pochopitelně platí, že čím méně zralé jsou, tím jsou také kyselejší.
U nás jsou nejoblíbenější:
- Blumy – Mají žlutou, zelenou, fialovou i červenou barvu, ale vždy uvnitř najdeme jemně nakyslou žlutou dužinu. Běžně se na trhu objevuje asi osm druhů, ze kterých si můžete vybrat.
- Mirabelky – Jedná se o drobné kulaté plody zlatožluté barvy. Mají pevnou slupku, sladkou dužinu a jsou velmi aromatické.
- Špendlíky – Pro špendlíky jsou typické žluté nasládlé plody. Dnes už se s nimi ovšem setkáte jen zřídka, protože stromy postupně vymizely.
- Ringle – Mají kulaté plody a tužší dužinu, takže nejsou tak náchylné k otlaku. Najdeme je hned v několika barvách od bílé, přes žlutou a zelenou, až po červenou.
- Slívy – Slivoň slíva je poddruhem slivoně štvestky. Plody jsou kulaté či elipsoidní a mají zelenožlutou nebo červenofialovou barvu a šťavnatou dužinu. Dužina je příjemně sladká, ale slupka může být poněkud trpká.
Blumy pro zdraví
Blumy jsou bohaté na vitaminy i minerální látky. Jejich konzumace podporuje funkci imunitního systému a očišťuje organismus od škodlivin. Obsahují vitamin E, který je silným antioxidantem a chrání buňky před volnými radikály. Vitaminy skupiny B zase podporují tvorbu krve, působí proti vzniku srdečních chorob, podporují činnost mozku, regeneraci a správnou funkci svalů. Vitamin C je ideálním spojencem v boji s nachlazením, preventivně funguje proti infekčním chorobám a zkrášluje pokožku. Blumy jsou údajně skvělou prevencí proti rakovině a předčasnému stárnutí.
Vitamíny ovšem nejsou všechno, co blumy nabízí. Obsahují i velké množství minerálů, jako například fosfor, draslík, železo a vápník. Ty v menší či větší míře pomáhají snižovat krevní tlak, posilují krevní oběh a funkci srdce. Obecně napomáhají správné funkci svalů, kostí, zubů, nervové soustavy a mají příznivý vliv na fungovaní metabolismu.
Blumy jsou ideálním společníkem při hubnutí. Mají vysoký obsah vody, která tvoří až 80 % celého plodu. Pokud sníte 100 g tohoto ovoce, přijmete jen něco přes 60 kCal. Jsou tedy velmi vhodné do redukčních jídelníčků. Navíc mají nízký glykemický index a obsahují poměrně hodně vlákniny, takže i příjemně zasytí.
Jak si blumy vychutnat
Z blum si můžete připravit nepočet pečených dobrot. V kuchyni se s nimi dobře pracuje, protože jdou lehce vypeckovat, mají tenkou slupku a jejich dužina se při vaření a pečení nerozpadá. Výborně se s nimi tedy pečou různé bublaniny a koláče. Pokud si chcete opravdu vychutnat jejich jemnou sladkokyselou chuť, můžete sáhnout po nějakém lehčím receptu bez těsta, jako je například krambl. Místo obligátních horkých malin můžete vytvořit horké blumy, které se moc hezky hodí ke zmrzlině nebo k tvarohovým knedlíčkům. Tvoří ovšem i skvělou náplň do knedlíků nebo jimi naplňte taštičky won ton.
Asi nemusíme znovu zmiňovat, že výborné jsou i jen tak zasyrova. Využijte jejich svěžest, která se perfektně hodí do salátů. Také se budou krásně vyjímat na různých sýrových a masových prkéncích. Nebo si z nich připravte ledový čaj, který vás v horkých dnech babího léta zaručeně osvěží.
Můžete si z nich doma ovšem připravit i lahodný džem, osvěžující kompot nebo čatní. Všechny tři úpravy lze jednoduše zavařit, takže si na nich můžete pochutnávat i v zimě.