
Dobrá povidla jsou k nezaplacení! Připravte se na zimu a uvařte poctivá domácí povidla ze švestek, hrušek nebo jablek a po zbytek roku si vychutnejte jejich lahodnou chuť. Plňte jimi buchty, knedlíky, šátečky, pečte koláče, vařte povidlovou omáčku a radujte se, že jste na podzim nezaspali!
Vaření povidel je jeden z nejstarších způsobů konzervování ovoce. Na rozdíl od dnešních receptů se ty tehdejší nedoslazovaly. Jednak proto, že cukr byl příliš drahý a navíc se plody sbíraly ve své plné zralosti (ideálně až po prvních mrazech), kdy měly přírodního cukru nejvíc.
- Hotová zavařenina se přelila do většího kameninového hrnce, zakryla pergamenovým papírem, uvázala provázkem a uchovávala v chladné temné spíži.
- Jednotlivé porce se postupně odebíraly, a protože povidla byla často velmi hustá, musela se před použitím naředit vodou a opět mírně provařit.
Povidla švestková, hrušková, jablečná
Nejznámější jsou povidla ze švestek, ale můžete je vyrobit i z hrušek, jablek nebo slív. Princip je u všech podobný:
- Rozmačkané, nakrájené nebo rozmixované ovoce zasypte cukrem a nechtejte ideálně přes noc odležet, aby pustilo šťávu.
- Druhý den přendejte do hrnce. Nebo pokud chcete připravovat povidla v troubě, zvolte dostatečně hluboký pekáč.
- Přidejte koření (skořici, hřebíček, badyán, vanilku).
- Nechte vařit, nebo péct dostatečně dlouho, aby se vypařila přebytečná voda a povidla získala požadovanou hustotu.
- Nakonec vyndejte koření a zavařeninu rozdělte do čistých uzavíratelných sklenic.
- Otočte je dnem vzhůru, aby se víčka zatáhla (případně skleničky sterilujte).
Náplň do buchet, koláčků a šátečků
Povidla jsou jednou z oblíbených náplní do kynutých buchet, koláčů, šátečků, rohlíčků a dalších nejrůznějších pletenců. Nebojte se je použít také místo čerstvého ovoce do sladkých knedlíků.
- Oproti klasické ovocné zavařenině mají tu výhodu, že jsou hustější, a proto během pečení z těsta nevytékají.
- Pokud jsou povidla hustá až příliš, dejte je do kastrůlku, přidejte trošku vody (případně tuzemáku) a za stálého míchání je zvolna zahřívejte až do požadované konzistence.
Švestková, jablečná i hrušková povidla se tradičně mažou na vdolky, kde je doplňuje tvaroh a šlehačka, nebo zakysaná smetana.
- Tato osvědčená kombinace je chutná i na palačinkách nebo bramborových plackách.
Povidla naslano
Přestože máme ovocné zavařeniny spojené spíše se sladkými dezerty, staročeská kuchyně nabízí několik masových receptů, ve kterých se švestková povidla objevují.
- Jedním z nich je kapr na černo, jež byl původně tradičním štědrovečerním pokrmem. Dnes ho nahradil známější smažený kapří řízek s bramborovým salátem.
- Výborná je také povidlová omáčka ze švestek, kterou můžete použít podobně jako my, k přelití uzeného masa nebo ji podávejte k zvěřině.
Zdroj: Apetit
Recepty





































