Bostonské koblihy, v angličtině Boston Cream Doughnuts (či donuts), jsou tradičním americkým sladkým pečivem. Stalo se však populárním po celém světě. Kdo by taky odolal nadýchané koblize s vanilkovým krémem přelité čokoládou?
Základem je recept na klasické koblihy. Důležité je dobře nakynuté těsto, svůj objem by mělo zdvojnásobit.
Plnit až po osmažení
Bostonské koblihy se plní až po osmažení. To znamená, že se z vyváleného těsta vykrajují kolečka, která se nechávají vykynout. Smaží se v pánvi nebo hrnci s nejméně 4cm vrstvou tuku. Koblihy musí plavat a nedotýkat se dna. Aby se osmažily dozlatova, je důležité mít tuk dostatečně rozpálený. Ideání teplota by měla být 160 – 175 °C.
- Koblížky vkládejte do žhavého tuku dolů tou stranou, která byla při kynutí nahoře.
- Pokud se vám zdá, že koblihy příliš rychle tmavnou, ztlumte plamen. Ideální je teplotu hlídat kuchyňským teploměrem.
- Na smažení koblih se hodí i sádlo.
Koblihy se smaží asi 2 minut do zlatova, pak je potřeba je otočita osmažit z druhé strany. Hotové koblihy je potřeba hned vytáhnout z oleje a položit na talíř s papírovou utěrkou, která odsaje přebytečný tuk.
Božský vanilkový krém
Hotové koblíhy se plní krémem pomocí cukrářského sáčku. Vanilkový krém se připravuje z krupicového cukru, mléka, škrobu, žloutků, másla a vanilkového extraktu. Jde v podstatě o klasický cukrářský krém neboli crème pâtissière.
Koblihy můžete polít klasickou rozpuštěnou čokoládou. Aby neztvrdla, můžete do ní po rozpuštění přidat zlatý sirup nebo použít čokoládovou ganache. Pokud se vám nechce s polevou trápit, zkuste koblihy namazat třeba lískooříškovou pomazánkou.
Kde se vzaly bostonské koblihy?
Historie koblih sahá až do středověku, tehdy se podobné pokrmy začaly objevovat v různých kulturách. První zmínky o koblihách se datují až do 13. století, kdy je začali smažit na území dnešní Francie a Německa. Postupem času se recepty na tuto pochoutku šířily po celé Evropě, až nakonec dorazily i do Ameriky.
Není příliš jasné, kdy a za jakých okolností dostaly koblihy svůj název a historikové se o jejich vzniku přou. Jedna z teorií říká, že bostonské koblihy vznikly v 19. století na trzích v Bostonu a byly inspirované bostonským krémovým koláčem (Boston Cream Pie).
- Autorem slavného bostonského koláče se v roce 1856 stal Mossburg Sanzian, šéfkuchař bostonského hotelu Parker House. Dort se skládá ze dvou vrstev piškotového korpusu, které spojuje pudinkový vanilkový krém, a je přelitý čokoládovou polevou.
Bostonské koblihy byly označeny za oficiální koblihu státu Massachusetts v roce 2003 (bostonský krémový koláč už v roce 1996).
Zdroj: časopis Apetit, TastingTable