Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak snadno a dobře rozpustit čokoládu. Možností je víc, s teplotou ale buďte opatrní

Jak snadno a dobře rozpustit čokoládu. Možností je víc, s teplotou ale buďte opatrní
sdílet:

Od tabulky čokolády k hříšnému dezertu vede dlouhá cesta, která může být někdy pekně kostrbatá. S čím ji rozpustit – s máslem, se smetanou nebo jiným tukem? Dát ji do mikrovlnky nebo radši do vodní lázně? Abyste čokoládovou polevu dovedli k dokonalosti, máme pro vás návod, jak čokoládu správně rozpouštět.

Rozpuštěnou čokoládu využijete do řady dezertů, jako jsou například brownies, pralinky, mousse nebo pařížská šlehačkaZ obyčejné buchty ale čokoládová poleva umí vyčarovat reprezentativní dezert.

Skryt pre seznam

Své důstojné místo najde také ve zmrzlinách, sladkých krémech či v polevách. Jak rozpouštět čokoládu, aby byl krásně jemná a hladká? Na výběr máte ze dvou možností. 

Čokoláda v mikrovlnce

Do vhodné misky nalámejte čokoládu a v mikrovlnné troubě ji rozpouštějte na střední výkon. Vždy po 10 až 20 vteřinách misku vyjměte a čokoládu promíchejte. Pokračujte, až dokud se čokoláda zcela nerozpustí.

Jedné 100g tabulce to trvá přibližně 2 minuty. Proces se může zdát poněkud zdlouhavý, jen tak ale ohlídáte, že se čokoláda v mikrovlnce nspálí.

Čokoláda ve vodní lázni

Naučte se základní cukrářskou techniku, kterou využijete nejen na rozpouštění čokolády, ale také při přípravě krémů či nadýchaných pěn.

  1. Připravte si hrnec a teplovzdornou misku s o něco širším průměrem, která do něj hezky zapadá, ale udrží se na jeho okraji a nedotýká se dna.
  2. Hlubší hrnec naplňte vodou a postavte na sporák. Voda by měla zabírat jednu třetinu, maximálně polovinu objemu nádoby. Vodu přiveďte k varu. Až se začne klokotem vařit, zmírněte zdroj tepla. Voda musí jen jemně perlit, aby vytvářela teplo a páru, jinak by se čokoláda, kterou za chvíli začnete rozpouštět, srazila.
  3. Na hrnec s vodou postavte misku, do které jste rozlámali čokoládu. Pozor, ještě jednou připomínáme, že se nesmí dotýkat dna hrnce ani horké vody. Čokoládu občas promíchejte, dokud se nerozpustí. 

Na co dát pozor

Při rozpouštění ve vodní lázni je velmi důležité, aby se do horního hrnce nebo misky s čokoládou nedostala pára. I trocha vody může způsobit, že se čokoláda srazí. 

Jak vybrat tu nejlepší čokoládu

Každý dezert je jen tak dobrý, jak dobré a kvalitní jsou vstupní suroviny. Při nákupu čokolády čtěte pozorně informace na obalu, abyste si nekoupili výrobek, který jako čokoláda pouze vypadá.

  • Každý výrobek s názvem „čokoláda“ obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr. Vyhláška ovšem povoluje i přídavek 5 exotických rostlinných tuků, ale jen do 5 % hmotnosti. Čtěte proto pozorně složení čokolády na obalu. 
  • Mléčná obsahuje přibližně 25 % kakaové hmoty a sušené mléko.
  • Hořká čokoláda začíná na obsahu 35 % kakaové hmoty. Do dezertů doporučujeme nejméně 60% čokoládu pro intenzivnější chuť.
  • Poohlédnout se můžete také po čokoládě s certifikáty bio (čokoláda z ekologického zemědělství), fair trade (zaručuje férové podmínky pro pěstitele) nebo UTZ (kakao pěstované udržitelným způsobem, podobně jako fair trade se zaměřuje na dobré životní podmínky pěstitelů). Kromě skvělé čokolády získáte také dobrý pocit jako bonus navíc.

Čokoládu do kuchyně koupíte jako tabulku nebo ve formě peciček. Ty se rychleji a rovnoměrněji rozpouštějí. Nalámanou tabulku zase doporučíme použít všude tam, kde chcete pořádnou plochu čokolády – třeba v perníku nebo v namáčených sušenkách.

Zdroj informací: časopis Apetit, Vyhláška 76/2003

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč