Koblihy, donuty & spol.

sdílet:
České koblihy, německé krapfen anebo Američany (a dětmi) milované donuty jsou příbuzné. Vyrobte si sladké pečivo podle svého gusta a ponořte ho do horké tukové lázně. S naším návodem máte úspěch zaručen!

Co je důležité pro přípravu kynutého těsta?


Suroviny by měly mít pokojovou teplotu (s výjimkou mléka – to by mělo být vlažné, přibližně o teplotě těla). Máslo lze nechat změknout anebo rozehřát, pak ho ale vždy nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Podstatné je také důkladné propracování těsta.

 

Jak koblihy plnit?


Koblihy můžete napéct prázdné a pak je plnit pomocí cukrářského sáčku s tenkou trubičkou anebo plničkou. Kromě džemu takhle do koblih dostanete i žloutkový krém nebo nutelu. Tahle metoda má několik výhod – do koblih se vejde víc náplně (nikdo vám ale nebrání koblihy náplní prostě jenom mazat navrchu), a navíc nehrozí, že by náplň během smažení vytekla a znehodnotila tuk.

 

 

Jaký tuk je nejlepší na smažení koblih?


Nesolené sádlo, popřípadě sádlo ve směsi s olejem vhodným na smažení (včetně pro nás nezvyklého olivového či arašídového) nebo olej samotný. Tradiční možností je i přepuštěné máslo. Počítejte s tím, že půl litru oleje nebo rozpuštěného tuku je na smažení koblih minimum. Pravděpodobně ho budete potřebovat víc, i když budete smažit v rendlíku nebo hluboké pánvi. Tuku by mělo být tolik, aby koblihy pohodlně plavaly. Smažit je lze i ve fritéze.

Masopustní klasiku a nové nápady na těsta, tvary i náplně najdete v únorovém Apetitu.

 

 

Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit