Když se do těla dá zima, něco na zahřátí se vždycky hodí. Co takhle tradiční, staré známé a osvědčené drinky, které můžete labužnicky usrkávat a hřát si o ně zkřehlé ruce? Dopřejte si tradiční horké nápoje s alkoholem, které rozproudí chutě i teplo v těle.
Co by to byla zima nebo lyže bez svařáku, punče, grogu či horké čokolády ovoněné trochou rumu? Tyto tradiční zimní nápoje potěší vaše chuťové buňky, zahřejí a až je budete připravovat, díky přidanému koření a alkoholovému aroma provoní celý byt vánoční vůní.
Voňavý svařák
Svařák patří mezi tradiční vánoční nápoje, a to nejen u nás, ale také v jiných evropských zemích. Na adventních trzích ho tak můžete najít pod anglickým mulled wine, německým glühwein, švédským glögg nebo maďarským forralt bor. Na chuť svařeného vína nedali dopustit už staří Římané. Ti údajně vařili víno s bylinným odvarem, aby vylepšili jeho chuť.
- Svařeného víno si můžete ochutit dle libosti a kromě skořice, badyánu či hřebíčku přidat třeba pomerančovou šťávu, med nebo kapku destilátu.
My pro vás máme recept na luxusní svařák obohacený o sušené švestky, mandle, jablka, rybízový džem a vanilkový lusk.
Zimní punč
Málokdo by řekl, že punč má původ v Indii. Název nápoje je odvozen od hindského slova panč, což v překladu znamená pět. Jednalo se totiž o nápoj složený z pěti ingrediencí – alkoholu, cukru, citrónu, vody a čaje či koření. Původní indický punč se připravoval z destilátu ovoněného anýzem zvaného arak.
- Panč se v 17. století dostal z Indie do Velké Británie, kde získal svůj evropský název, pod jakým nápoj známe dnes – punč. Z Británie se pak rozšířil do zbytku Evropy.
Na vánočních trzích narazíte na punče se šťávou z ovocného koncentrátu a často s umělými dochucovadly, doma si však můžete připravit opravdu poctivý punč se vším, co máte rádi.
Jak udělat grog
A máme tu něco ostřejšího! Grog je prostý, ale chutný a hřejivý nápoj připravovaný smícháním horké vody s rumem. Tedy v našich podmínkách s tuzemákem.
- V 17. století začala posádka Britského královského námořnictva dostávat rum jako příděl z důvodu chladného počasí. Důsledkem byla tlupa opilých námořníků potácejících se po palubě.
- A tak se anglický viceadmirál Edward Vernon přezdívaný „Old Grog“ rozhodl, že bude rum ředit vodou. Od té doby je na světě nápoj zvaný grog, který se v 19. století rozšířil do Německa.
- Víte, že s tímto nápojem se pojí také známé slovní spojení „jsem grogy“? Výraz samozřejmě neznamená nic jiného, než že dotyčný vypil příliš mnoho grogu.
Pokud je pro vás rum smíchaný s vodou málo, vyzkoušejte doslova luxusní americkou verzi grogu, který je zjemněný utřeným máslem s cukrem, vanilkovým extraktem a vánočním kořením, a ozdobený porcí šlehačky. To musíte ochutnat!
Horká čokoláda
Na závěr pro vás máme to nejsladší a nejjemnější zahřátí vůbec. Už 3 tisíce let před naším letopočtem lidé v Amazonii věděli, jak úžasná chuť se skrývá v kakaových bobech. Podle archeologických nálezů si už tehdy údajně dopřávali nápoj podobný dnešní horké čokoládě. V různých obměnách se kakaový nápoj postupně šířil celým světem.
My pro vás máme recept na skvělou horkou čokoládu vyladěnou trochou brandy, skořicí a vanilkovým extraktem.
Zdroj informací: časopis Apetit