Den plný lívanců a palačinek: Proč si nenechat ujít Pancake Day?

Den plný lívanců a palačinek: Proč si nenechat ujít Pancake Day?
sdílet:

Palačinkový nebo lívancový den znamená oslavu začítku půstu před Velikonocemi. A ruku na srdce, kdo by neměl rád lívance a palačinky? Kde se podivná tradice vzala a jak vznikl proslulý palačinkový běh vám prozradíme v následujícím článku.

Pancake day neboli „palačinkový“ den se oslavuje v mnoha zemích po celém světě. Připadá na úterý před Popeleční středou.

 • Než přijde v křesťanském světě každoroční období půstu, přicházejí oslavy plné hodování. Jedna z nich nese název 
 • V anglicky mluvních zemích jako je Velká Británie, Irsko, Austrálie nebo Kanada, tento poslední den před půstem nazývají Pancake day.
 • Smyslem bylo zužitkovat tuk a vajíčka před dlouhým obdobím půstu, aby se nezklazily. Palačiny či lívance se osvědčily jako skvělý způsob.

Zvoníci, zvony a palačinkový běh

Příprava palačinek v tento den je tradicí pro celou rodinu. Dospělí je opékali, otáčeli, a děti z povzdálí dohlížely, aby se nepřipálily. Poté se palačinky polévaly směsí cukru a citronové šťávy, což můžeme považovat za takovou anglickou obdobu francouzských Crêpes Suzette. Právě z Francie se křehké a tenké palačinky do Británie dostaly. 

 • Neznámější aktivitou v tento den je proslulý palačinkový běh. Tradice sahá až do roku 1445 a zrodila se ve městě Olney v Buckinghamshire. Jedna hospodyňka trpělivě opékala palačinky a najednou zaslechla zvonění „pancake bell.“  Tak se vyzývalo ke zpovědi. Vyběhla tedy rychle z kuchyně a do kostela dorazila v kuchyňské zástěře i s pánvičkou v ruce. Netradiční situace pobavila jak ji, tak široké okolí, a tradice palačinkového běhu byla na světě. V Olney se stále koná ten nejslavnější závod určený jen ženám, které musí palačinku v průběhu přesně třikrát otočit.
 • Výherkyně palačinkového běhu má možnost naservírovat svůj pokrm zvoníkovi, který ji na oplátku políbí. Pokud se chce zapojit muž či chlapec, stačí přejet do jiného města.
 • Palačinkové běhy najdeme v téměř každém anglickém městě, ale jejich pořádání není cizí ani větším městům po celém světě. Jeho cílem je co nejrychleji zdolat trasu s pánvičkou v ruce a zároveň nezapomenout palačinku otáčet. Ta nesmí vypadnout, jinak se soutěžící vrací na start. Většinou zde hraje velkou roli právě počet otočení, způsob běhu nebo kreativita masky.
 • Celá akce se neobejde bez pestrého doprovodného programu, který často obsahuje soutěže o nejchutnější nebo největší palačinku. Nesmí chybět ani soutěž v jejich pojídání na čas, fotbalové zápasy, hudba i tanec.  

Palačinkový den i u vás doma

Základní recept na těsto na palačinky zvládne naší pomocí každý a vše potřebné pro dokonalý výsledek najdete v našem článku.

Související články

Bujarý masopust. Jak ho slavili naši předci?
 • Zajímavosti

Bujarý masopust. Jak ho slavili naši předci?

Každý rok se těšíme na masopustní průvod a zabijačku! Ne všichni účastníci veselí však vědí, co vlastně masopust je, jak vznikl, jaké tradice (včetně masek) jsou s ním spojené a jak ho slavili naši předci. Podle našeho článku masopust...
Velikonoční půst pro vaše tělo i mysl
 • Zajímavosti

Velikonoční půst pro vaše tělo i mysl

Tradice půstu před VelikonociPostní období má kořeny v náboženství, kdy se touto cestou křesťané připravovali na svůj nejvýznamnější svátek. Doba odpírání navazuje na masopustní oslavy, které jsou naopak obdobím vydatného jídla, tance a...
Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

Koprová omáčka na 6 různých způsobů
 • Tipy redakce

Koprová omáčka na 6 různých způsobů

Některými milovaná a jinými nenáviděná omáčka z kopru neodmyslitelně patří do české národní kuchyně. Někdo ji rád s bramborami a vejcem, jiný s knedlíkem a masem. Jak ještě si ji můžete vychutnat? Připravili jsme pro vás šest variací. ...
Představujeme novinku z edice Apetit: Jahody
 • Tipy redakce

Představujeme novinku z edice Apetit: Jahody

Nová kuchařka z edice Apetit – Jahody, vychází už 19. 5. 2022. Je ódou na naše nejoblíbenější letní ovoce. Voňavé sladké jahody jsme nechali zazářit ve více než 130 receptech a tipech. ...
SOUTĚŽ: Hlasujte o nejoblíbenější jahodový dezert a vyhrajte
 • Soutěže

SOUTĚŽ: Hlasujte o nejoblíbenější jahodový dezert a vyhrajte

Sezona jahod je v plném proudu a s ní přicházejí ty nejlákavější pochoutky v podobě šlehačkových pohárů, tvarohových dezertů, jednoduchých bublanin a koláčů, zmrzlin i sofistikovaných dortů a zákusků. Všechny spojuje čerstvost, neodolatelná...
Za vůní dálek: kubánská kuchyně
 • Zajímavosti

Za vůní dálek: kubánská kuchyně

Cestování je o poznávání cizí krajiny i tamější kultury, se kterou je jídlo neodmyslitelně spojeno. Vydejte se s námi za vůní dálek, dnešní zastávkou bude Kuba. Trochu exotiky si tak můžeme užít všichni! Vydejte se s námi do exotické,...

Obchod Apetit