0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Den plný lívanců a palačinek: Proč si nenechat ujít Pancake Day?

Den plný lívanců a palačinek: Proč si nenechat ujít Pancake Day?
sdílet:

Palačinkový nebo lívancový den znamená oslavu začítku půstu před Velikonocemi. A ruku na srdce, kdo by neměl rád lívance a palačinky? Kde se podivná tradice vzala a jak vznikl proslulý palačinkový běh vám prozradíme v následujícím článku.

Pancake day neboli „palačinkový“ den se oslavuje v mnoha zemích po celém světě. Připadá na úterý před Popeleční středou.

  • Než přijde v křesťanském světě každoroční období půstu, přicházejí oslavy plné hodování. Jedna z nich nese název 
  • V anglicky mluvních zemích jako je Velká Británie, Irsko, Austrálie nebo Kanada, tento poslední den před půstem nazývají Pancake day.
  • Smyslem bylo zužitkovat tuk a vajíčka před dlouhým obdobím půstu, aby se nezklazily. Palačiny či lívance se osvědčily jako skvělý způsob.

Zvoníci, zvony a palačinkový běh

Příprava palačinek v tento den je tradicí pro celou rodinu. Dospělí je opékali, otáčeli, a děti z povzdálí dohlížely, aby se nepřipálily. Poté se palačinky polévaly směsí cukru a citronové šťávy, což můžeme považovat za takovou anglickou obdobu francouzských Crêpes Suzette. Právě z Francie se křehké a tenké palačinky do Británie dostaly. 

  • Neznámější aktivitou v tento den je proslulý palačinkový běh. Tradice sahá až do roku 1445 a zrodila se ve městě Olney v Buckinghamshire. Jedna hospodyňka trpělivě opékala palačinky a najednou zaslechla zvonění „pancake bell.“  Tak se vyzývalo ke zpovědi. Vyběhla tedy rychle z kuchyně a do kostela dorazila v kuchyňské zástěře i s pánvičkou v ruce. Netradiční situace pobavila jak ji, tak široké okolí, a tradice palačinkového běhu byla na světě. V Olney se stále koná ten nejslavnější závod určený jen ženám, které musí palačinku v průběhu přesně třikrát otočit.
  • Výherkyně palačinkového běhu má možnost naservírovat svůj pokrm zvoníkovi, který ji na oplátku políbí. Pokud se chce zapojit muž či chlapec, stačí přejet do jiného města.
  • Palačinkové běhy najdeme v téměř každém anglickém městě, ale jejich pořádání není cizí ani větším městům po celém světě. Jeho cílem je co nejrychleji zdolat trasu s pánvičkou v ruce a zároveň nezapomenout palačinku otáčet. Ta nesmí vypadnout, jinak se soutěžící vrací na start. Většinou zde hraje velkou roli právě počet otočení, způsob běhu nebo kreativita masky.
  • Celá akce se neobejde bez pestrého doprovodného programu, který často obsahuje soutěže o nejchutnější nebo největší palačinku. Nesmí chybět ani soutěž v jejich pojídání na čas, fotbalové zápasy, hudba i tanec.  

Palačinkový den i u vás doma

Základní recept na těsto na palačinky zvládne naší pomocí každý a vše potřebné pro dokonalý výsledek najdete v našem článku.

Související články

Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč