0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Stravování v době koronavirové: co jíst, pokud nás přepadne viróza?

Stravování v době koronavirové: co jíst, pokud nás přepadne viróza?
sdílet:
V souvislosti s výskytem infekčního onemocnění COVID-19 koluje ve společnosti řada nejasností. Stranou nezůstala ani otázka výživy: na internetu se pravidelně objevují dohady o tom, které potraviny nám mohou v boji s virózami pomoci. Existují obecně platná doporučení? A co by v naší spíži nemělo chybět, pokud nás skolí třeba chřipka a nachlazení? Podívejme se na toto téma blíže.

COVID-19 zasáhl do naší společnosti rázně a nečekaně. Ačkoli se s nápory viru potýkáme již řadu měsíců, stále jde o virus poměrně nový. Proto také dosud neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že by některé druhy potravin mohly zabránit nákaze nebo alespoň její účinky prokazatelně zmírnit.

Onemocnění se navíc projevuje různými příznaky: zatímco někdo možná ani netuší, že již onemocnění prodělal, další jedinci se mohou potýkat se závažnými příznaky, jako horečka nebo respirační obtíže (suchý kašel, dušnost…), ke kterým se mohou přidat bolesti hlavy a svalů nebo průjmy.

Proto je potřeba k výběru potravin přistupovat individuálně. Přesto je možné vycházet z obecně platných poznatků, kterými se můžeme pokusit utlumit dopady průvodních jevů. Čemu bychom měli věnovat zvýšenou pozornost?

1. Dbejte na dostatečný příjem tekutin

Pokud trpíte například horečkami nebo průjmy, je zvláště důležité dodržovat správný pitný režim. V těle totiž dochází k rychlému úbytku tekutin, které je potřeba pravidelně doplňovat. Pokud máte v oblibě slazené limonády, raději je vyměňte za čistou vodu.

V přiměřeném množství je možné popíjet minerálku nebo čaj s medem, který uleví bolavému krku, a navíc má blahodárné účinky na náš organismus.

Po malých doušcích můžete upíjet také kvalitní ovocný džus: pokud vás zlobí zažívání, můžete do těla opatrně dostat alespoň malé množství cukrů. Další možností jsou nápoje s elektrolyty (např. sodík, vápník nebo draslík), které ovlivňují hladinu tekutin v našem těle. Vyzkoušejte třeba stále oblíbenější kokosovou vodu. Dodáte vyčerpanému organismus důležité živiny rychlou a jednoduše stravitelnou formou.

2. Jídlem ku zdraví aneb nezapomínejte na kalorie a vitaminy

Během nemoci nemáme na nejrůznější dobroty příliš pomyšlení, tělo však potřebuje živiny, aby se dokázalo s infekcí vypořádat. Zejména v zimním období je důležité přijímat dostatečné množství vitaminu D, který najdeme v tučných rybách, jako je makrela, losos či tuňák, ale také ve vejcích nebo v mléce s vyšším obsahem tuku.

Jestliže se potkáte s obtížemi dýchacích cest, vyzkoušejte tradiční kuřecí vývar nebo zázvorový čaj. Zázvor můžete ale také přidat do mrkvové polévky, která není náročná na trávení ani na přípravu.

Kterým potravinám se při stonání raději vyhnout?

Pokud stůněte, vyhněte se alkoholu, který zbytečně zatěžuje a dehydratuje organismus. Buďte opatrní také při konzumaci extrémně pálivých jídel nebo nadměrného množství soli.

Zejména, pokud se nemoc projevuje ztrátou čichu a chuti, můžeme si chtít jídla okořenit v domnění, že lépe ucítíme jejich pikantní chuť. Dbejte raději na vyvážený příjem potravin a kořením šetřete, zbytečně byste organismu přitížili. Běžně b příjem soli by neměl překročit dávku 5 gramů za den.

Související články

Vypěstujte si řeřichu, je plná vitaminů
  • Tipy a triky

Vypěstujte si řeřichu, je plná vitaminů

Co potřebujeteVýhonky řeřichy jsou sice běžně k dostání v supermarketech, ale vypěstovat si svoje vlastní je mnohem větší zábava. Ocení ji nejen děti. Potřebujete jen plochou misku, buničitou vatu a především semínka řeřichy zahradní. Ta...
Komerční sdělení
Rychlá snídaně plná vitamínů a vlákniny.
  • Zajímavosti

Rychlá snídaně plná vitamínů a vlákniny.

Snídáte? Měli byste. Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, protože nás nastartuje a dodá nám prvotní energii do nového začátku. Mnoho lidí tvrdí, že si raději přispí, než aby jedli, ale to jsou jen zbytečné výmluvy. Chutná a zdravá snídaně...
Autor: petr.suth

Apetit magazín

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
  • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
  • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
  • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
  • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
  • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...

Obchod Apetit