Základ thajské kuchyně

Základ thajské kuchyně
sdílet:

Milujete thajskou kuchyni a chcete se do ní pustit i doma? Pak by vám některé suroviny neměly doma chybět. Mnohé z nich vydrží dlouho, nebo je můžete zamrazit. 

1. BAZALKA Skvělá je thajská (má lehce pendrekovou chuť), použít ale můžete i tu, která se běžně prodává.
2. RÝŽOVÉ NUDLE A RÝŽOVÝ PAPÍR dobře nosí chuť a jsou bez lepku, rozumějí si se sladkým i se slaným. Jejich úprava vždy začíná namočením.
3. LIMETA má nezaměnitelnou kyselou chuť a aroma. Citron ji nenahradí!
4. ZÁZVOR Kupujte vždy raději větší kořen pro případy, že by měl slabou chuť a do jídla ho bylo nutné použít víc.
5. SÓJOVÉ VÝHONKY jsou jemně nasládlé a svěže křupavé.
6. GALANGAL je druh zázvoru, s tím běžným ale kromě tvaru zase tolik podobného nesdílí. Má méně šťávy a je jemnější. Vyniká lehce limetkovou chutí.
7. PALMOVÝ CUKR jiným cukrem nenahradíte. Má totiž jinou chuť (chutná tak trochu po karamelu) i sladivost (nemluvě o tom, že má údajně i méně kalorií než bílý či třtinový cukr).
8. CITRONOVÁ TRÁVA dodává jídlu specifickou vůni. Používá se dvěma způsoby: stonek naklepete (například paličkou na maso), aby se narušila struktura, a dáte do vývaru anebo vezmete nejměkčí část stonku, oloupete ji, nakrájíte na malé kousíčky a použijete do marinád nebo omáček.
9. CHILLI PAPRIČKY nenahrazujte ani feferonkami, ani jiným druhem papriček. Mají specifickou chuť i pálivost.
10. AVOKÁDO V obchodech vybírejte měkké plody, tvrdé jsou bez chuti a jdou špatně loupat.
11. TAMARIND Plody stejnojmenného stromu jsou dlouhé skořápky, uvnitř kterých semena pokrývá tmavá červenohnědá dřeň hutné mazlavé konzistence, podobná sušeným datlím
či fíkům, se sladkokyselou chutí připomínající švestková povidla. Obsah skořápek se svaří, zbaví semen a vznikne tamarindová omáčka.
12. KORIANDR Osvěžující bylinka, na kterou si mnozí musejí nejdříve zvyknout (chutí může ze začátku připomínat mýdlo).

 

OMÁČKY A SPOL. 

  • Sweet and chilli omáčka je dobrá jako základ různých marinád, na pečení masa, k dochucování anebo do zálivek a dipů.
  • Sladkokyselá tamarindová omáčka se vyrábí z plodů tamarindu a dodává typickou chuť například nudlím pad thai.
  • Kokosové mléko využijete ve slané i sladké kuchyni. Rýžový ocet se používá do dipů i do omáček, je velmi jemný, nejblíže má asi k bílému vinnému octu. Rybí omáčka má velmi intenzivní aroma (zvláště když se zahřeje), hodí se do marinád a používá se k dochucení, ale i k dosolení.
  • Sójová omáčka je nezbytný základ asijské kuchyně.

KDE NAKUPOVAT

Čerstvou zeleninu, bylinky, asijské omáčky a palmový cukr koupíte u asijských prodejců, v asijské tržnici Sapa v Praze anebo v Makru. Na balené potraviny můžete občas narazit i v exotickém koutku v supermarketech Tesco nebo Globus.

Související články

Thajský dezert jménem mango sticky rice
  • Novinky a zajímavosti

Thajský dezert jménem mango sticky rice

Kdo byl někdy v Thajsku, narazil na mango sticky rice. Naskytne-li se příležitost, určitě tento skvělý dezert ochutnejte. Mango se sladkou rýží patří k tomu nejjednoduššímu a nejlahodnějšímu, co si můžete v Asii dát. ...
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit