0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vše, co potřebujete vědět o limetách

Rozkrojená limetka na dřevěném stole
ZDROJ: Lisa Fotios, Pexels
sdílet:

Prozradíme vám, jak z limetek dostat co nejvíc šťávy i různé způsoby jejich použití v návykově chutných jídlech. Dozvíte se také, jak je to s kafírovou limetou a která část rostliny se nejvíc využívá.

Limetky jsou jasně zelené citrusové plody, tvarem i velikostí podobné malým citronům. Mají výrazně kyselou, lehce pikantní chuť. Nedají se sice jíst jako pomeranč, zato však našly bohaté uplatnění v mnoha světových kuchyních.

 • Miluje je celá Jižní Amerika, bez dochucení limtkami by se neobešla většina mexických jídels limetkami počítá také mnoho asijských kuchařek, masové oblibě se těší například v Thajsku a Vietnamu
 • Většina limet, které putují k zákazníkům po celém světě, se pěstuje v Mexiku. V této zemi se jich údajně také nejvíc spotřebuje.
 • V českých obchodech nejčastěji narazíte na perské limety, známé také pod názvem Bearss po muži, který je vyšlechtil. Mají jasně zelenou kůru, žlutozelenou, velmi šťavnatou dužinu s typickou limetovou vůní a kyselostí. Když se limety nechají zcela dozrát, získá jejich kůra žlutý nádech a jsou mnohem šťavnatější.
 • Další variantou jsou limety mexické někdy označované pravé nebo Key limety. Stejně jako limety perské i tyto vznikly šlechtěním a zkřížením různých druhů citrusů. Mají výrazné aroma i kyselost.
 • Zajímavou odrůdou jsou mauricijské limety, které se hojně používají v asijské, především thajské kuchyni. Říká se jim také kafrové či kafírové limety (kaffir lime). Od ostatních limet je na první pohled rozlišíte snadno: má výrazně tmavší a hrbolatější kůru. Je silně aromatická, asijské recepty z ní využívají především kůru. K dochucení zejména thajských pokrmů slouží kafírové listy ze stromu, na kterém limety rostou.

Jak limetky používat?

Z limetek lze využít jak šťávu tak aromatickou kůru.

 • Ovoce dobře omyjte a osušte.
 • K oškrábání kůry se nejlépe hodí zester nebo malé struhadlo. Dekorativní spirálky vytvoříte také škrabkou na zeleninu, které se skvěle hodí jako doplněk do míchaných nápojů.
 • Pokud kůru používáte do dezertů a jídla, dejte si pozor, ať seškrábnete jen zelenou část. Bílá dřen by pokrmu předala silnou hořkost.

Chcete-li z limetky vymačkat co nejvíc čerstvé šťávy, měla by mít pokojovou teplotu. Pokud ji skladujete v lednici, včas ji vytáhněte.

 • Plod před rozkrojením dlaní krátce poválejte po desce stolu. Čím víc přitlačíte, tím víc šťávy z limetek následně dostanete.

Celé limetky můžete také nakrájet na plátky nebo měsíčky. V této podobě s nimi ozdobíte dezerty i nápoje.

 • Limety nakrájené na klínky můžete podávat přímo s jídlem, aby si je každý dochutil podle své chuti.

Jaká jídla se bez limet neobejdou?

Limetková kůra se běžně přidává do salátových zálivek a marinád na maso. Šťáva z limet se používá do nápojů, polévek a studených omáček, včetně slavného mexického guacamole. Často se používá jen k závěrečnému dochucení jídel.

 • Šťáva i kůra nachází hojné uplatnění také v dezertech, které mají získat svěží aroma a výraznější chuť.
 • Kůra ochutí i ozdobí jak těsto, tak krémy či polevy.
 • Podobně se používá i šťáva všude tam, kde chcete dezertu dodat svěžest a zajímavou nakyslost. Vyzkoušejte třeba limetkový cheesecake, limetkový páj, limetka patří také například do polévky pho, kterou krásně zvýrazní.

 • Čerstvá šťáva má odlišnou chuť než balená, i když se jedná o 100% limetovou šťávu. Použitím čerstvých limetek výrazně změníte chuť jídla a nápojů. Čerstvé plody bez obtíží seženete ve větších prodejnách po celý rok. 

Citron, nebo limeta?

Z hlediska obsahu výživných látek jsou si citrony a limetky velmi podobné, stejně jako jiné citrusové plody. Pokud se tedy během nachlazení chcete zásobit vitaminem C, sáhněte spíš po citronu. Obsahují totiž dvakrát více vitaminu  než limetky.

 • I limeta je ale velmi působivý chřipkobijec. Šéfkuchař Roman Dolejš ve své kuchařce Svět na pánvi popisuje, jak si v Karibiku léčí nachlazení zázvorovým odvarem s rumem, limetovou šťávou a medem. Zázvor společně s alkoholem rozproudí krev v těle.
 

Související články

Základ thajské kuchyně
 • Tipy a triky

Základ thajské kuchyně

Milujete thajskou kuchyni a chcete si thajské pokrmy doma připravit tak, aby chutnaly autenticky? Pak by vám určité suroviny neměly v nákupním seznamu chybět. Některé ingredence budete mít možná tendenci nahradit dostupnějšími altrenativami...
Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
 • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
 • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
 • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit