Kolokithokeftedes, řecké cuketové kuličky nebo placičky, jsou vynikajícím lehkým obědem či večeří, přílohou i součástí proslulých řeckých předkrmů. Připravují se ze strouhané cukety, přidává se do nich feta či balkánkský sýr a nesmí chybět ani máta a kopr. Nejlepší jsou – jak jinak – než s jogurtovým dipem tzatziki.
Cuketová delikatesa z ostrova Kréta
Existuje nespočet receptů na cuketové placičky, od tzv. cukeťáků po masové karbanátky, kde se trocha cukety snadno schová. Řecké cuketové kuličky, kterým se říká „kolokithokeftedes“ jsou však dokonalým spojením jemných cuket, sýra feta a čerstvých bylinek, jako je kopr, šalvěj či máta. Jednoduše řečeno, chutnají jako léto v Řecku!
- Samotný jejich krkolomný název není ve skutečnosti žádná věda. „kolokithi“ podle webu EatingEuropean znamená cuketa (nebo tykev), zatímco „keftedes“ je řeckým výrazem pro karbanátky či placky. Doslovné spojení obou slov „kolokithokeftedes“ se tedy překládá jako cuketové karbanátky nebo volně cuketové placičky či kuličky.
- KOlokithokeftedes platí za delikatesu v celém Řecku. Původ mají na ostrově Kréta, narazíte na ně však snad skoro v každé řecké restauraci.
- Správné cuketové kuličky by měly být na povrchu křupavé a uvnitř měkké, vláčné a šťavnaté.
Na surovinách nešetřete!
Kolokithokeftedes mají velký potenciál stát se také vaším oblíbeným letním zeleninovým pokrmem. V Řecku je ostatně najdete ve většině taveren. Jak je připravit k dokonalosti? Je to jednodušší, než si možná myslíte.
- Základem jsou cukety, která by měla být tak akorát velká. Obecně se má za to, že čím menší, tím více má chuti a méně vody Vyhněte se proto přerostlým kusům, ze kterých bude potřeba dlouho ždímat vod, a schovejte si je třeba do cuketového moučníku.
- V Řecku je velmi oblíbenou surovinou červená nebo bílá cibule, využít však můžete i jarní cibulku. Cibule podle webu MyGreekDish, dodá kuličkám příjemný křupavý prvek. Pokud však syrové cibuli v jídle neholdujete, můžete ji před přidáním do těsta lehce orestovat, což dodá pokrmu další zajímavý rozměr, anebo ji úplně vynechat.
- Se solí opatrně – o slanost se postará řecký sýr feta, který se vyrábí jak z kozího, tak ovčího mléka či balkánský sýr.
- Důležitou složkou receptu jsou čerstvé bylinky, které dodají nejen lahodnou vůni, ale i svěží chuť. Vsaďte v tomto případě na mátu, šalvěj nebo kopr, který bude báječně ladit s omáčkou tzatziki.
Jak docílit dokonalých kolokithokeftedes?
Pokud se do přípravy cuketových placiček pustíte, bude se vám hodit pár praktických rad, díky nimž docílíte opečených a zároveň vláčných kolokithokeftedes jako v Řecku.
- Cukety nastrouhejte na struhadle nebo v robotu a vložte do mísy. Posypte je solí a nechte půl hodiny odležet. Pomocí cedníku nebo pečlivým mačkáním v rukou zbavte cuketu vodu a vraťte ji zpět do mísy. Tento krok je velmi důležitý, pokud chcete mít kuličky křupavé, čím méně vody v cuketě zbude, tím lépe.
- Nakrájejte cibuli, nasekejte čerstvé bylinky (kopr, mátu, šalvěj, pažitku apod.), nastrouhejte nebo rozdrobte štědrou dávku fety nebo balkánu a vše přidejte do mísy.
- Nakonec prošlehejte celá vejce, přidejte je do směsi, přidejte trošku hladké mouky – jen tak, aby „těsto“ drželo pohromadě. Pokud je těsto příliš řídké, nenechte se vyvést z míry a placičky obalte ve strouhance, aby držely na povrchu a nelepily se.
- Kolokithokeftedes můžete také tvarovat rovnou na pánvi, podobně jako bramboráky.
- Na litinové či nerezové pánvi rozpalte trochu olivového oleje a placičky smažte dozlatova z každé strany. Když budou uvnitř měkké, vůbec to nevadí.
- Hodit se vám pak určitě bude i náš recept na tzatziki, které se k placičkám dokonale hodí.
Zdroje informací: EatingEuropean, MyGreekDish