Ačkoliv se mu v dětství ze strany rodičů nedostávalo moc lásky ani podpory, dokázal se vypracovat. Stal se mezinárodně uznávaným kuchařem i jedním z nejlépe placených šéfkuchařů na světě. Pokud jste ještě neslyšeli o Masaharu Morimotovi, kterého celý svět zná pod přezdívkou Iron Chef, pak rozhodně čtěte dál.
Kariéru v baseballu vystřídalo sushi
Morimoto se narodil 26. května 1955 v japonském městě Hirošima, kde strávil celé dětství i mládí. Toužil se stát úspěšným hráčem baseballu, ale jeho slibnou kariéru ukončilo zranění ramene.
- Tato nešťastná událost ho přivedla ke studiu přípravy sushi, ve které se velmi rychle zdokonalil.
- Díky tomu si v roce 1980, kdy mu bylo pouhých 25 let, otevřel svou první sushi restauraci v rodné Hirošimě.
Inspirativní cesta do USA
Morimota velmi zajímaly kuchařské styly západních států, takže se v roce 1985 rozhodl prodat svou sushi restauraci a odjel do USA, kde během cest načerpával kulinářskou inspiraci.
- Kuchyně Spojených států mu učarovala a díky tomu vytvořil svůj signifikantní fusion styl, ve kterém spojil tradiční japonské ingredience a postupy s těmi západními, za což sklidil pozitivní ohlasy od kritiků i strávníků po celém světě.
- Jeho cesta po Americe vyvrcholila v New Yorku, kde se usadil a pracoval v několika prestižních restauracích.
- Nakonec se v roce 1994 stal šéfkuchařem exkluzivní japonské restaurace Nobu, kde strávil 7 let.
Zrození kuchařského „Iron Mana“
Během práce v Nobu začal účinkovat v japonské televizní kuchařské show Iron Chef, jejíž název odkazuje na slavného hrdinu Marvel komiksu Iron Man. Této show se účastní několik šéfkuchařů, kteří mají jednu hodinu na sestavení a přípravu vícechodového menu na základě jedné tematické ingredience, kterou musí obsahovat každý chod.
- Na konci porota určí vítěze, který podle ní nejlépe určenou surovinu zpracoval.
- Masaharu Morimoto vyhrál soutěžní „bitvu“ celkem šestnáctkrát.
- Zajímavostí je, že každý šéfkuchař měl svůj typický kostým. Ten Morimotův byl stříbrný s červeným lemováním a ozdobený japonskou i americkou vlajkou, což odkazovalo na jeho kuchařský styl, který kombinuje japonskou a americkou kuchyni.
- Po skončení japonského Iron Chef se v roce 1999 stal součástí americké verze pořadu s názvem Iron Chef America, kde milionům Američanů předvedl bezchybnou techniku a kreativitu svého kulinářského umění.
- Dále se objevil i v televizních pořadech Hell’s Kitchen, Top Chef nebo Masterchef Italia.
Otevření první restaurace rychle následovalo další
Během působení v Iron Chef se Morimoto rozhodl opustit místo šéfkuchaře v Nobu a ve spolupráci s restaurační sítí Starr Restaurants si otevřel špičkovou japonskou restauraci ve Filadelfii.
- V roce 2001 si pak ve stejném městě otevřel svojí první vlajkovou loď – restauraci Morimoto, kde mohli hosté naplno zažít a ochutnat autentický japonský styl vaření v kombinaci se západními vlivy.
- Restaurace Morimoto si rychle získala popularitu a vznikly další pobočky po celém světě včetně Kjóta, Las Vegas, Maui, Bombaje a dalších.
- Morimoto se může pyšnit i michelinskou hvězdou, kterou získala jeho tokijská restaurace Morimoto XEX v roce 2008.
- Kromě té pak vyhrál spoustu dalších ocenění. Jedna z poboček Morimoto se například dostala mezi 100 nejlepší restaurací světa, a také obdržel cenu James Beard Foundation za vynikající design restaurace v New Yorku.
Autor úspěšných kuchařek a sady prvotřídních nožů
Jeho první kuchařská kniha The New Art of Japanese Cooking vyšla v roce 2007 a je charakteristická tradičním japonským stylem vaření s multikulturními vlivy.
- Jedná se o pestrou směsici ingrediencí, technik a fotografií společně s popisy, které krok za krokem vysvětlují přípravu jednotlivých jídel.
Druhá kuchařka z roku 2016 s názvem Mastering the Art of Japanese Home Cooking je plná chutných, krásných a překvapivě jednoduchých receptů japonské kuchyně.
- Morimoto v ní odhaluje kouzlo japonského vaření, které podle něj není tak náročné, jak se na první pohled zdá.
- V této knize zjistíte, že pouze s několika ingrediencemi můžete vykouzlit stovky variací a různorodých chutí.
Bohužel ani jedna z jeho knih zatím nevyšla v českém překladu. Kromě knih si ale můžete pořídit jeho sadu profesionálních kuchyňských nožů, které navrhl ve spolupráci s firmou Miyabi.
- Nože se vyrábějí v japonském městě Seki, které je tvorbou nožů, ale i mečů, známé již 800 let.
Masaharu Morimoto žije s manželkou Keiko Morimoto, mají spolu 3 děti.