0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Iron Man japonské kuchyně Masaharu Morimoto: Oddanost řemeslu ho vynesla vrchol

Masaharu Morimoto
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Ačkoliv se mu v dětství ze strany rodičů nedostávalo moc lásky a podpory, dokázal se vypracovat a stal se mezinárodně uznávaným i jedním z nejlépe placených šéfkuchařů na světě. Pokud jste ještě neslyšeli o Masaharu Morimotovi, kterého celý svět zná pod přezdívkou Iron Chef, pak rozhodně čtěte dál.

Kariéru v baseballu vystřídalo sushi

Morimoto se narodil 26. května 1955 v japonském městě Hirošima, kde strávil celé dětství i mládí. Toužil se stát úspěšným hráčem baseballu, ale jeho slibnou kariéru ukončilo zranění ramene.

 • Tato nešťastná událost ho přivedla ke studiu přípravy sushi, ve které se velmi rychle zdokonalil.
 • Díky tomu si v roce 1980, kdy mu bylo pouhých 25 let, otevřel svou první sushi restauraci v rodné Hirošimě.

Inspirativní cesta do USA

Morimota velmi zajímaly kuchařské styly západních států, takže se v roce 1985 rozhodl prodat svou sushi restauraci a odjel do USA, kde během cest načerpával kulinářskou inspiraci.

 • Kuchyně Spojených států mu učarovala a díky tomu vytvořil svůj signifikantní fusion styl, ve kterém spojil tradiční japonské ingredience a postupy s těmi západními, za což sklidil pozitivní ohlasy od kritiků i strávníků po celém světě.
 • Jeho cesta po Americe vyvrcholila v New Yorku, kde se usadil a pracoval v několika prestižních restauracích.
 • Nakonec se v roce 1994 stal šéfkuchařem exkluzivní japonské restaurace Nobu, kde strávil 7 let.

Zrození kuchařského „Iron Mana“

Během práce v Nobu začal účinkovat v japonské televizní kuchařské show Iron Chef, jejíž název odkazuje na slavného hrdinu Marvel komiksu Iron Man. Této show se účastní několik šéfkuchařů, kteří mají jednu hodinu na sestavení a přípravu vícechodového menu na základě jedné tematické ingredience, kterou musí obsahovat každý chod.

 • Na konci porota určí vítěze, který podle ní nejlépe zpracoval danou ingredienci.
 • Masaharu Morimoto vyhrál soutěžní „bitvu“ celkem šestnáctkrát.
 • Zajímavostí je, že každý šéfkuchař měl svůj typický kostým. Ten Morimotův byl stříbrný s červeným lemováním a ozdobený japonskou i americkou vlajkou, což odkazovalo na jeho kuchařský styl, který kombinuje japonskou a americkou kuchyni.
 • Po skončení japonského Iron Chef se v roce 1999 stal součástí americké verze pořadu s názvem Iron Chef America, kde milionům Američanů předvedl bezchybnou techniku a kreativitu svého kulinářského umění.
 • Dále se objevil i v televizních pořadech Hell’s Kitchen, Top Chef nebo Masterchef Italia.

Otevření první restaurace rychle následovalo další

Během působení v Iron Chef se Morimoto rozhodl opustit místo šéfkuchaře v Nobu a ve spolupráci s restaurační sítí Starr Restaurants si otevřel špičkovou japonskou restauraci ve Filadelfii.

 • V roce 2001 si pak ve stejném městě otevřel svojí první vlajkovou loď  restauraci Morimoto, kde mohli hosté naplno zažít a ochutnat autentický japonský styl vaření v kombinaci se západními vlivy.
 • Restaurace Morimoto si rychle získala popularitu a vznikly další pobočky po celém světě včetně Kjóta, Las Vegas, Maui, Bombaje a dalších.
 • Morimoto se může pyšnit i michelinskou hvězdou, kterou získala jeho tokijská restaurace Morimoto XEX v roce 2008.
 • Kromě té pak vyhrál spoustu dalších ocenění. Jedna z poboček Morimoto se například dostala mezi 100 nejlepší restaurací světa, a také obdržel cenu James Beard Foundation za vynikající design restaurace v New Yorku.

Autor úspěšných kuchařek a sady prvotřídních nožů

Jeho první kuchařská kniha The New Art of Japanese Cooking vyšla v roce 2007 a je charakteristická tradičním japonským stylem vaření s multikulturními vlivy.

 • Jedná se o pestrou směsici ingrediencí, technik a nádherných fotografií společně s popisy, které krok za krokem vysvětlují přípravu jednotlivých jídel.

Druhá kuchařka z roku 2016 s názvem Mastering the Art of Japanese Home Cooking je plná chutných, krásných a překvapivě jednoduchých receptů japonské kuchyně.

 • Morimoto v ní odhaluje kouzlo japonského vaření, které podle něj není tak náročné, jak se na první pohled zdá.
 • V této knize zjistíte, že pouze s několika ingrediencemi můžete vykouzlit stovky variací a různorodých chutí.

Bohužel ani jedna z jeho knih zatím nevyšla v českém překladu. Kromě knih si ale můžete pořídit jeho sadu profesionálních kuchyňských nožů, které navrhl ve spolupráci s firmou Miyabi.

 • Nože se vyrábí v japonském městě Seki, které je tvorbou nožů, ale i mečů, známé již 800 let.

Masaharu Morimoto žije s manželkou Keiko Morimoto a mají spolu 3 děti.

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
 • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
 • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
 • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit