16 skvělých receptů na hráškovou polévku
Hrášková polévka je svěží a jarní varianta hrachové, kterou máme spíše spojenou se zimou. Hrášek můžete použít mražený a do 30 minut máte polévku, kterou oslníte každou návštěvu. Zkuste ji posypat sedmikráskami, vložit do ní uzeného lososa nebo zakysanou smetanu. Variant existuje opravdu mnoho.
Hráškovou polévku je pro svou sytou barvu považována za jarní polévku, ale vařit ji můžete po celý rok. Krásně vypadá ozdobená prvními jarními květy a dochutit ji lze různými druhy bylinek od máty po medvědí česnek.
- Potřebovat budete mladý mražený hrášek (případně ze zahrádky, pokud polévku vaříte v létě) a vývar.
- Hrášek stačí ve vývaru povařit krátce, aby neztratil svou sytě zelenou barvu.
- Pokud chcete korigovat hustotu polévky, vařte nejprve zelené kuličky v menším množství a až po rozmixování přilévejte zbytek vývaru, který máte stranou.
Ideální je polévku rozmixovat ve výkonném kuchyňském mixéru, který zaručí, že bude krásně hladká. Pro zjemnění můžete přidat smetanu, ale není to nutné.
- Do polévky můžete přihodit smetanový kozí sýr nebo ovčí sýr, uzeného lososa, bylinkové knedlíčky, ztracené vejce nebo rybí krutony.
- Chuťově ladí s mátou, rukolou, bazalkou či estragonem. Při vaření do ní zkuste přidat trochu cideru nebo bílého vína. Získá tím trochu kyselinky.
- Na ozdobení si nezapomeňte nechat pár hrášků stranou a polévku posypte sedmikráskami.
Není hrášek jako hrášek
V mražené podobě se nejčastěji setkáte s hráškem dřeňovým, který se prodává pod označením mladý hrášek. Na zahrádce si můžete vypěstovat hrášek cukrový, který můžete do polévky hodit i s lusky.
Zdravotní benefity hrášku
Hrášek obsahuje vysoké množství vitamínu C, vitamínu K a vlákniny a řadu dalších důležitých vitamínů a minerálů, včetně kyseliny listové, železa a manganu.
Zdroj: Apetit