0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

11 zajímavostí o jahodách, které vás překvapí

artur-rutkowski
ZDROJ: artur-rutkowski
sdílet:

Jahody patří mezi nejoblíbenější letní ovoce, které si spousta lidí pěstuje na zahrádkách, sbírá na polích v samosběrech nebo zkrátka jenom miluje. Podívejte se na 12 zajímavostí o jahodách, které jste možná netušili!

1. Jahoda není plod 

Ta červená, sladká věc, do které se v létě rádi zakousneme, není plod jahodníku, ale jeho zvětšené květní lůžko. Zatímco plody jako je angrešt, malina nebo borůvka mají semínka uvnitř dužiny, jahoda má drobná žlutá semínka na svém povrchu. A právě tato semínka jsou skutečnými plody jahodníku. Na jedné jahodě byste jich napočítali až 200.

2. Příbuzná s růží

Jahodník je rostlina z čeledi růžovitých, patří tak do stejné rostlinné rodiny jako růže.

3. Nemyjte je 

Věděli jste, že když budete jahody mýt pod tekoucí vodou, jejich aroma se sníží až o polovinu? Lépe uděláte, když je na chvíli namočíte do mísy s vodou a necháte okapat.

4. Jahody a alergie 

Máte alergii na jahody? Za to mohou kyseliny v ní obsažené, které jahodě dodávají typickou chuť a vůni. Jedná se o kyselinu jablečnou, citronovou, chininovou, šťavelovou a salicylovou.

5. Jahody pro sexuální apetit 

Jahody obsahují zinek a antioxidanty, které mají vliv na sexuální výkonnost. Proto jahody fungují jako účinné afrodiziakum, a to jak pro muže, tak i pro ženy.

6. Sklízejte ráno 

Pěstujete-li jahody na zahrádce, ideální dobou pro jejich sběr je ráno, kdy jsou přirozeně chladné. Když je následně ještě zchladíte na 4-6 °C, vydrží čerstvé pět dní.

7. Historie jahod

Jahody se pěstovaly už v dobách starověkého Říma. Jejich konzumace se rozšířila až v pozdním středověku, kdy jahody pěstovali mniši. Široce konzumované zahradní jahody vznikly křížením. 

8. Jahody v Čechách 

Jahody se u nás pěstují, na rozdíl od jiných druhů ovoce relativně krátce, teprve od 19. století, kdy se s pěstováním začalo na Benešovsku. 

9. Jahody naslano

Jahody připravujeme především nasladko, třeba posypané cukrem nebo jako náplň do tvarohových knedlíků, ale skvělé jsou i naslano. Že si to nedovedete představit? Vyzkoušejte náš recept na jahody s balzamikem a barevným pepřem. Pepř dokonale zvýrazni chuť jahod a skoro ho neucítíte. Zní to možná trochu zvláštně, ale je to opravdu výborné.

10. Zdroj vitaminu C

Jahody mají podobné množství vitaminu C jako citrusové plody. Kromě toho jsou bohaté na vitamin K, kyselinu listovou, draslík, mangan a hořčík.

11. Jahody na hubnutí

Jahody jsou z 90 % tvořeny vodou, jsou tedy nízkokalorické a rozhodně po nich nepřiberete. Navíc v těle povzbuzují tvorbu hormonů, které snižují chuť k jídlu a pomáhají redukovat tělesnou hmotnost.

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
  • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
  • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč