Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Česká klasika: Připravte si bramborák na různé způsoby. Olizovat se budete pokaždé

bramboraky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Jedno z nejoblíbenějších jídel vděčí za svou popularitu především skutečnosti, že není náročné na suroviny ani na přípravu. V zásadě stačí pouze brambory, česnek, sůl a dobrá pánev. Na druhou stranu způsobů, jak bramborák obměnit, vylepšit nebo pozvednout, existuje bezpočet. O některé se s vámi podělíme.

S čím brambory kamarádí?

Základem těsta na bramboráky jsou brambory, ideálně uskladněné, které neobsahují příliš velké množství vody. Pokud je brambor málo, nebo jen toužíme po změně či upotřebení jiných surovin, dobrou službu prokážou i jiné druhy zeleniny:

  • Nastrouhaná mrkev, celer či cuketa brambory důstojně doprovodí.
  • Nezapomeňte zeleninu před přidáním (zejména cukety), dobře vyždímat a zbavit vody. Řídké těsto totiž potřebuje k zahuštění víc mouky, což se negativně projeví na výsledné chuti.
  • Zajímavé zpestření může bramboráku přinést také květák nebo kysané zelí.

Nový impuls

Česnek a majoránka, které vládnou tradičnímu bramboráku, snesou doprovod dalších chutí.

  • Přidáním uzeného bůčku, špeku či šunky můžete jejich roli skvěle doplnit.
  • Smaženým plackám dodají kousky uzeniny nový švih.
  • Ve vegetariánské variantě se v kombinaci s bramborami (i cuketou) tradičně osvědčuje na kousky rozdrobený balkánský sýr. Nový šmrnc dodají bramboráku orestované hřiby nebo lišky.

Na pánev i do trouby

Jeho nejběžnější podobou v našich končinách je bezesporu placka smažená na oleji či sádle. Výsledkem bývá mastný bramborák, ze kterého se snažíme část tuku odsát papírovými utěrkami. Pohodlnější a méně mastnou variantu představuje bramborák upečený na plechu v troubě.

  • Stačí plech nebo pekáč vymazat, těsto nalít dovnitř a upéct. Jde o zdravější způsob přípravy, kterým se elegantně vyhnete zápachu ze smažení.
  • Oblíbené bramborákové těsto lze použít také jako kabátek například pro plátky vepřové panenky (řízek ondraš) , olomoucké tvarůžky či camembert. Funguje podobně jako trojobal, jen je potřeba těstíčko přidávat postupně.

Textura i chutě v harmonii

Bramborák nemusí být nutně jídlem, který po druhé placce začne svého strávníka nudit. Zvlášť, když tabuli doplníte dipy, do kterých je zanoříte. Dipy a omáčky lze také nanést přímo na bramborák. 

  • Zpestříte jeho chuť, ale můžete ji při každém kousku měnit v závislosti na množství připravených omáček.
  • Skvělým doplňkem jsou dipy s česnekem a bylinkami na bázi jogurtu, směle můžete připravit i tzatziki. Před přípravou doporučujeme jogurt nejdříve nechat odkapat, aby nebyl příliš řídký a na placce dobře držel.
  • Přidáním jogurtového dipu navíc zvýšíte výživovou hodnotu pokrmu.

Jak připravit podlistník

  1. Osm větších brambor nastrouhejte na středním struhadle a vymačkejte z nich do misky tekutinu. Nechte chvíli stát.
  2. Plech vymažte sádlem a naskládejte na něj přes sebe zelné listy. Pak z brambor slijte vodu, přilijte ji do misky s vymačkanou tekutinou a počkejte, až se škrob usadí na dně. Usazeninu vraťte k bramborám.
  3. Přidejte nastrouhanou cibuli, drcené 4 stroužky česneku, 3 lžíce mouky, majoránku, sůl, pepř, kmín a 3 lžíce zakysané smetany. Těsto naneste na listy, aby vznikla velká placka, a pečte v troubě rozehřáté na 200 °C půl hodiny, potřete rozpuštěným sádlem a pečte ještě 30 minut. Nakrájejte a podávejte se zakysanou smetanou.

Latkes a jablky

  1. V misce prošlehejte 200 ml zakysané smetany, 1/4–1/2 lžičky mleté skořice a 1/2–1 lžičku javorového sirupu. Nahrubo nastrouhejte 2 sladká, ale ne moučnatá jablka, 1 velkou bramboru a 1 střední cibuli. Ze směsi vymačkejte maximum tekutiny. Pak ji důkladně promíchejte s 80 g hladké mouky, 3 velkými vejci, 2 lžičkami soli a 1/2 lžičky čerstvě mletého pepře.
  2. Ze směsi odebírejte vrchovaté lžíce a placičky smažte v cca půlcentimetrové vrstvě olivového oleje. Až okraje zezlátnou, bramboráky obraťte; trvá to 2–3 minuty. Opečte je i z druhé strany dohněda. Osušte na papírových utěrkách. Jezte s ochucenou smetanou.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín