Mrkvance, specialita z Polné na Vysočině, jsou spjaté se zdejší poutí. Základem úspěchu je nešetřit na surovinách: másle do těsta a sladké mrkvi do náplně, aby byly buchtičky pořádně šťavnaté, a cukru s pravou vanilkou, aby byly voňavé.
Suroviny
Postup
Do mísy prosejte obě mouky a uprostřed udělejte důlek. Nalijte do něj 150 ml vlažného mléka, přidejte špetku krupicového cukru, rozdrobte droždí, promíchejte s trochou mouky z okrajů důlku a nechte vzejít kvásek.
Pak přidejte zbylý cukr, žloutky, máslo i sádlo a špetku soli a podle potřeby zbylé vlažné mléko. Vypracujte pružné hladké nelepivé těsto. Poprašte je trochou hladké mouky, přikryjte čistou utěrkou a nechte asi hodinu kynout na teplém místě, až zdvojnásobí svůj objem.
Mezitím připravte mrkvovou náplň. V hrnci rozpusťte máslo, přidejte najemno nastrouhanou mrkev, oba druhy cukru a podrcený fenykl. Duste na mírném ohni asi 10 minut. Pokud mrkev pustí šťávu, lehce ji vymačkejte a slijte. Nechte vychladnout.
Vykynuté těsto rozdělte na 25 stejných dílů. Ty roztlačte na placičky, hojně naplňte mrkvovou náplní a dobře zabalte, jako buchty. Skládejte je spojem dolů na sádlem vymazaný plech s dostatečným rozestupem, aby se nespekly k sobě. Přikryjte čistou utěrkou a nechte ještě 15 minut dokynout. Pak je lehce zmáčkněte, potřete rozšlehanými bílky a vršky posypte celým mákem.
Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 30 minut dozlatova. Upečené mrkvance potřete rozpuštěným máslem a poprašte směsí moučkového
a vanilkového cukru.
NĚCO NAVÍC
Každá rodina v Polné má svůj recept na mrkvance, který se liší hlavně ochucením mrkvové náplně. Někde do ní přidávají mletý mák a rum či rozinky, jinde volí odlišné koření, než je výrazný a ne všemi oblíbený fenykl. V rodinných receptech se tak objevuje najemno nastrouhaná citronová kůra, vanilka a mleté koření jako skořice, hřebíček, muškátový oříšek, badyán, anýz, ale i černý pepř a nové koření.