Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

Chystáte se na velký předvánoční úklid? Pro čisticí přípravky nemusíte hned utíkat do obchodu. Mnohé velmi účinné ingredience máte už teď ve své spižírně. Tady jsou naše oblíbené suroviny a nápady, se kterými se bude váš domov jen blýskat čistotou.
4. 11. 2020 | Autor: Jana Kopřivová

Jednoduché přísady vám pomohou snížit spotřebu chemických čisticích prostředků. Na rozdíl od nich jsou ekologicky nezávadné, v přírodě snadno odbouratelné a zdraví bezpečné. Že je máte doma ve spíži, je už jen milý bonus navíc. A při nákupu v bezobalovém obchodě jsou zcela zero waste. 

1 Ocet

Ti, kteří už dlouho jedou na vlně ekologické domácnosti, vám potvrdí, že kvasný lihový ocet je prostě základ. Mnozí se zapřísahají, že k čištění ani nepoužívají nic jiného. Doma ho má každý, navíc ho koupíte doslova za pár korun. K dostání je dokonce i v silnější variantě, která obsahuje 10 % kyseliny octové oproti běžnějším 8 %. 

Zvládne toho opravdu hodně, je to takový multifunkční kouzelníkOcet vám pomůže vyčistit okna, podlahy, koupelny, záchodovou mísu i toalety a domovy vašich domácích mazlíčků. Odstraňuje zápach z koše, v neposlední řadě působí dezinfekčně a zabíjí bakterie. Není vhodný pouze na mramor.

Ocet a cibule: 3 kyselé pochoutky, které nikdy nezklamou

Setkání s přáteli mohou někdy dát pořádně zabrat. Pokud plánujete delší posezení, které si rádi zpříjemníte i troškou...

Někdo přidává ocet během máchání. Čistí a dezinfikuje pračku, změkčuje tvrdou vodu a v neposlední řadě působí podobně jako aviváž – zjemňuje prádlo a pomáhá z něj odstranit poslední zbytky pracího prostředku. Své pračce taky můžete dopřát ozdravnou lázeň, když do jejího bubnu nalejete 1 láhev octa a zapnete program s nejvyšší teplotou. Samozřejmě bez prádla.

Horký ocet odstraní vodní kámen ze sklenic nebo konvic. Stačí ho pouze svařit, nalít do nádoby a po chvilce působení povrch vydrbat kartáčem. Sklenice budou opět zářivé, bez nehezkých nánosů vodního kamene. 

Úklid s octem má jeden háček. Co si budeme nalhávat, ocet smrdí. Jeho štiplavý pach pomáhají neutralizovat éterické oleje. Ty zároveň čistí vzduch a umí i zvednout náladu, a to se při úklidu hodí.  

2 Citrusy

Další možnost, jak vylepšit ocet a získat univerzální domácí čistič. Slupky z citronů, pomerančů, mandarinek a jiných citrusů vložte do sklenice, zalijte octem a nechte stát. Čím déle, tím lépe. Občas protřepejte. Hotový čistič využijete všude tam, kde ocet. Díky esenciálním olejům z citrusových slupek hezky voní a lépe odmašťuje.

3 Jedlá soda

Kypřidlo do buchty nebo super účinný čisticí prášek? Obojí je pravda. Soda hezky odmašťuje a odstraňuje pachy, prášková struktura je abrazivní. Smíchejte ji s vodou a máte pastu s čistícími účinky. V kombinaci s octem se hodí k čištění záchodových mís a všude tam, kde chcete čistotu a vůni. Doporučujeme ji obzvlášť na kuchyňská prkénka. Poradí si také s některými skvrnami na pracovní desce i nádobí. Sodou můžete poprášit stelivo svého kočičího mazlíčka, méně pak zapáchá.

Snadné pečení – muffiny a bábovičky

Sláva muffinům! Tahle geniálně jednoduchá dobrota vám vytrhne trn z paty kdykoli, kdy se ocitnete v úzkých! Zvládne je...

4 Kyselina citronová

Její využití v domácnosti se do jisté míry kryje s octem. Ve spojení s horkou vodou odstraňuje vodní kámen, stejným roztokem vyčistíte i záchodovou mísu. Kyselina citronová je skvělá především jako máchadlo. Nasypte ji do odměrky pračky a přikapejte svůj oblíbený esenciální olej. Kyselé prostředí pomáhá odstranit zbytky pracích prostředků, prádlo je jemné a díky esencím krásně voní. 

5 Kokosový olej

Skřípou vám panty u dveří? Šup do spíže pro kokosový olej. Oživit s ním můžete také nelakované dřevěné nástroje, prkénka, misky i nábytek. Skvěle funguje při odstraňování stop po pastelkách, které zůstaly na nábytku či podlaze během výtvarných hrátek vašich dětí. 

Kokosový olej umí šikovně zamaskovat i drobnější škrábance. Pro ošetřování nábytku je nejlepší smíchat ho se včelím voskem – 150 ml vosku přidejte k 200 ml oleje (obojí rozpuštěné). Pro vůni přikápněte esenciální olej.

6 Lufa

Tipujeme, že lufu běžně ve spíži nemáte, ale mohli byste mít. Tropickou tykev snadno vypěstujete na zahradě. Vypadá jako přerostlá okurka a po usušení se dá nastříhat na menší kusy a použít jako jedinečná houbička na nádobí. A když doslouží, hodíte ji jednoduše na kompost. Dokonalá recyklace. 

Související

Právě v prodeji: Speciál Apetitu České Vánoce

Letošní Vánoce budou v mnohém jiné. Na co se ovšem můžeme spolehnout i v nejistých dobách jsou naše kulinární tradice a...

Glogg (svařené víno)

Kvůli macerování začněte s vařením den předem. Část redakce nápoj nadchl, části se zdál výsledek moc...

Stres a jeho vliv na naše zdraví

Je podzim, venku zataženo, prší, v práci se toho na nás navalilo hodně, děti zlobí, a ještě jste se pohádali se svým...

Mrazák plný zásob na zimu

Téměř každá hospodyňka přemýšlí nad tím, jak se efektivně vybavit zásobami. U některých potravin určených k rychlé...

Zdravé mlsání v karanténě

Práce z domu, která je v současné situaci běžnou praxí, v sobě nese řadu výhod. Nemusíte vstávat o dvě hodiny dříve...

6 bylinek, které vám navrátí klidný spánek

Trápí vás nespavost? Uprostřed noci, kdy máme za sebou několik hodin marné usínání, bychom si nejraději vzali prášek na...

Projezte se k imunitě: 5 nej superpotravin, které posílí tělo i mysl

Moderní životní styl umí dát našemu tělu pořádně zabrat. V jednom kuse někam spěcháme nebo bojujeme s problémy, které...

Co dělat, když zajídáte stres?

Už od dětství v sobě máme zakódováno, že jídlo je „lék“ na všechny naše neduhy. Copak vám maminka neříkala, že když...

Co měla prababička ve spíži

Z čeho kouzlily kuchařky v době, kdy neexistovaly ledničky ani mrazáky?

Jak (ne)jíst v zimě, abychom zůstali zdraví

V zimě se chceme prohřívat. Dobře zahřáté tělo snáz čelí výzvám chladného počasí a jen tak něco ho neskolí. Proto je...

Denní menu ze spíže

Čas od času přijde chvíle, kdy potřebujeme uvařit z ingrediencí „co dům dal“. Zároveň je dobré myslet na průběžnou...

Přidat komentář