Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Obohaťte svůj jídelníček: Toto je šestice potravin, které pomohou ulevit od bolesti kloubů

Potraviny bohaté na omega-3
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Rychlý zázrak, kterým byste zbavili svoje klouby ztuhlosti nebo bolestí, slíbit nemůžeme. Existují však potraviny s blahodárnými účinky, jež nepříjemné pocity pomáhají zmírnit. Úlevu na počkání však nečekejte: mějte trpělivost a jezte je průběžně pořád. Takže, co na klouby?

Pevnou stavbu kostí můžeme podpořit správnou volbou toho, co jíme. Jako jednoduché řešení se proto nabízí vybrat (a jíst) si takové jídlo, které podpoří hustotu kostní hmoty, pevnost pojivových tkání a sníží (nebo nebude podporovat) chronický zánět. Které potraviny to jsou a co jíst na klouby?

Kurkuma barví a chrání

Exotické koření (nejčastěji) ve formě žlutého prášku obsahuje barvivo kurkumin. Kurkuma je po staletí využívána v různých kulturách právě pro své téměř až zázračné účinky. Běžně se používá jako koření v jihoasijské a orientální kuchyni a jako barvivo v potravinářství s kódem E100. 

Ořechy a (pozor jen) některá semínka

Vlašské ořechy, chia a lněná semínka jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou tzv. esenciální mastné kyseliny (lidské tělo je neumí samo vytvořit) a mají prokazatelné protizánětlivé účinky a jejich příjem je pro lidské tělo zásadní. Využitelnost omega-3 z rostlinných zdrojů v těle je však nižší než z živočišných.

  • Konzumací všech potravin s obsahem omega-3 může pomoci snížit bolest a zlepšit funkci kloubů.
  • Kromě toho ořechy a semínka poskytují další nezbytné živiny (vápník, hořčík atd.) pro správné fungování srdce a mozku.
  • Mějte zároveň na paměti: Většina ostatních semen obsahuje omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které naopak zánět podporují. Denně omega-6 přijímáme dostatek z rostlinných olejů a průmyslově zpracovaných potravin. Není potřeba jimi extra zásobovat tělo ze semen – například slunečnicových. 

Správně tučné ryby plavou divoce

Zásobárnou omega-3 mastných kyselin jsou zejména tučné mořské ryby jako losos, makrela, tuňák, sleď, sardinky. Netřeba však opomíjet ani sladkovodní ryby, které se živí přirozeně – jako jsou pstruh, siven, sumec či úhoř. Potraviny s vysokým obsahem těchto kyselin působí protizánětlivě nejen na klouby. Mají prokazatelný vliv také na správnou funkci srdce a cév a ovlivňují psychickou pohodu.

Bobulovité ovoce

Řada druhů drobného ovoce, jako jsou borůvky, jahody nebo maliny, pomáhá v prevenci chronických onemocnění, kam patří i bolesti kloubů. Bobulovité ovoce je bohaté na antioxidanty (polyfenoly), které brání oxidačnímu stresu a napomáhají obnově buněk. 

  • Bobule, které rostou divoce, často obsahují vyšší podíl prospěšných látek než ovoce zahradní, šlechtěné. 
  • I tak jsou boboule bohaté na vitaminy a minerály, které přispívají k celkovému fyzickému zdraví.

Brokolice

Tato růžičková zelenina patří do čeledi brukvovitých a obsahuje sulforafan, látku s protizánětlivými a antioxidačními účinky. Konzumace brokolice a dalších rostlin z čeledi brukvovitých (květák, kapusta a další) pomáhá pomoci tlumit zánět a zmírnit bolest kloubů.

Vývar z kostí

Glukosamin a chondroitin sulfát spolu s aminokyselinami pomáhají udržovat zdraví kloubů, vápník je důležitý pro stavbu kostí. Vývar z kostí obsahuje toto všechno. Želatina, která vzniká během vaření kostí ve vodě, připomíná kolagen, který se přirozeně vyskytuje v našich kloubech, šlachách a vazech.

  • Zda-li silné vývary pomíhají s růstem chrupavek nebo ne, je v medicíně stále předmětem ostrých debat. Pravidelná a častá konzumace vývaru může tlumit bolesti kloubů a zlepšovat stav lidí s artritidou.
  • Bujón, vývar či consommé mají protizánětlivé účinky, které příznivě ovlivňují trávicí trakt. Některé studie prokázaly, že se s nimi dají zmírnit příznaky ulcerózní kolitidy. 

Zdroje: The Times of India, NationalCenterForBiotechnologyInformation, FERPotravina, CaryOrthopaedics, HealthLine, BezpecnostPotravin, NCCIH, Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín