0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Báječné borůvky – ovoce plné zdraví

Báječné borůvky – ovoce plné zdraví
sdílet:

Jestli letos borůvky rostou, vám v článku sice neprozradíme. (A naše tajná místa, kam na ně chodíme, si také necháme pro sebe.) Ale zato vám řekneme, na co jsou borůvky dobré, proč je jíst, čím prospívají našemu zdraví nebo jaký je rozdíl mezi lesní a kanadskou borůvkou. A podělíme se s vámi i o naše nejlepší recepty na borůvkové koláče kynuté i hrnkové, borůvkové knedlíky i borůvkovou bábovku.

Vydat se do lesa na borůvky je podobně jako sbírání hub jednou z typicky českých letních aktivit. A protože i v tomto roce mnoho z nás zůstane o prázdninách v tuzemsku a bude trávit dovolenou na chatě, v lese nebo u rybníka, určitě na mýtině nějaké ty borůvky potkáme. Fakta o borůvkách se proto budou hodit. 

Doma si pak nezapomeňte pochutnat na borůvkovém koláči. Ten z receptu níže budete mít hotový dřív, než zbytek rodiny stihne očistit hříbky, které jste našli schované v borůvčí.

Jaký je rozdíl mezi lesní a kanadskou borůvkou?

Začneme odzadu, tedy otázkou, čím se liší lesní a kanadská borůvka.

 • Odpověď zní: zejména původem a zčásti i barvou a chutí.
 • Obě rostliny pocházejí ze stejného rodu brusnice. Jsou tedy příbuzné, ovšem kanadská borůvka pochází ze Severní Ameriky  – odtud její lidový název.
 • Plody kanadské borůvky jsou větší a méně barví než české borůvky, protože fialovomodré barvivo zpravidla obsahuje jen jejich slupka, dužina má žlutozelenou barvu.
 • Kanadské borůvky bývají také sladší, jelikož jde o cíleně šlechtěné odrůdy. Postrádají ale výrazné aroma ‚divokých‘ borůvek z lesa.
 • Největším rozdílem je, že na české borůvky se musíte vypravit do lesa, zatímco kanadské borůvky si můžete vypěstovat na vlastní zahradě. Tipy, jak to udělat, aby borůvky dobře plodily, najdete na stránkách našeho sesterského titulu Naše krásná zahrada.

Jsou borůvky zdravé?

Borůvky obsahují antioxidanty, které chrání buňky našeho těla před rakovinotvorným bujením. Dále v nich najdeme provitamin A, vitamin C a vitaminy skupiny B.

Jejich pojídáním příznivě ovlivníte hladinu cukru v krvi – mohou je tedy jíst i diabetici a někdy jsou i jako prevence cukrovky doporučovány.

V lidovém léčitelství se odedávna používaly jako prostředek proti průjmu. Známé jsou též jejich močopudné účinky, hodí se tedy i při zánětech močových cest.

Při léčení se používají nejen čerstvé a sušené plody, ale také list. Sušené borůvky se někdy přidávají do směsí ovocných čajů, protože kromě chuti dodají nápoji i krásně sytou barvu.

K čemu se borůvky hodí v kuchyni?

Kanadské borůvky dostanete v obchodech celý rok a využijete je jako ozdobu dezertů a pohárů, můžete si jimi posypat müsli nebo vylepšit kaši. Lépe chutnají, když neprojdou tepelnou úpravou, nemá tedy příliš smysl s nimi vařit nebo péct.

 • Když si chcete připravit klasický kynutý koláč s borůvkami nebo borůvkové knedlíky, určitě sáhněte po českých lesních borůvkách.
 • V létě je nejlepší vzít bandasku či plecháček, obrnit se trpělivostí a vyrazit do lesa, v zimě borůvkovou buchtu na plechbábovku nebo bezlepkové borůvkové muffiny vyčarujete díky pytlíku mražených borůvek. A je jedno, zda pochází ze zásob, které jste si zmrazili sami, nebo z nejbližší samoobsluhy.
 • Mimochodem borůvky se mrazem konzervují velice dobře a i po rozmražení neztrácejí nic ze své chuti. Ale jestliže nevlastníte velký mrazák, můžete borůvky také zavařit jako kompot nebo z nich udělat džem.
 

Související články

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!
 • Tipy a triky

Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!

Dobrá večeře nemusí být jen ta teplá, lze ji připravit i bez hodin strávených u plotny. Přinášíme vám tipy na studené večeře, na kterých si nejen pochutnáte, ale ušetříte navíc čas i peníze! ...
Nejlepší rajčatové saláty
 • Suroviny

Nejlepší rajčatové saláty

Šťavnatá, na sluníčku dokonale vyzrálá rajčata představují esenci léta. Vynikají jedinečnou sladkostí a svou barvou rozzáří každý salát. Staňte se mistry rajčatových salátů, připravte si s námi takové, po kterých se zapráší! ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit