Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

S Ďáblem v kuchyni: 4 TOP recepty s chilli papričkami

S Ďáblem v kuchyni: 4 TOP recepty s chilli papričkami
sdílet:
Popularita chilli papriček v posledních letech prudce roste. Pokud si potrpíte na ostrá jídla, máme pro vás pět pálivých specialit, na kterých si určitě pochutnáte. A také prozradíme, jak na pěstování papriček v domácích podmínkách, jestliže ty kupované už vaše chuťové pohárky neuspokojí.

O původu chilli papriček

Za domovinu chilli papriček bývá považováno Mexiko: v oblasti Tihuacánu se údajně vyskytovaly před více než sedmi tisíci lety. V Evropě se rozšířily až později, mj. zásluhou Kryštofa Columba. Známý mořeplavec je pojmenoval pimineto, neboť mu svou chutí připomínaly černý pepř (pimenta).

Zápisy tehdejších mořeplavců odhalují, že chilli používali domorodci nejen na dochucení pokrmů, ale také při léčbě nemocí. Samotné slovo „chilli“ pochází z jazyka starobylých Aztéků, kteří také propadli jejich pálivému kouzlu.

Nic pro jemné povahy? Tajemství pálivých chilli papriček

Není se čemu divit. Kromě výrazné štiplavé chuti má kapsaicin řadu pozitivních účinků: například zlepšuje cirkulaci krve, podporuje zažívání a ničí škodlivé bakterie v našem organismu. Ve vaší spíži by tudíž chilli papričky neměly chybět. A jaké dobroty si z nich můžete připravit?

1. Chilli con carne

Proslulý texaský pokrm, po kterém se budete oblizovat celá rodina. Pikantnější, než její chuť je snad jen její historie, která sahá až do 16. století. Aztékové tehdy zmasakrovali několik zajatých evropských námořníků a uvařili je v kotlích, do kterých přidali ještě rajčata a pálivé koření.
Ale nenechte si kazit chuť (nebo vyzkoušejte třeba mexické fazole s mletým masem, které nemají zdaleka tak temnou historii, zato mají stejně výtečnou chuť).

2. Thajské kari

Ponuré (pod)zimní počasí umí dát našemu tělu pořádně zabrat. Pokud si ale do práce přichystáte pikantní asijské kari s pořádnou dávkou drcených chilli papriček, doplníte ztracenou energii a utužíte své zdraví. Jako přílohu použijte třeba nudle, které jsou ideálním doplněk pro mnoho dalších pálivých jídel.

3. Dýňová polévka s chilli

Milovníci ostřejších polévek si nesmí nechat ujít tuhle lahůdku. Chilli paprička dodá polévce výraznou chuť. Během pár desítek minut máte hotovo několik porcí, které vás zasytí a zahřejí kdykoli během dne.

4. Plněné chilli papričky

Štiplavá chuťovka, kterou po vydatném obědě překvapíte i náročnější gurmány. Papričky plněné sýrem podávejte s pažitkovou omáčkou, která jim dodá tu správnou chuť.

5. Datlová chilli zmrzlina

Domácí hostinu nebo posezení s přáteli můžete zakončit ve velkém stylu – třeba zmrzlinovým pohárem s mandarinkovou omáčkou a špetičkou chilli. Zaručené rozproudí krev v těle (nebo diskusi o vašem kulinářském umění).

Začínáme s pěstováním chilli papriček: Na co si dát pozor?

  • Pokud si chcete vypěstovat papričky svépomocí, máme pro vás závěrem pár rychlých tipů.
  • Zjistěte, jaké potřebují vybrané rostliny podmínky pro optimální růst.
  • Vybírejme zdravá semínka bez deformací, plísní nebo temných skvrn.
  • Vyhněte se převlhčení rostlin (pro udržení vlhkosti použijme rozprašovač).
  • Nevystavujte rostliny po delší dobu nízkým teplotám, které ji vyčerpávají.
  • Nezapomeňte pravidelně vytrhávat plevel.

 

Už se vám sbíhají sliny? Vyzkoušejte další pálivé dobroty, které vás rozhodně nenechají chladnými. Inspirovat se můžete v sekci pod článkem, kde na vás čeká další nálož ďábelský pálivých receptů.

Autor: petr.suth

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?

Ne vše staré je špatné, což jistě platí o retro sladkostech. Některé z nich přežily obě války, minulý režim i jeho pád a pár z nich dokonce vstoupilo do nového tisíciletí, jiné jsou již jen mlhavou vzpomínkou, kterou si naše paměť...