Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Je knäckebrot opravdu zdravý? Trvanlivý křupavý chléb s dlouhou historií

Knäckebrot
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Na obdobě dnešního knäckebrotu si pochutnávali již před více než tisíci lety Vikingové? Pro svou chuť, výživovou hodnotu a dlouhou trvanlivost je suchý křupavý žitný chléb součástí jídelníčku nejen při sportovní zátěži a redukční dietě. Skandinávci knäckebrot dodnes milují a v jejich jídelníčku má pevné místo. Vyzkoušejte křupavý chléb plný chuti třeba s našimi oblíbenými pomazánkami!

Křehký chléb jako železná zásoba 

Základní složku knäckebrotu neboli v překladu “křehkého chleba” tvoří žito. Tato po staletí dostupná surovina bohatá na vlákninu právem patřila do jídelníčku skandinávských mořeplavců.  Knäckebrot vždy patřil mezi potraviny s dlouhou trvanlivostí, proto byl praktickým pomocníkem při námořnických výpravách. Dnes tvoří skvělou záchranu ve spíži, když zrovna dojde čerstvé pečivo.  

 • Původ knäckebrotu však sahá zřejmě ještě před vikingské výpravy, první zmínky o křupavé placce připomínající dnešní knäckebrot sahají dokonce až 500 let př. n. l., kdy se knäckebrot pekl po sklizni, sušil se a uschovával, aby vydržel celou zimu až do jara, kdy rozmrzly řeky a mohlo se znovu mlít obilí.
 • Tradiční knäckebrot se pekl v podobě kulaté placky s otvorem uprostřed a skladoval se navlečený na dřevěných tyčích pod střechou. Oblíbený je dodnes nejen ve Švédsku, kde slavný křehký chléb vznikl, ale také v sousedním Finsku. 
 • Konzumace žita a žitných produktů posiluje imunitní systém a díky obsahu vlákniny příznivě působí na činnost střev.

Dostupné pečivo, které zvládnete i doma

Tradiční knäckebrot se vyrábí vymícháním žitné mouky s vodou a solí. Směs se následně vyválí na plát, posype moukou a upeče. Ve strojové výrobě se používají válce, kterými se těsto rovnoměrně rozválí a získá typický vzorek. Po upečení se knäckebroty ještě vysoušejí a krájejí na stejné tvary. Nejčastěji se setkáme s obdélníkovým a kulatým knäckebrotem s dírou uprostřed.

Jak si knäckebrot připravit doma? Na základní křehký chléb budete potřebovat:

 • 100 g žitné mouky
 • cca 400 ml vlažné vody
 • 2 velké špetky soli
 1. Směs smíchejte, vlijte na plech vyložený pečicím papírem a rovnoměrně rozvrstvěte.
 2. Pečte při 160 stupních na horkovzduch (nebo 180 stupních na spodní a horní ohřev) přibližně 40 minut. 

Knäckebrot můžete snadno přizpůsobit své chuti přidáním lžíce medu a dosažením příjemně nasládlé chuti. Zároveň můžete pozdvihnout jeho výživovou hodnotu, když přidáte:

 • drcené ovesné vločky,
 • sezamová, slunečnicová, dýňová, konopná, lněná či jiná semínka
 • koření - chilli, kmín, římský kmín nebo třeba sušené provensálské bylinky
 • psyllium pro ještě větší porci vlákniny

Vychutnejte si knäckebrot se svěží pomazánkou

Díky nízké kalorické hodnotě (na 100 g křehkého chleba připadá pouze 350 kcal) se knäckebrot řadí mezi potraviny oblíbené při redukci váhy. Přítomné vitaminy skupiny B a minerální látky (vápník, draslík, hořčík, železo, selen, fosfor a sodík) posouvají obyčejný chléb mezi superpotraviny.

Zdroj info: Apetit, Tasty, Eating Well

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín