Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak mít více energie?​​​​​​​ Když jíte špatně nebo málo, pravděpodobně se dobře nevyspíte

Jak mít více energie?
ZDROJ: Jason Briscoe / Unsplash
sdílet:

Dělá vám problém se ráno probudit? Nedokážete spočítat, kolikrát jste si během dne zívli a odpoledne na vás padá taková únava, že ji musíte utišit několika šálky kávy? Jestli souhlasně přikyvujete a toužíte po větší energii, čtěte dál. Dozvíte se, co pro to můžete udělat.

Nevynechávejte jídlo

Strava je palivo pro lidský organismus, a když mu ji pravidelně v určité kvalitě nedodáváme, nepracuje tak, jak má. Tahle jednoduché to je. Pokud jíte nepravidelně, odbýváte se dlouhodobě polotovary, pečivem a cukrovinkami či hlad pouze „hasíte“, nemůžete se divit, že jste přes den unavení.

 • Nutriční specialistka z NYU Samantha Heller na WebMD tvrdí, že podle závěrů studií mají lidé, kteří ráno snídají, lepší náladu a více energie během dne. 

Dbejte na složení 

Kromě pravidelnosti ve stravě je neméně důležitá i skladba jídelníčku, ve kterém by se měl objevovat dostatek kvalitních zdrojů bílkovin. Tedy takových, které obsahují tolik nasycených mastných kyselin. Mezi takové zdroje patří maso, ne však příliš tučné.

 • Dejte sbohem uzeninám a dopřejte si kuřecí, krůtí nebo rybí maso. 
 • Možná to zní paradoxně, že z ryb se doporučují právě ty tučné - tedy losos, sardinky, tuňák, makrela. Tuk ryb je  ovšem cenný, protože má vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin, které navíc pečují o zdraví srdce, uvádí web Healthline.
 • Medical News Today také uvádí, že další výborné zdroje bílkovin (proteinů) jsou vejce, bílý jogurt, sojové boby, čočka a hovězí játra. Ta obsahují i spoustu vitamínu B12, o němž je známo, že pomáhá předcházet stavům vyčerpání.

Zařaďte do jídelníčku komplexní sacharidy

I sacharidy jsou důležitou součástí stravy, na které byste neměli zapomínat. Jenže nejsou sacharidy jako sacharidy. Ty jednodušší a rafinované v podobě cukru a bílé mouky způsobují extrémní kolísání cukru v krvi. To vede k bleskovému nárůstu, ale ještě rychlejšímu propadu energie – tento stav je známý jako hypoglykemie a není to nic příjemného.

 • Zapomeňte na trvanlivé potraviny, hotová nebo předpřipravená jídla a suroviny, sladkosti, smažené dobroty, pečivo, krekry, sušenky, slazené jogurty a jiné slazené mléčné produkty či  podobné „lahůdky“. 
 • Místo toho se zaměřte na komplexní sacharidy, které kromě vitamínů a minerálů obsahují i vlákninu. Ty pocházejí z přirozených potravin a spolu s důležitou vlákninou je najdete v ovoci, celozrnných produktech, luštěninách a výborným zdrojem jsou také obyčejné brambory nebo batáty, ovesné vločky, quinoa a hnědá rýže.
 • Mezi nejvíc energizující ovoce patří podle Medical News Today banány, avokádo, kustovnice čínská neboli goji, jablka, jahody, pomeranče a bobulovité ovoce jako jsou borůvky, maliny nebo rybíz.

Dejte pozor na kofein a pijte

A to zejména čistou vodu či neslazené čaje. Výsledky studie z roku 2022 publikované v odborném časopisu International Journal of Environmental Research and Public Health totiž naznačují, že existuje souvislost mezi pitným režimem a kognitivními funkcemi. Ukázalo se, že když dehydrované osoby začaly pít víc vody, zlepšila se nejen jejich nálada a paměť, ale zvýšila se i jejich hladina energie.

Spěte dosyta

Toto je pravděpodobně nejdůležitější bod, jehož dodržování vám dokáže dodat nejvíce energie. Dostatek spánku je alfou a omegou, protože když spíme, regeneruje se každá buňka našeho těla, což nás nabíjí energií na další den.

 • Ačkoli se dostatečně množství spánku může pro každého člověka mírně lišit, odborníci z Americké akademie spánkové medicíny doporučují v průměru alespoň sedm hodin spánku za noc.
 • Energii silně ovlivňuje i kofein. Pití kávy a jiných neslazených nápojů s kofeinem v běžném režimu je v pořádku. Pokud se chcete dobře vyspat, po 15. hodině odpolední už byste ho konzumovat neměli.
 • Výzkum publikovaný v lékařském časopise Journal of Clinical Sleep Medicine naznačuje, že když nebudete šest hodin před ulehnutím přijímat kofein, může to výrazně zlepšit kvalitu spánku, což je k získání energie naprosto klíčové.
 • A co ještě můžete udělat pro kvalitní spánek? Choďte spát každý den v podobný čas, před usnutím nepoužívejte elektronická zařízení, během dne se alespoň půl hodiny věnujte fyzické aktivitě. Snažte se omezit stres, kouření, konzumaci alkoholu a také – držte se výše zmíněných rad, protože strava a spánek jsou spojené nádoby.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v jedlých květinách?
 • Soutěže

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v jedlých květinách?

Krásné a oku lahodící jídlo vždy dokonale nabudí chuťové buňky. Čím je pokrm barevnější a lákavější, tím více se na jeho konzumaci těšíme, a tím více si jej zajisté i vychutnáváme. Kromě ovoce a zeleniny nám svými barvami talíř rozzáří...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč