Domácí játrovou paštikou můžete udělat díru do světa. Nebo jí aspoň pohostit rodinu, mazat ji k svačině či podávat jako pohoštění přátelům. Paštika umí být stejně prostá jako noblesní a vždycky si pochutnáte. Záleží jen na tom, jak ji naservírujete a s čím.
Pokud si ale chcete na voňavé domácí paštice pochutnat hned, stačí, když vyrazíte do nejbližšího obchodu. S vlastní paštikou budete ovšem sklízet ovace. Navíc si do ní dáte jenom to, co chcete. Chuť a kvalita domácí paštiky tak bude záviset jenom na vás!
Náš tip: Připravte si také kuřecí paštiku podle našeho video receptu
Jak připravit paštiku?
1. Játra nebo maso jako základ
Jestliže dáváte přednost tradiční receptuře, sáhnete při přípravě domácí paštiky nejspíše po kuřecích játrech. Rozhodně se nemusíte omezovat: vynikající jsou také kachní nebo vepřová játra. Skuteční gurmáni si možná rádi smlsnou na kančí paštice.
- Před namletím játra nejdříve očistěte, aby byla paštika co nejjemnější.
- Syrová játra nakrájejte na stejně velké kousky, tepelná úprava není potřeba.
Obejdete se však i zcela bez jater: Paštiku můžete připravit také z vepřového, drůbežího nebo králičího masa.
2. Máslo nebo sádlo?
Jakmile máte játra nebo maso připravené, rozpalte pánev, na kterou vhoďte menší množství másla nebo domácího sádla. Záleží, co máte zrovna po ruce, případně čemu dáváte přednost.
3. Zeleninou ku zdraví
Na rozpuštěném tuku je možné osmahnout šalotku. Pokud máte rádi výraznější chuť pokrmů, můžete přidat také česnek, který dodá paštice správné aroma. Kromě toho je také česnek také účinný antioxidant.
4. Objevte kouzlo ovoce
Opravdoví gurmáni vědí, že do domácí paštiky je možné přidat téměř jakoukoli dobrotu – třeba i tu alkoholickou.
- Jakmile přidáte na pánev játra, stačí je pár minut restovat a následně přidat brandy, whisky nebo kapku bílého vína.
- Jestli máte raději ovoce, můžete před mletím přidat do paštiky brusinky, borůvky nebo hrušky.
5. Ořechy: Bonusový tip pro náročné
Chcete-li dodat vaší paštice šmrnc, přidejte do ní nasekané vlašské ořechy, skvělé jsou však i mandle nebo pistácie.
Jak dlouho domácí paštika vydrží?
Až budete mít hotovo, uložte ji do lednice. Průměrně paštika vydrží 4 až 5 dní. Pokud jste si dali záležet, nejspíš z ledničky zmizí do druhého dne.
- Bez obav ji můžete také zamrazit: budete mít jistotu, že se vám nezkazí a zároveň ji zbylí domácí strávníci nespořádají najednou.
- Paštiku můžete také zavařit do sklenic, dbejte ale na to, že je potřeba ji zavařit opakovaně a i přesto ji raději skladujte v chladničce a spotřebujte do 14 dnů.
Paštika z masa, hub ji jater
Paštiky mají dlouhou tradici: pojídali je už staří Egypťané, Řekové i Římané. Zvláštní oblibě se těší ve Francii a Belgii.
- O moderní podobu paštiky se ale v 18. století zasloužil štrasburský šéfkuchař Jean Pierre Klaus, který ji připravoval z přetučněných husích jater.
- Pochoutka získala věhlas i za hranicemi Rakouska a své (paštikové) renomé si město udržuje dodnes.
- V levných paštikách byste maso hledali těžko. Kolik je v nich jater, se taky nedovíte.
- Drahé paštiky sice obsahují maso a výrazné koření, ale nedají se kupovat pořád. Proto je vůbec nejlepší si takovou domácí paštiku vyrobit doma. Jednak víte, co jíte, a rozhodně se vyplatí i finančně.
- Mezi blízké příbuzné paštik patří terina nebo rillettes.
Zdroj informací: časopis Apetit