Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Skandinávská dieta: V čem spočívá nordický způsob stravování a co lidskému tělu přináší

Pošírovaný losos s citronovo-petrželkovou remuládou
ZDROJ: Olive Magazine/Immediate Media
sdílet:

Severská dieta si v poslední době získává stále větší oblibu. Slibuje pomoc při hubnutí a při zdravotních problémech, jako jsou vysoký cholesterol a vysoká hladina cukru v krvi. V čem tento způsob stravování spočívá?

Co je skandinávská výživa?

Skandinávská nebo také severská dieta je stravovací způsob, který staví na přirozených severských plodinách a surovinách. Tradiční strava Dánů, Islanďanů, Finů, Norů či Švédů je založená především na nezpracovaných potravinách. Zahrnuje tedy především:

 • kořenovou zeleninu
 • mořské plody a ryby j
 • omezené množství červeného masa
 • fermentované potraviny
 • spoustu bobulí a ovoce rostoucího divoce

Nordická výživa také stojí na sníženém příjmu cukru a dvojnásobném příjmu vlákniny, než je v běžném západním jídelníčku běžné. 

Seveřané mají dokonce svůj vlastní publikovaný filosofický soubor zvaný Nordic Nutrition Recommendations (NNR), který pojednává o „stravovacích návycích, které jsou v kombinaci s dostatečnou a pestrou fyzickou aktivitou optimální pro vývoj a funkci těla a přispívají ke snížení rizika některých nemocí spojených se stravováním."

5 pravidel severské diety

Zaujala vás severská dieta a rádi byste se podle ní stravovali? Řiďte se těmito pěti pravidly:

1. Minimum průmyslově zpracovaných potravin

Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin. Ty totiž obsahují přidaný cukr, konzervační látky a řadu další zbytné potravinářské chemie.

Vařte více doma, zajistíte si tak kontrolu nad použitými ingrediencemi.  Omezte návštěvu restaurací. Z dlouhodobého hlediska vám tělo poděkuje, stejně tak peněženka.

2. Sezónní rostlinná strava

Severská dieta klade důraz na rostlinnou stravu. Z rostlinných produktů, zeleniny a ovoce získáte spoustu vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Nejvíc prospěšných látek obsahují produkty sezónní, které se sklízejí v plné zralosti.

 • Pokud zrovna není sezóna ovoce či zeleniny, kterou právě potřebujete, sáhněte po mražené verzi.
 • Podle zprávy Světové zdravotnické organizace ‚je severská strava převážně rostlinná a pocházející z místních zdrojů, takže je šetrná k životnímu prostředí.‘

3. Fermentované potraviny pro zdraví střev

Fermentované potraviny jsou další důležitou složkou této diety. Jsou bohaté na probiotika, díky čemuž pomáhají s trávením, udržováním váhy a posilují imunitu.

 • Nejčastěji konzumovanou fermentovanou potravinou v severských zemích je Skyr (islandský jogurt) a kefír, které jsou kromě probiotik také bohatým zdrojem bílkovin, vápníku a draslíku.
 • Mezi další fermentované potraviny patří například kimchi, kysané zelí, miso, tempeh a kombucha.

4. Řepkový olej 

Zatímco ve středomořských zemích hraje prim olej olivový, seveřané dávají přednost řepkovému. Ten obsahuje spoustu mononenasycených tuků a pomáhá tak snížit špatný cholesterol (LDL) a naopak zvýšit ten dobrý (HDL).

 • Řepkový olej sice neobsahuje tolik prospěšných antioxidantů jako olej olivový, ale má vyšší kouřový bod, takže se tak snadno nepřipaluje.
 • Dalšími oblíbenými oleji v severském jídelníčku, které se používají za studena, jsou olej lněný, ořechový, sezamový a avokádový.

5. Cvičení je klíčem k úspěchu

Žádná dieta se neobejde bez pohybu. Pokud se chcete inspirovat severskými aktivitami, vyzkoušejte lezení po skalách, lyžování, severskou chůzi nebo bruslení. Nebo zkrátka dělejte to, co vás baví nejvíc.

 • Pohyb je ale důležitý, svůj tep byste měli zrychlit minimálně na půl hodiny každý den. 

Rybami ku zdraví

Zvýšená konzumace ryb a mořských plodů dostanete do těla vedle bílkovin ještě důležité omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro funkci srdce a mozku. A že jsou ryby drahé?

 • Dobrýn zdrojem živin jsou i ryby mražené nebo konzervované.

Jídelníček podle severské diety

Při doržování severské diety byste se měli držet dál od červeného masa. K severskému stravování patří i ekologická uvědomělost, se kterou se produkce masa příliš neslučuje. Jíst méně hovězího a vepřového je součástí přístupu, který prospívá tělu i planetě. 

Co snídat, obědvat a večeřet pokud se chcete řídit severskou dietou?

Snídaně se většinou skládá z mléčných produktů, ovesných vloček, lesních plodů nebo ryb. 

Oběd bývá velmi jednoduchý a lehký. Typickými ingrediencemi jsou fermentované potraviny, vejce, salát, sezónní zelenina a celozrnný chléb.

 • Lehký salát z tuňáka s jogurtem a celozrnnými krekry
 • Lososový salát s avokádem
 • Salát ze strouhané červené řepy s šalotkou, mandlemi, citronovou šťávou a olivovým olejem 

Večeře zahrnuje ryby, zeleninu, tempeh, tofu...

Zdravotní přínosy severské diety

Podle studií slibuje nordická dieta tři hlavní účinky:

 • Snižuje riziko cukrovky: Podle studie publikované v magazínu Nutrients, které se zůčastnilo 57 000 účastníků ve věku 50 až 64 let, měli ti, kteří více dodržovali severskou dietu, významně nižší riziko diabetu 2. typu
 • Pomáhá při hubnutí: Studie týkající se poruch příjmu potravy a hmotnosti zjistila, že dodržování severské stravy (skládající se z rostlinných potravin s vysokým obsahem vlákniny, řepkového oleje, ořechů, ryb a nízkotučných mléčných výrobků) výrazně zlepšuje tělesnou hmotnost, profil krevních lipidů a citlivost na inzulín
 • Pomáhá snížit krevní tlak: Studie publikovaná v European Journal of Clinical Nutrition zjistila, že severská strava může vést ke snížení krevního tlaku. U účastníků byly po 12 týdnech diety (zahrnující vysoký obsah celozrnných výrobků, řepkového oleje, bobulovin, ovoce, zeleniny, ryb a mléčných výrobků) zaznamenány výrazně lepší markery kardiovaskulárního systému.

Zdroje informací: Health, Healthline, BBC Good Food, WebMD

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v jedlých květinách?
 • Soutěže

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v jedlých květinách?

Krásné a oku lahodící jídlo vždy dokonale nabudí chuťové buňky. Čím je pokrm barevnější a lákavější, tím více se na jeho konzumaci těšíme, a tím více si jej zajisté i vychutnáváme. Kromě ovoce a zeleniny nám svými barvami talíř rozzáří...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč