Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Na paprice nemusí být jen slepice nebo kuře: Vyzkoušejte skvělou omáčku s vepřovým, hovězím či cizrnou

Na paprice nemusí být jen slepice nebo kuře: Vyzkoušejte skvělou omáčku s vepřovým, hovězím či cizrnou
ZDROJ: Pexels.com

Kuře na paprice zná v našich končinách téměř každý. Ačkoliv recept pochází z Maďarska, mnoho Čechů jej považuje za pravou tuzemskou klasiku. Oblíbená omáčka se neomezuje jen na kuřecí maso, má mnoho variant a některé z nich potěší i vegetariány.

Když se řekne omáčka na paprice, většina lidí si ji představí s drůbežím masem. Nejznámější je asi slepice na paprice. Paprika však sluší nejenom drůběži.

  • Kromě drůbežího masa můžete zkusit také variantu s masem králičím. Omezovat se ale jen na bílé maso by byla škoda.
  • Masem vhodným k přípravě omáčky se sladkou paprikou je třeba vepřové. Například vepřová plec na paprice vás rozhodně nezklame.

Dietní telecí či vegan verze

Skvělá je například i kombinace hovězího masa a paprikové omáčky. Použít můžete například hovězí krk, který po dlouhém pomalém vaření zůstane šťavnatý. Velmi oblíbená je pak varianta s masem telecím, které je jmené a dietní.

Kromě papriky nesmí chybět ani jíška

Vedle masa hraje důležitou roli paprika. Kromě klasické sladké mleté papriky můžete do omáčky přidat i trochu papriky pálivé. Zajímavou chuť vytvoříte také, když zkombinujete mletou sladkou papriku s paprikou zauzenou.

Základem úspěchu většiny omáček je jejich zahuštění. Právě to ovlivní, zda výsledem bude krémová omáčka, hustší polévka nebo řidčí kaše.

  • Pro kuře na paprice si můžete připravit světlou jíšku z másla a hladké mouky v poměru 1:1.
  • Vyzkoušet ale můžete i jednodušší způsob, kdy mouku rozmícháte ve smetaně. Celou směs pak vlijete do připravované omáčky a necháte povařit. 

Příprava omáčky není složitá

Nyní už jste se seznámili s těmi nejdůležitějšími komponenty omáčky na paprice. Postup přípravy se pak liší dle jednotlivých receptů.

Základem je ale vždy zesklovatělá cibule s červenou paprikou, do které se přidá maso, které se krátce osmahne. Následně se celá směs zalije vývarem a nechá vařit — může to být v klasickém hrnci, pomalém hrnci či papiňáku.

Poté, co je maso dostatečně měkké, se odebere z hrnce a začne příprava finální podoby omáčky. Tu je potřebovat propasírovat přes cedník nebo rozmixovat a nakonec zahustit moukou rozpuštěnou ve smetaně. Po 15 minutách vaření by měla mít omáčka ideální konzistenci.

  • Omáčku můžete různě vylepšovat. Někdo preferuje klasickou smetanu ke šlehání, někdo přidává créme fraîche nebo zakysanou smetanu.
  • Někteří kuchaři doporučují vylepšit barvu omáčky rajským protlakem a doslazovat ji nastrouhanou mrkví.

Zdroje: časopis Apetit, Top recepty

Skryt pre seznam