Kysané zelí a jeho vliv na lidský organismus

Kysané zelí a jeho vliv na lidský organismus
sdílet:
Blahodárné účinky kysaného zelí jsou známé už po staletí. Vyrábí se využitím bakterií mléčného kvašení, která dodává zelí chuť i zdraví prospěšné látky. Je skvělým zdrojem vitaminu C, vlákniny a minerálů. Tělu dodá dostatek probiotik pro správnou činnost střev, a zároveň probiotika, která jsou potravou pro naše zažívání. To však není vše, v devíti bodech jsme vám ty nejdůležitější vlastnosti kysaného zelí shrnuli.

Kupované není vždy nejlepší

V supermarketech nalezneme kysané zelí ve sklenicích a sáčcích. Na co bychom si však měli dát pozor, je sterilizace, která veškeré živé mikroorganismy zabije. Můžeme si tak pořídit kysané zelí, jenž pro naše tělo není ničím zvláštním přínosné. Čtěte pozorně etiketu, chemické konzervanty i sterilizace by vás měla od koupě odradit. Nejlépe uděláte, když si zelí připravíte sami doma, ovlivníte výslednou chuť, budete mít jistotu, že konzumujete opravdu kysané zelí. Nemusíte se bát dlouhého čekání na výsledek, prokvašení proběhne během pěti dnů.

Kysané zelí ochucené po indicku

Kysané zelí ochucené po indicku

Více

Proč tedy kysané zelí jíst?

Pojďme si shrnout základní vlastnosti, které pozitivně ovlivňují lidský organismus.

 1. Dodá potřebný vitamin C

O potřebě vitaminu C a jeho získávání ze stravy jsme již psali. Díky fermentaci se zvyšuje dostupnost biologických živin v zelí. Získáte tak vedle vitaminu C i vitaminy E a K.

 1. Zlepší zažívání

Pokud vás trápí zácpa, nadýmání, kožní problémy, únava či bolesti zad, je možné že vaše střeva nejsou ve správné kondici. Ve chvílích, kdy tělo není schopné absorbovat živiny přímo z potravin, se mohou vyskytnout tyto zdravotní problémy. Posílit své zdraví a získat zpět rovnováhu ve svém trávicím systému můžete právě konzumací kysaného zelí, které vás pročistí a dodá potřebná probiotika.

 1. Podporuje funkci mozku

Již zmíněná probiotika jsou v zelí obsažena ve větší míře než například v jogurtech. Správná funkce střev ovlivňuje i funkci mozku, ze střev jsou totiž posílány signály přímo do řídící věže našeho nervového systému.

 1. Podpoří zdraví střev při užívání antibiotik

Fermentovaná zelenina příznivě ovlivní obnovu dobrých bakterií ve střevech, které jsou po užívání antibiotik vyhubeny. Není náhodou že v lékárně k antibiotikům dostanete také probiotika. Kysané zelí je jich plné, proto by na vašem jídelníčku nemělo chybět.

 1. Zlepšuje imunitní systém

Imunitní systém se ze 70 % nachází v našich střevech. Kysané zelí napomáhá k vyvážené mikroflóře, rýma, nachlazení, ani žádný jiný virus tak nebudou mít šanci, pokud si jej budete dopřávat především teď, v chřipkové sezoně.

 1. Podporuje zdraví kůže i očí

Vitamin A, v zelí taktéž zastoupený, působí jako antioxidant vylučující volné radikály z těla. Snižuje tak riziko vzniku šedého zákalu a napomáhá uchování zdravých očí. Také zpomaluje vznikání vrásek, odstraňuje z kůže skvrny, udržuje ji pevnější, mladší a zdravější.

 1. Preventivně chrání proti rakovině

Brukvovité rostliny ( tedy košťálová zelenina) jsou známé pro svou schopnost boje s rakovinou. Může za to vysoká obsah antioxidantů a vlákniny. Zelí navíc obsahuje fotochemikálie, které dokáží ochránit tělo před rakovinnými buňkami, a zdvojnásobují počet enzymů, jenž pomáhají v boji proti volným radikálům.

 1. Snižuje záněty

Vedle vitaminů a minerálů v zelí obsahuje také organické sloučeniny chovající se jako protizánětlivá činidla. Jsou vlastně rostlinnými antioxidanty, které napomáhají snižovat bolesti, problémy se svaly, klouby i s jinými zanícenými místy na těle.

 1. Zlepšuje náladu a odbourává stres

Správnou činností zažívání mozek produkuje serotonin a dopamin, jenž ovlivňují naši náladu. Probiotika tak výrazně dopomáhají tvorbě tzv. šťastných hormonů a pomáhají nám odolat stresu. Pravidelnou konzumací kysaného zelí tak můžete ovlivnit i zdravý a kvalitní spánek.

Zelí kvašené ve sklenici

Zelí kvašené ve sklenici

Více

Tipy, jak zelí zakomponovat do svého jídelníčku, najdete v receptech pod článkem.

Související články

Stres a jeho vliv na naše zdraví
 • Tipy a triky

Stres a jeho vliv na naše zdraví

Není stres jako stresStres je reakce organismu na mimořádné zátěžové situace, které mohou být psychického i fyzického původu. Když se řekne stres, vybaví se nám spíše něco negativního. Existuje ale také stres, který má na naše tělo i...
Jak se vyhnout kocovině
 • Tipy a triky

Jak se vyhnout kocovině

Máme pro vás 7 bodů, díky kterým se vám neblahé následky oslav nejen silvestrovských vyhnou. ...
Autor: hana.kovarikova

Obchod Apetit