0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dejte si vývar k snídani!

Dejte si vývar k snídani!
sdílet:

Už jste zkoušeli nastartovat den teplou polévkou? Pokud ne, určitě vám to vřele doporučujeme. Vývar slouží tělu nejen jako skvělé palivo plné živin, ale zbaví vás také chuti na sladké po celý den. A to není rozhodně všechno.

Ať už zvolíte vývar masokostní, hovězí, kuřecí, zeleninový, rybí či jej ozvláštníte miso pastou, dopřejete svému organismu přesně to, co po ránu potřebuje.

  • Nebojte se využít dobře omyté slupky, v letních měsících i natě či listy kořenové zeleninykvětáku či řepy.
  • Hodit se budou také kosti z nedělního pečeného kuřete. Teplý vývar můžete doplnit vařenou kořenovou zeleninou či osmahnutou na másle, rýžovými nudlemi i klasickými nudličkami, rýží, luštěninami, mořskou řasou, zkrátka vším co máte rádi nebo zrovna po ruce.
  • Nebojte se trochu zaexperimentovat a použijte také badyán, citronovou trávu, chilli, zázvor či estragon. Vychutnat ho můžete i samotný, čistý a vlažný. Dá se jím nahradit i odpolední dávka kávy, zahřeje a nabudí úplně stejně.
  • Nezapomeňte na klasické vývarové pravidlo: Čím déle ho „potáhnete“, tím lepší bude. Lahodnou polévku tak vykouzlíte i z minima surovin či přebytků vaší zahrádky. 

Poprvé jsem se s teplou polévkou k snídani setkala v Japonsku. Bufetový stůl byl obložený klasickými evropskými ingrediencemi k snídani, ale v rohu na mě koukala nádoba vařícího vývaru. Byla jsem trochu skeptická, přeci jen jsme zvyklý snídat spíše studené pokrmy. Nakonec zvítězila touha ochutnat co nejvíce japonských pokrmů a zvyků, a tak jsem kotlíku dala šanci. Stačilo si do misky nabrat to, na co měl člověk zrovna chuť, od nudlí, zeleniny až po maso. Vše se zalilo táhlým vývarem a já se jen nestačila divit. Celé tělo se mi dokonale prohřálo a po celý den šlapalo jako hodinky,“ říká redaktorka Hanka o svém prvním setkání s vývarem k snídani.

Nemusíme ale jezdit až do Asie, abychom pochopili, že snídat teplý vývar je prospěšné a věděly to už i naše prababičky. Do podzimní mlhy se vám bude vstupovat mnohem snáze s žaludkem zahřátým od teplé polévky. Stejně tak v létě představuje lehký a zavlažující start do nového dne. 

  • Čínská medicína nabádá ke konzumování alespoň vlažných jídel po celý den. Lidské tělo je jakýmsi kotlem, pod který je třeba neustále přikládat. Proto dbají na teplotu všech potravin a tepelné úpravě neunikne ani ovoce.
  • Sami na sobě můžeme pozorovat rozdíly, když snídáme studený jogurt nebo teolou ovesnou kaši. Kaše nás zaručeně prohřeje, zasytí na delší čas a trávení s ní okamžitě začíná pracovat. Nejinak je to s vývarem.

V čem tkví účinky vývaru ke snídani?

Vývar představuje pro tělo vynikající rozjezd, který můžete vyladit ke svému obrazu. Naše tělo se v noci potí, odchází z něj voda i s minerály.

  • Vývar pak skvěle zavodní a navíc obsahuje řadu prospěšných látek. Je ideálním zdrojem bílkovin.
  • Vývar pomáhá v boji s ranní únavou i proti většině nemocí. Na nohy opět postaví nachlazené, maminky po porodu i všechny, co to přehnali s alkoholem večírku.
  • Výhodou vývaru je, že vás zbaví chuti na sladké.

Doporučujeme vývar připravit o víkendu, kdy mu můžete dopřát dostatek času. Pokud vlastníte pomalý hrnec, večer ho naplňte potřebnými ingrediencemi, a zatímco budete spát, pod pokličkou vám vznikne dokonalá polévka.

Vývar kromě snídaně využijete také jako základ pro mnoho dalších pokrmů, jeho využití se meze zkrátka nekladou. Netradiční polévky z vývaru najdete v odkazech pod článkem. 

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč