Stálice letní hitparády? Rozhodně tahle fazolková polévka s koprem! Prázdniny si už bez ní neumíme představit.
Suroviny
Postup
Na středním ohni vypečte v rendlíku (podle potřeby na oleji) slaninu dokřupava. Pak slaninu vyberte děrovanou sběračkou na talířek vyložený papírovou utěrkou a slijte většinu vypečeného tuku z rendlíku – ponechte cca 1 lžíci. Na tomto tuku opečte nakrájenou cibuli doměkka. Pak vsypte brambory, vlijte vývar a mírně osolte. Přiklopte, přiveďte k varu a uvařte brambory doměkka, trvá to cca 12 minut.
Mezitím zbavte zelené fazolky konečků (viz Tipy & triky níže) a nakrájejte je na asi 4cm kousky.
Až budou brambory uvařené, rendlík odstavte a brambory rozmačkejte ve zbylé tekutině šťouchadlem či vidličkou nahrubo. Nechte zchladnout.
Nachystané fazolky povařte asi 2–3 minuty (viz Tipy & triky níže) ve vroucí osolené vodě, pak sceďte a propláchněte studenou vodou kvůli barvě, nechte okapat.
K bramborám přidejte asi 3/4 připravené slaniny, předvařené fazolky (část můžete odložit na ozdobení) a kopr. Zalijte smetanou, připadá-li vám polévka příliš hustá, můžete
ji naředit dalším vývarem či vodou. Pořádně prohřejte na mírném ohni, ale nenechte projít varem. Podle chuti opepřete, popřípadě i mírně dosolte. Pak ihned podávejte ozdobené odloženou slaninou a koprem, případně i odloženými fazolkami. Můžete také doplnit čerstvým pečivem.
NĚCO NAVÍC
Letní varianta polévky by měla být lehčí, a proto bychom zůstali u smetany s maximálně 12% tuku, lze použít i plnotučné mléko. V chladnějším období roku pak můžete sáhnout po mražených fazolkách, ale i po smetaně ke šlehání.
TIPY & TRIKY
Když jsou zelené fazolky mladé a ve výstavní kondici, stačí je zbavit jenom konečků se stopkami. Pokud jde o to, jak dlouho je vařit, stojí tady proti sobě chuť a stravitelnost. Při krátkém spaření (pár minut) jsou fazolky křehké a svěží, při delším vaření (okolo 10 minut i více) zase stravitelnější. Záleží také na tom, jak vám víc chutnají.