Na první pohled by se mohlo zdát, že pojmenovat pokrm názvem hummus se rovná gastronomické sebevraždě. V případě cizrnové pomazánky se však ukázalo, že trochu nešťastný název může odkazovat k delikátní chuti, které se jen tak něco nevyrovná.
„Nesuď jídlo podle názvu,“ tak zní lekce, kterou nám při každém ochutnání uděluje hummus. Tato cizrnová pomazánka je nedílnou součástí blízkovýchodní kuchyně a údajně první recept na hummus spatřil světlo světa už ve 13. století v Egyptě.
- Nutno podotknout, že tehdejší hummus neobsahoval česnek ani pastu tahini. Současná podoba hummusu pravděpodobně vznikla až na sklonku 19. století, a to u syrského Damašku.
- V dnešním světě si však hummus můžete vychutnat prakticky kdekoliv.
Proč si dopřát klasický hummus?
Chápeme, že název není vábný, přesto se vyplatí, když hummusu dáte šanci. Kromě výborné chuti se můžete radovat také ze zajímavých výživových hodnot.
- Hummus je totiž skvělým zdrojem železa, vitaminu C, kyseliny listové a vitaminu B6.
- Zároveň v hummusu najdete bílkoviny a potřebnou vlákninu.
- Pokud navíc k hummusu přikusujete zeleninu či žitný chléb, pak před sebou máte ideální pokrm v duchu zdravého životního stylu.
Hotový hummus si sice můžete koupit v každém druhém supermarketu, avšak vaše chuťové pohárky budou nejšťastnější, když jim dopřejete hummus domácí. Navíc budete mít jistotu, co hummus obsahuje a vyhnete se éčkům.
Jak na domácí hummus?
- Pokud připravujete hummus ze suché cizrny, pak nezapomeňte dva dny dopředu ponořit zrna do vody.
- Následně vodu slijte a vyberte z misky tmavá zrna, která nenabobtnala a jsou „mrtvá“.
- Pak už stačí cizrnu nejméně hodinu vařit do měkka a nezapomenout ji na konci vaření osolit.
- Pokud se chcete vyhnout případnému nadýmání, pak ihned po uvaření cizrnu oloupejte. Díky tomuto kroku zbavíte cizrnu nadýmavých látek, které jsou obsaženy právě ve slupce.
- Mnoho kuchařů a kuchařek nedá dopustit na jednoduchý trik, který tkví v tom, že uvařenou cizrnu rychle přelijete studenou vodou. Teplotní rozdíl způsobí, že se slupky samy uvolní. Tento postup můžete opakovat tak dlouho, dokud „nesvléknete“ všechna zrna.
- Uvařenou cizrnu, případně cizrnu z konzervy, nasypte do robotu, přidejte 1 lžíci sezamové pasty tahini a vše důkladně rozmixujte.
- Postupně přilejte 2 lžíce olivového oleje. Na závěr přidejte 2 stroužky česneku, sůl, pepř a citronovou šťávu.
- Pokud máte rádi ostřejší pokrmy, nezapomeňte ani na chilli nebo pálivou papriku. Vše krátce prošlehejte tak, aby vznikla hladká pasta. Hummus můžete podávat hned, a to lehce zakápnutý olivovým olejem a dozdobený sekanou zelenou petrželkou.
(Ne)všední hummus
Lidé jsou kreativní bytosti, a tak v současné době můžete natrefit na nespočet druhů hummusů. Některé recepty dokonce neobsahují cizrnu, nýbrž alternativu v podobě bílých fazolí nebo dýně.
- A tak vedle klasického receptu na cizrnový hummus můžete vyzkoušet také jeruzalémský hummus, hummus s křupavou cizrnou, horký hummus se sezamovými semínky, fazolovo-tuňákový hummus nebo luštěninový hummus s kozím sýrem.
- Za zmínku stojí také pikantní hummus z červené řepy či hummus z černookých fazolí s chřestem a ředkvičkami.