Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Snídaně, svačina i večeře: hummus nejen z cizrny - 18 nejlepších receptů

Snídaně, svačina i večeře: hummus nejen z cizrny - 18 nejlepších receptů
ZDROJ: Apetit

Nejlepší hummus si pravděpodobně dáte v Izraeli. Nebo v Sýrii, Turecku, Libanonu, Palestině, Egyptě či v Řecku? O nejlepší verzi se vedou spory, stejně jako o původ této cizrnové pasty. Vynikající hummus si můžete rychlostí blesku připravit i doma. Navíc nemusí být jen z cizrny. Přesvědčte se sami.

Na základní recept stačí mít po ruce cizrnu, sezamovou pastu tahini, římský kmín, olivový olej, petrželku, česnek, citron, sůl a pepř. Možností, jak hummus dochutit, je ale mnoho. Přidat můžete třeba sušená rajčata, černé olivy, chilli, pečený česnek, červenou řepu či jinou pečenou kořenovou zeleninu.

Hummus už není jen z cizrny

Původní recept na hummus je z cizrny, turecké slovo humus dokonce v překladu znamená cizrna. Jakmile se ale rozšířil do celého světa, začalo se říkat hummus i pomazánkám, které jsou z rozmixovaných luštěnin či zeleniny. Skvělý je například hummus z bílých fazolí nebo z hrášku.

Víte že... Nejstarší recept na hummus pochází pravěpodobně ze 13. století z Egypta? Tenkrát ho ale připravovali bez tahini a česneku. Tak, jak ho známe dnes, se poprvé objevil v 19. století v Damašku.

Hummus jako skvělá snídaně, svačina i večeře

Hummus je vděčné jídlo. Dokáže pořádně zasytit, takže ho lze připravit i jako studenou večeři. Pro své zdraví prospěšné látky je vhodný i jako výživná snídaně. Chutnat bude i dětem ve formě svačiny. A ne jen dětem, vezměte si s sebou do práce jako svačinu třeba naše šťavnaté sendviče a věřte, že ušetříte za oběd.

Tip: V arabských receptech na hummus můžete najít jogurt nebo zakysanou smetanu, která pomazánku zjemní. Ani jedno u izraelské verze nenajdete.

Mnoho variant servírování

Cizrnové pomazánky můžete servírovat na různé způsoby. Tradičně se podává v misce, do které se namáčí pita chleba opečený na rozehřáté pánvi. Můžete ho potřít třeba česnekovou pastou nebo ho vyměnit za tortillové chipsy.

Hummusem můžete promazat sendviče nebo si ho vzít do práce v krabičce se zeleninou, kuřetem a vejcem, natřít ho na chleba s kozím sýrem, servírovat ho jako hlavní chod nebo předkrm s pečenými lilky.

  • Naservírovaný v misce vypadá skvěle posypaný černými olivami, sladkou paprikou, sezamovými semínky, petrželkou, koriandrem nebo pečenou cizrnou. Chybět nesmí spirálka olivového oleje.
Hummus
Do 10 minut
Velmi snadné