Kysané červené zelí má nejen nádhernou barvu, ale především množství benefitů pro vaše zažívání i zdraví. Ano, krouhání je zdlouhavé, ale věřte, že svého času ani námahy nebudete litovat. Recept je pouze ze dvou surovin a hotové kysané zelí může po pár dnech fermentace jíst samotné, ale také ho připravit ke kachně a knedlíkům.
Suroviny
Postup
Hlávku červeného zelí o váze cca 2 kg zbavte ovadlých listů, nakrájejte na čtvrtky a vykrojte tuhý košťál. Pak zelí nakrouhejte či nakrájejte nožem na o něco silnější proužky než u bílého zelí.
Do mísy vsypte vrstvu zelí, posypte nejodidovanou solí (celkem budete potřebovat 40 g) a promačkejte, až zelí začne pouštět šťávu. Pokračujte, dokud nespotřebujete všechno zelí a sůl.
Důkladně napěchujte zelí i s uvolněnou šťávou do sklenice o objemu 2 litry tak, aby zelí bylo ponořené. Pak jej zatižte, použít můžete např. pasující talířek a na něm položený uzavřený sáček se slanou vodou či vyvařený kámen).
Zelí nechte den či dva rozjet v pokojové teplotě, pak jej přemístěte do místnosti s teplotou 15–18 °C.
Po 14 dnech odstraňte zátěž a přendejte do lednice, kde se zelí dalších 14 dní proleží do ideální chuti. Zelí svědčí pomalejší kysání, ale pokud chladnější prostor nemáte, nechte ho v pokojové teplotě, kde zfermentuje během 14 dní.
Postavte sklenici do pekáčku kvůli úniku šťávy – tu, která unikne, uchovejte, protože jí můžete čas od času sklenici dolít.
NĚCO NAVÍC
Zelí lze ochutit kmínem, strouhanou červenou řepou, křenem či plátky jablek.