Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Kysané červené zelí
ZDROJ: Apetit
sdílet:
3.8/5 Počet hodnocení: 16
Do hodiny Snadné Na 2 l

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 29 kcal
Bílkoviny 1 g
Sacharidy 6 g
Tuky 0 g
Vláknina 2 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Kysané červené zelí má nejen nádhernou barvu, ale především množství benefitů pro vaše zažívání i zdraví. Ano, krouhání je zdlouhavé, ale věřte, že svého času ani námahy nebudete litovat. Recept je pouze ze dvou surovin a hotové kysané zelí může po pár dnech fermentace jíst samotné, ale také ho připravit ke kachně a knedlíkům.

Suroviny

o váze cca 2 kg
sůl 40 g
bez jódu

Postup

1

Hlávku červeného zelí o váze cca 2 kg zbavte ovadlých listů, nakrájejte na čtvrtky a vykrojte tuhý košťál. Pak zelí nakrouhejte či nakrájejte nožem na o něco silnější proužky než u bílého zelí.

2

Do mísy vsypte vrstvu zelí, posypte nejodidovanou solí (celkem budete potřebovat 40 g) a promačkejte, až zelí začne pouštět šťávu. Pokračujte, dokud nespotřebujete všechno zelí a sůl.

3

Důkladně napěchujte zelí i s uvolněnou šťávou do sklenice o objemu 2 litry tak, aby zelí bylo ponořené. Pak jej zatižte, použít můžete např. pasující talířek a na něm položený uzavřený sáček se slanou vodou či vyvařený kámen).

4

Zelí nechte den či dva rozjet v pokojové teplotě, pak jej přemístěte do místnosti s teplotou 15–18 °C.

5

Po 14 dnech odstraňte zátěž a přendejte do lednice, kde se zelí dalších 14 dní proleží do ideální chuti. Zelí svědčí pomalejší kysání, ale pokud chladnější prostor nemáte, nechte ho v pokojové teplotě, kde zfermentuje během 14 dní.

6

Postavte sklenici do pekáčku kvůli úniku šťávy – tu, která unikne, uchovejte, protože jí můžete čas od času sklenici dolít.

NĚCO NAVÍC
Zelí lze ochutit kmínem, strouhanou červenou řepou, křenem či plátky jablek.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2020/3 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2020/3

Apetit magazín