Poctivé, domácí, a přitom neotřelé! S naším podrobným postupem připravíte plněné papriky s rajskou omáčkou stejně dobře, jako je dělala vaše babička nebo teta. To pravé kouzlo rajské omáčky vyčarují čerstvá rajčata, ale výborné plněné papriky připravíte i z těch konzervovaných. Podávejte s kynutým knedlíkem nebo rýží.
Suroviny
Postup
PŘÍPRAVA
Toustový chleba nakrájejte na kostičky, dejte ho do mísy a pokropte mlékem. Nastrouhejte cibuli na hrubém struhadle. Na omáčku si předem najemno nakrájejte druhou cibuli. Z rajčat vykrojte zelené části u stopky a rajská jablíčka pokrájejte na kostky.
MASOVÁ SMĚS
Do mísy k navlhčenému chlebu přidejte mleté maso, strouhanou cibuli a rozklepněte vejce. Osolte a opepřete podle chuti. Pak dobře promíchejte rukama nebo i v kuchyňském robotu pomocí sekacího nástavce. Pokud je směs příliš řídká a protéká vám mezi prsty, zahustěte ji strouhankou, tuhou zase naředíte mlékem.
PAPRIKY
Z paprik vyřízněte stopku a opatrně vyjměte semeník i bílá žebra tak, abyste neporušili zbytek papriky. Větší otvor znamená snadnější čištění vnitřku, ale zase uvnitř hůře drží mleté maso. Naplňte papriky masovou směsí, hmotu uvnitř jemně upěchujte tak, abyste vyplnili dutiny.
ZÁKLAD OMÁČKY
V hrnci na oleji opékejte cibuli nakrájenou na kostičky asi 4 minuty dosklovita. Zaprašte sladkou paprikou, zamíchejte a ihned zalijte 600 ml vody. Přidejte divoké koření a přiveďte k varu. Do vroucího základu vložte naplněné papriky.
RAJČATA
K paprikám přidejte předem nakrájená rajčata. Osolte, přiklopte a zvolna duste asi půl hodiny, až je maso hotové. Papriky opatrně vyjměte a dejte stranou. Mouku dobře rozmíchejte v zakysané smetaně a za stálého míchání přidejte do omáčky.
DOKONČENÍ
Vařte tři minuty. Pak propasírujte přes cedník. Ochutnejte, případně dosolte. Omáčka by měla být řidší, proto ji případně rozřeďte horkou vodou. Vložte zpět papriky a už jen krátce prohřejte. Podávejte s knedlíkem nebo s rýží.
Tipy redakce
- OCHUCENÍ MASA Kdo nerad ochutnává syrovou masovou směs, může si kousek opéct na pánvi a až podle toho upravit množství soli a pepře. Milovníci intenzivních chutí mohou směs dochutit 1⁄2 kostky hovězího bujonu rozpuštěnou v troše horké vody, stejně lze přichutit i omáčku.
- ZBYLÁ SMĚS Máte-li už papriky spotřebované a zbyla vám masová směs, vytvořte z ní koule velikosti pingpongových míčků a připravujte spolu s plněnými paprikami – budou se vám hodit, když si někdo bude chtít přidat. Nebo ze směsi vytvořte kuličky, zmrazte je a použijte třeba do špaget.
Další nápady
- DIVOČINA Divoké koření můžete zavázat do plátýnka nebo dát do uzaviratelného sítka na čaj, potom ho snadno vyjmete. Pak nemusíte omáčku pasírovat a bude mít autentický charakter s malými kousky rajčat a cibule.
- CEDNÍK Cedník určený k pasírování by měl mít taková oka, jakou požadujete omáčku. S hustým cedníkem bude omáčka velmi hladká. Cedník s většími oky jen pomůže odstranit rajčatové slupky, divoké koření a případné moučné žmolky, přičemž omáčka si zachová zajímavější strukturu.
- RAJSKÁ Pro omáčku více připomínající rajskou lze vynechat sladkou papriku a zakysanou smetanu. Spolu s rajčaty přidejte 2 lžíce rajského protlaku a po propasírování případně dotáhněte chuť špetkou cukru a pár kapkami octa.
- OSTRÉ Pokud nepřipravujete papriky pro děti, okořeňte omáčku mletým chilli nebo oblíbenou chilli pastou. Omáčka dostane ten správný říz.
- RÝŽE Masovou směs lze nastavit rýží, po vzoru balkánské kuchyně. Vynechte toustový chleba, ale místo něj přidejte 100–300 gramů vařené rýže (podle vlastního uvážení, jak moc chcete mít maso ‚naředěné‘). Pokud nemáte vařenou rýži, můžete do masa přidat 3 lžíce nevařené propláchnuté rýže, jen pak do omáčky přilijte více vody, protože jí rýže nasákne.
- PLECHOVKA Čerstvá rajčata se dají nahradit konzervovanými krájenými rajčaty z plechovky. Stačí jedna o hmotnosti 400 gramů.