Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Sklízejte bylinky, když jsou nejkrásnější, a uchovejte je na později

Bylinky v salátu
ZDROJ: Pixabay
sdílet:

Bylinky mají mnoho využití jak v gastronomii, tak v léčitelství. Milujeme je pro jejich vůni, svěžest a chuť. Jak na jejich pěstování, sklizeň a sušení? Je to poměrně jednoduché a ze zásob můžete čerpat až do dalšího léta.

 

Zcela zřejmou volbou je pěstování bylin na záhonu v zahradě. Jednoduše vysejete semínka a necháte je růst. Bylinky většinou nepotřebují zvláštní péči. Stačí sem vyplít a zbavit se tak okolního plevele. Nepřehánějte to s vodou. Na zahrádce vám bylinky vyrostou vyšší a košatější, protože jejich kořeny nemají žádné omezení.

  • Dávejte si pozor například na trvalku mátu peprnou nebo meduňku, které se na zahrádce chovají jako plevel a postupem let zarůstají záhony. 

Pokud nemáte zahrádku, můžete bylinky pěstovat v květnících na okně, balkóně či terase. Vydrží vám v nich v podstatě celý rok. Vyžadují větší pozornost při zalévání a musejí se čas od času přesadit a trochu zredukovat. Můžete tedy při přesazování rostlinu opatrně rozdělit na poloviny a rozsadit je. 

Kdy a jak bylinky sklízet

Sklízejte je, když jsou jejich listy a květy v nejlepší kondici, takže mladé a svěží. Nejlépe tedy v létě, protože to je rostlina v období aktivního růstu.

  • Výhony stačí jen ustřihnout a můžete je hned použít. Nějakou dobu vám vydrží ve skleničce s trochou vody v lednici nebo na stole, kde je můžete využít jako dekoraci a provonět jimi kuchyň či byt.
  • Trhejte je vždy suché, takže když je teplejší počasí. Máta nebo meduňka zvládnou trochu radikálnější prostříhání, protože o jejich rozmnožování se starají podzemní kořeny. S tymiánem a rozmarýnem jednejte trochu opatrněji, protože nemusí tak jednoduše znovu obrazit. 

Sušení bylinek

Pokud máte v plánu bylinky sušit na zimu, vrhněte se na to hned po nasbírání. Rozložte je ideálně na plechy nebo proutěné mřížky v jedné vrstvě. Ty větší můžete svázat do malých kytiček, které zavěsíte. Předejdete tak zapařování a plesnivění rostlin, které by mohlo vaši úrodu zničit. Když je venku sucho a teplo, dejte je ven. 

  • Bylinky by neměly být vystaveny paprskům přímo, protože by je mohly spálit. Pokud nemáte tuto možnost, vyhledejte nějaké sušší a vzdušnější prostory v domě jako je například půda.
  • Naopak nevhodné pro sušení jsou koupelny a kuchyně, kde bývá vyšší vlhkost. 

Pokud se vše správně povede, skončíte s šustícími a rozpadajícími se bylinkami. Pozor: neměly by být hnědé nebo černé. Usušené bylinky skladujte ve vzduchotěsných uzavíratelných nádobách jako jsou klasické šroubovací sklenice. U průhledného skla je ukládejte do spíže nebo na jiné temné místo. V prodyšném pytlíku mohou být také, ale musíte si dávat pozor na škůdce. Uzavřené sušené bylinky vydrží až do doby další sklizně.

Nejoblíbenější bylinky 

  • Máta peprná – Má silné dezinfekční vlastnosti. Osvěží každou limonádu a perfektně se hodí do dezertů.
  • Meduňka lékařská – Uklidňuje a pomáhá při problémech se spaním. Výborný je z ní čaj a přidává se i do léčivých nálevů a domácí kosmetiky a velkou parádu nadělá i při zdobení dezertů. 
  • Majoránka zahradní – Skvěle se hodí do tučnějších jídel, kterým dodává svěžest a typickou vůni, kterou si pamatujeme z babiččiny kuchyně, a navíc podporuje trávení. Používá se tedy na zabíjačkách a do bramboráků, ale výborný je z ní i čaj.
  • Petržel zahradní – Pomáhá v boji s křečemi, s nepravidelnou menstruací a proti střevním zánětům. Dokonce prokrvuje pohlavní orgány, dá se tedy označit za mírné afrodiziakum. Hodí perfektně k masu, rybám, vajíčkům a jako finální posyp na polévky či brambory. 
  • Bazalka pravá – Stálice (nejen) italské kuchyně, dochutí každou omáčku k těstovinám, rozumí si s masem i rybou a je perfektní do salátů. Navíc podporuje trávení a snižuje plynatost. 
  • Rozmarýn lékařský – Podporuje trávení a vylučování žluči a moči. Jídlu dodává krásnou kořeněnou až kadidlovou chuť a vůni. Používá se nejčastěji k masu, do různých omáček a drinků.  
  • Tymián obecný – Působí proti průjmům a pomáhá při zánětech zažívacího traktu. Hodí se do omáček, nádivek, polévek a salátů.
  • Oregano (Dobromysl obecná) – Má uklidňující účinky a často se vyskytuje v italské kuchyni. Ideální je tedy na pizzu, do těstovin, různých omáček a gnocchi.  
  • Levandule lékařská – Jedna z nejaromatičtějších trvalek působí proti nachlazení a bolestem hlavy. Při jejím dávkování musíte mít lehkou ruku, ale výborná je v limonádách, dezertech, hodí se i do salátů a do domácí kosmetiky. 
  • Kopřiva dvoudomá – Očišťuje organismus a je nedílnou součástí velikonoční nádivky. Používá se i v kosmetice například v šampónech podporuje růst vlasů a eliminuje tvorbu lupů. 
  • Šalvěj lékařská – Je výborná k masu, do zálivek na saláty a do rizota. V minulosti neměla dobrou pověst, protože se používala jako potratová bylina, tak opatrně s ní. Stačí jen malé množství
  • Kopr – aromatická bylinka je skvělá do pomazánek, studených i teplých omáček a polévek. Kde by byla česká klasika koprovka, kdyby nebylo kopru?

Zdroje informací: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Milujete italskou kuchyni a její přípravu? Naučíme vás vyrobit čerstvé domácí těstoviny jako od italské babičky. A přijdeme na kloub správné délce vaření u jednotlivých druhů těstovin pro nebeské italské „al dente“! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč