Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ovčí a kozí sýry: delikatesa na tisíce způsobů

Ovčí a kozí sýry: delikatesa na tisíce způsobů
sdílet:

Většina z nás si často pochutnává na sýrech z kravského mléka, ale i ovčí a kozí mají své nezanedbatelné výhody. Vynikají specifickou vůní i chutí, jsou vhodné pro ty, kteří trpí intolerancí laktózy, a mají dokonce i spoustu zdravotních benefitů. Proč je tedy nevyzkoušet? Na výběr máte nespočet druhů. Je libo například sýr obalovaný v popelu nebo vyhlášené italské pecorino?

Slovenská brynza, francouzský foquefort a další oblíbené ovčí pochoutky

Sýry vyráběné z ovčího mléka vynikají především svou výraznou chutí a specifickou vůní. Jakmile se řekne ovčí sýr, často se nám jako první hlavou mihne myšlenka na Slovensko. Není se čemu divit, u našich slovenských bratrů nalezneme hned několik velmi populárních druhů ovčích sýrů.

  • Klasická brynza je jemný slaný sýr, bez kterého si nedokážeme představit tradiční halušky. 
  • Parenica a oštiepok jsou valašské sýry nakládané ve slaném nálevu, čímž se prodlužuje jejich trvanlivost. Té napomáhá i zauzení. Sýry ale najdeme v přírodní, nezauzené, podobě. 
  • Z Itálie se k nám dostal ovčí sýr pecorino. Je podobný světově proslulému parmazánu, ale má díky ovčímu mléku výraznější jemně ořechovou pikantní chuť. V obchodech s italskými delikatesami najdeme dokonce nejrůznější druhy ochuceného pecorina – třeba s ořechy a hořkou čokoládou nebo s chilli papričkami.
  • Pro Španělsko je typický zrající tvrdý sýr manchego, který se vyrábí z mléka stejnojmenného plemene ovcí. 
  • Milovníky ovčích sýrů najdeme samozřejmě i ve Francii. Asi nejznámějším tamním ovčím sýrem je silně aromatický foquefort. Sýr s modrou plísní patří k těm nejvyhlášenějším sýrům vůbec a jeho ovocno-ořechová chuť vám v ústech exploduje svou intenzitou. 

Fialový, obalovaný v popelu a další lahůdky z kozího mléka

Kozí sýry naopak vynikají svou jemností a hladkou konzistencí.

  • Asi nejpopulárnějším kozím sýrem u nás je měkký čerstvý sýr podobající se spíše tvarohu.
  • Ve Španělsku vznikl sýr zbarvený do fialova, cabra al vino. Jeho charakteristická barva je dána tím, že se celé kolo sýra namáčí na několik dní do červeného vína a při zrání se jím i potírá. Tento sýr je také typický pro oblast Moravy, kde se namáčí do Frankovky.
  • Především na jaře a v létě si rádi pochutnáváme na svěžím sýru s bílou plísní na povrchu s názvem buchette, který má kořeny v samotné sýrové velmoci – Francii.
  • Měkký nepasterizovaný chabichou je zase známý svou krémovostí. 
  • Sainte-Maure je specialita z provincie Touraine. Váleček sýru se obaluje v popelu z vypáleného dřeva.
  • Výborné jsou i sýry vyráběné kombinací kozího a ovčího mléka jako je například feta, která je nedílnou součástí každého správného řeckého salátu, či kyperské halloumi, jenž se perfektně hodí na grilování. 

Proč ovčí a kozí sýry zařadit na jídelníček

Čím dál tím více se můžeme setkat s intolerancí laktózy nebo alergií na bílkovinu kravského mléka. Nejčastěji se projevuje střevními potížemi, ekzémem nebo kopřivkou. Výjimečně postihuje i kojence, výrobkům z kravského mléka by se tedy měla vyhnout také matka miminka. Pokud patříte mezi ty, které trápí intolerance laktózy, pozor si dávejte i v případě ovčího a kozího mléka, které ji také obsahují.

Ovšem pokud máte potvrzenou alergii na as1-kasein (jedna z bílkovin kravského mléka) může pro vás být kozí mléko vhodnou alternativou, protože právě tuto bílkovinu neobsahuje.

Tvrdé sýry s dlouhou dobou zrání zase nemusí obsahovat příliš vysoké množství laktózy a nemusí tak způsobovat problémy jedincům s lehčí verzí intolerance. Vždy se ale raději o vhodnosti konzumace poraďte se svým lékařem. 

  • Kozí mléko obsahuje méně tuku a zároveň hodně vápníku. Je lehce stravitelné a najdeme v něm vitaminy skupiny B, A, E, D a spoustu minerálních látek. Ovčí mléko je na druhou stranu bohaté na bílkoviny a esenciální aminokyseliny. Je trochu tučnější, ale jak se s oblibou říká – tuk je nositelem chuti. 

Jak si sýry co nejvíce vychutnat

Možností využití v kuchyni je nespočet a inspiraci se meze nekladou. Každý milovník sýrů asi řekne, že nejlépe si je vychutnáte jen tak s vínem. Ve studené kuchyni se rozhodně hodí do salátů, kde si dobře rozumí s ovocem nebo medovou zálivkou.

Zapékaní a rozpékání se kapitola sama pro sebe. Někdo přísahá na to, že nejlepší dezert je rozpečený sýr s kouskem čerstvého chleba. Vyzkoušejte ho rychle zapečený s ořechovou krustou nebo jednoduše na bagetce. Skvěle se hodí také do slaných závinů a koláčů. Můžete si doma zkusit například bylinkový s kozím sýrem, lahodný je ovšem i v kombinaci s bramborami

Pokud budete mít pravé pecorino, tak určitě vyzkoušejte špagety cacio e pepe nebo carbonara právě s tímto lahodným sýrem místo parmazánu. Uvidíte, jaký to bude rozdíl a naprosto jiný gastronomický zážitek.

Související články

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč