Litujeme, k návštěvě tohoto webu musíte povolit JavaScript.

5 bylinek pro dobré trávení

5 bylinek pro dobré trávení
sdílet:
Přicházející jarní dny přímo vybízejí k očistné kúře na podporu metabolismu. Změna stravovacích návyků může však někdy vést k nepříjemným zažívacím neduhům. Podívejte se s námi, jak na tyto a mnohé jiné obtíže spojené s trávením vyzrát za pomoci bylinek.

Chystáte se na jarní detox? Nebo vás jen čas od času trápí pocit těžkosti a nafouklého břicha po jídle? Dříve než sáhnete po medikamentech, vyzkoušejte vzácné dary přírody v podobě bylinek. Jistě už některé bylinky vhodné pro dobré trávení dobře znáte, některé vás svými účinky naopak překvapí. Dopřejte si šálek bylinného čaje, který vás zahřeje a zároveň pomůže ke správnému fungování vašeho metabolismu. Využít můžete bylinky jak čerstvé tak i sušené.

Máta peprná

Jednou z nejznámějších bylin pro podporu správného fungování trávicí soustavy a též velkým pomocníkem při zažívacích obtížích je máta peprná. Tato mentolová bylina obsahuje organické kyseliny a napomáhá vylučování žaludečních šťáv, čímž prokazatelně zlepšuje trávení a přirozené prostředí trávicí soustavy. Obsažený mentol v mátě jí dodává typickou „větrovou” chuť. Připravte si čaj z čerstvé máty a dopřejte svému metabolismu očistnou lázeň.

Léčivé bylinky: máta pro lepší trávení, levandule pro klidný spánek

Léčivé bylinky: máta pro lepší trávení, levandule pro klidný spánek

Více

Mateřídouška

Čaj z mateřídoušky je znám pro své zklidňující účinky na různé zažívací obtíže, zejména koliky a průjmy. Obsahuje prospěšné silice a stejně jako máta pomáhá s vylučováním žaludečních šťáv. Chuť čerstvého čaje z mateřídoušky je jemná a dobře jej snáší jak děti, tak lidé, kterým chuť bylinných čajů není úplně příjemná. 

Fenykl

Vzhledem k pozitivnímu vlivu fenyklu na obtíže spojené s kolikami se tato bylina doporučuje podávat malým miminkům a každá maminka jej tak jistě dobře zná. Odvar ze sušených fenyklových semen působí blahodárně na trávicí systém a výrazně napomáhá od bolesti břicha. Díky obsaženým silicím je vhodným lékem nejen na nadýmání, ale zároveň pomáhá léčit dýchací potíže a podporuje vykašlávání.

Jak uchovat bylinky v té správné kondici

Jak uchovat bylinky v té správné kondici

Více

Meduňka

Čaj z čerstvé či sušené meduňky se zpravidla podává na celkové zklidnění a je znám pro svůj pozitivní vliv na nervovou soustavu. Pocit klidu a pohody, jenž čaj z meduňky přináší dospělým i dětem, doplňují vzácné složky podporující správné fungování trávení a celého metabolismu. 

Řepík lékařský

Řepík patří doslova mezi multifunkční bylinky s vícero možnostmi využití. Čaj z řepíkové natě působí léčivě na játra, žlučník a střeva a pozitivně ovlivňuje činnost trávicí soustavy. Odvar z řepíku můžete využít i pro vnější léčbu kožních onemocnění jako je vyrážka či ekzém. 

Z uvedených bylinek si pravidelně připravujte čerstvý čaj, ve kterém jsou účinky bylinek nejsilnější. Vyzkoušet můžete také některý z našich receptů pod článkem, kde bylinky hrají neopominutelnou roli. 

Související články

Jak připravit mátový cukr
  • Tipy a triky

Jak připravit mátový cukr

Místo čokoládových hoblin ozdobte vanilkovou zmrzlinu svěže zeleným cukrem ochuceným bylinkami. Do hmoždíře dejte pořádnou hrst čerstvých mátových lístků bez stonků a několik vrchovatých lžic cukru (nám chutná tmavý třtinový). Vše pořádně...
Recepty provoněné mátou
  • Novinky a zajímavosti

Recepty provoněné mátou

Pro kuchyňské použití je nejlepší máta čerstvá. Bylinka má léčivé účinky. Podporuje trávení a chuť k jídlu a pomáhá při bolestech hlavy. Její osvěžující vůně si bohatě užijete v receptech z červnového Apetitu. Mátu jsme přidali do...
Topinambur – židovská brambora prospívající zdraví střev
  • Novinky a zajímavosti

Topinambur – židovská brambora prospívající zdraví střev

Co je to topinambur?Topinambur, jinak také židovská brambora nebo jeruzalémský artyčok, je hlíza rostliny zvané slunečnice topinambur. Jak název napovídá, rostlina se velmi podobá známé slunečnici a stejně jako ona se otáčí za sluncem....
Řeřicha: jaké má účinky a jak ji pěstovat doma?
  • Tipy a triky

Řeřicha: jaké má účinky a jak ji pěstovat doma?

Řeřicha setá (Lepidium sativum) je jednoletá rostlina z čeledi brukvovitých, která dorůstá výšky asi 40 cm. Součástí našeho jídelníčku se staly především její listy, které vyrůstají sotva pár dní po vysetí. Evropané znali řeřichu...

Obchod Apetit