Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ořechové oleje do kuchyně patří. Jak je použít? Skvěle se hodí do salátů, pomazánek, polévek

Ořechové oleje do kuchyně patří. Jak je použít? Skvěle se hodí do salátů, pomazánek, polévek
sdílet:

Používají se v kosmetice i v kuchyni. Vynikají vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek i antioxidantů. Navíc jsou chuťově výborné, a tak dodají pokrmu skvělou tečku. Řeč je o ořechových olejích, přírodním zázraku, kterému se zatím nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužil.

Když se řekne olej z ořechů, většina z nás si vybaví kokosový olej. Přitom je velká škoda, že naše spíže a poličky neobývají oleje z vlašských, lískových nebo makadamových ořechů. Pokud se tedy chcete stravovat v duchu zdravého životního stylu, rozhodně dejte šanci i těmto olejům. Uvidíte, že nezklamou vás ani vaše chuťové pohárky.

Olej z vlašských ořechů

Za studena lisovaný olej z vlašských ořechů patří k olejům, se kterými byste bez pochyby měli pravidelně pracovat.

  • Pokud se rozhodnete olej používat při přípravě pokrmů, myslete na to, že při tepelné úpravě ztrácí vitamíny. Mnohem lepší bude, když ho použijete například do zeleninových salátů.

Nejenže obsahuje vitamíny B, C, E a F, omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, ale především je to silný antioxidant, které naše tělo potřebuje jako sůl. Díky bohatému složení je olej z vlašských ořechů ideální pro všechny, kteří chtějí podpořit imunitní systém, zlepšit krvetvorbu, a také podpořit činnost nervové soustavy.

Mandlový olej

Mnoho žen zná mandlový olej především ve spojitosti s kosmetikou. Mandlový olej zkrotí roztřepené konečky vlasů, zjemňuje drobné jizvičky a také slouží jako skvělé odličovadlo. Pokud mandlový olej máte ve své kosmetické skříňce, bez problému ho přeneste i na kuchyňskou linku.

  • Mandlový olej, na rozdíl od oleje z para ořechů, lze užívat i vnitřně.
  • Kromě vitamínu A, E a F obsahuje navíc minerály, jako je draslík, vápník, hořčík nebo fosfor. Pyšní se antioxidační aktivitou. V ideálním případě ho používejte při přípravě studené kuchyně.

Lískový olej

Pokud patříte k milovníkům lískových oříšků, pak byste neměli přehlédnout lískový olej. Kromě jemné vůně a lískové chuti vás olej překvapí svým skvělým složením. Vitamín B, C a H, draslík, hořčík, chrom, brom a nenasycené mastné kyseliny jsou zárukou toho, že lískový olej je hotovým přírodním zázrakem.

Lískový olej chrání váš kardiovaskulární systém, podporuje nervovou soustavu a snižuje hladinu špatného cholesterolu. I v případě lískového oleje platí, že ho můžete aplikovat vnitřním i vnějším způsobem. Hodí se především do studené kuchyně, tedy zeleninových salátů nebo raw pokrmů.

Makadamový olej

Makadamový olej rovněž patří k vyhledávaným olejům. Jeho největším benefitem je obsah nenasycené kyseliny palmitoolejové, která dokáže oddálit stárnutí buněk pokožky a vlasů. Dále se v makadamovém oleji nachází vitamíny A, B a E, minerální látky a rostlinné fytosteroly, které jsou důležité pro tvorbu buněčné membrány.

  • Makadamový olej také pozitivně působí na kardiovaskulární systém, špatný cholesterol a dokonce posiluje paměť. Dobrou zprávou je, že má vyšší kouřový bod než olivový olej, a tak ho můžete bez problému použít ke smažení. Zároveň můžete olej přidat do salátů či polévek.

Kokosový olej

Není to tak dávno, co byl kokosový olej označován za super potravinu a jeho vlastnosti vyzdvihovali lékaři i nutriční specialisté. Pokud tedy chcete čas od času zpestřit obsah zdravých tuků ve vašem jídelníčku, pak se kokosovému oleji nevyhýbejte. Použít ho můžete i na smažení nebo při přípravě stir-fry pokrmů z asijské kuchyně. 

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín