Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč si dopřát dezerty z tvarohu? A kdy se jim vyhnout?

Proč si dopřát dezerty z tvarohu? A kdy se jim vyhnout?
sdílet:

Buchty s tvarohem, míša řezy nebo tvarohový dort s malinami. Všichni milovníci pečení tuší, že tvaroh je pro naše chuťové pohárky nepostradatelný. Věděli jste ale, jak důležitou roli hraje pro naše zdraví? 

Tvaroh dokázal spojit čtyři naoko znepřátelené tábory - sportovce, dietáře, výživové poradce i profesionální kuchaře. I když každý z nich ke konzumaci a úpravě tvarohu přistupuje jinak, v jednom jsou zajedno. Vědí, že tvaroh vyniká svým vysokým obsahem bílkovin a vápníku.

Vyvážené složení

Sotva bychom našli produkt, který by se složením podobal tvarohu. Tento mléčný výrobek je bohatý na bílkoviny.

  • Obsahuje vyváženou směs všech aminokyselin a dodává tak tělu vše, co potřebuje.
  • Zároveň v tvarohu najdeme i další důležité látky jako například draslík, hořčík, selen, měď nebo mangan.
  • Na tvaroh nedají dopustit ani lékaři, kteří ho opěvují za jeho vysoký obsah vápníku. I když už od dětství víme, že vápník je dobrý pro kosti, neměli bychom zapomínat ani na jeho další benefity.
  • Vápník totiž posiluje mezibuněčnou komunikaci a podporuje mladistvý vzhled. V neposlední řadě je tvaroh bohatý na vitamín A, B6, B12, C, D, E nebo třeba na kyselinu listovou a thiamin

Pokud patříte mezi milovníky tvarohu, pak asi víte, že vás poměrně snadno zasytí. Za tento fakt může typ bílkoviny zvaný kasein, který tělo tráví déle než jiné bílkoviny. V případě, že se v noci budíte hlady, dopřejte si tvaroh jako druhou večeři. Uvidíte, že vás skvěle zasytí a nic už vám nebude bránit v klidném spánku. 

Pomocník při hubnutí

Snažíte se jíst podle zásad zdravého životního stylu, a přesto vás čas od času přepadne mlsná? V takovém případě se nebojte sáhnout po dezertu, ve kterém tvaroh hraje prim. Tvaroh v light verzi na 100 g totiž obsahuje pouze 290 kJ, polotučný tvaroh má 456 kJ a tučná varianta tvarohu obsahuje 770 kJ.

  • Ideálně ale používejte polotučný nebo tučný tvaroh, který na rozdíl od odtučněné verze obsahuje
  • Vitamíny rozpustné v tuku, a zároveň vyniká výraznější chutí a jemnější texturou. Pokud se vám nechce do pečení, pak si můžete dopřát sladkou svačinku v podobně tvarohu se sezónním ovocem, oříšky a kapkou medu nebo čekankového sirupu. I tento jednoduchý dezert nenaruší váš zdravý jídelníček. 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Alžběta Rybářová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč