Doba proteinová. Tak můžeme s nadsázkou označit jeden z trendů výživového světa posledních let. S rozvojem internetu roste počet jedinců, kterým složení jídelníčků není lhostejné. Hojně diskutovaným tématem jsou právě bílkoviny. Proč jsou pro naše tělo nezbytné? A proč je dobré se zamyslet, než podlehneme líbivým slovům prodejců, které nám slibují vysoký obsah bílkovin ve svých produktech?
Protein, nebo (obyčejná) bílkovina?
Pokud zabrousíte na internetová fóra (nejen) o zdravé výživě, dřív nebo později se s problematikou proteinů zaručeně setkáte. V poslední době se téma stalo vděčným námětem rozsáhlých debat. Řešíme, v jaké podobě bílkoviny přijímat nebo jaké množství proteinů je optimální při redukci a nárůstu hmotnosti, které doplňky výživy mají nejvýhodnější složení.
Na tom není nic špatného. V běžných potravinách se dnes nachází řada látek (připomeňme jen tolik diskutovaná „éčka“ v potravinách, nadměrné množství soli nebo přemíru rychlých sacharidů…), před kterými je vhodné mít se na pozoru. Zapálené diskuse neunikly ani obchodníkům, kteří umí na reklamách výrobků s vysokým podílem obsah proteinů vydělat nemalé peníze. Jak to tedy s bílkovinami vlastně je?
Proč potřebujeme proteiny?
Bílkoviny jsou pro náš organismus hlavním zdrojem dusíku, který je nezbytný pro správnou funkci a obnovu tělesných tkání. Napomáhají tvorbě enzymů, podporují činnost imunitního systému a jsou stavebním kamenem svalové hmoty.
Na rozdíl od jiných látek si je tělo nedokáže samo vytvořit, proto musíme dbát na jejich dostatečný příjem ve stravě. V opačném případě se můžeme potýkat s celou řadou obtíží: jednou z nich je i úbytek svalové hmoty, což je nežádoucí nejen pro zapálené cvičence v posilovně.
Bílkoviny dělíme na živočišné a rostlinné. Živočišné bílkoviny obsahují důležité aminokyseliny, bez kterých se naše tělo neobejde. Nachází se například v mase, vejcích, rybách a mléčných výrobcích, jako jsou tvrdé sýry, jogurty, tvaroh apod.
Rostlinné bílkoviny konzumujeme obvykle v podobě obilovin, luštěnin nebo ořechů (vysoký obsah najdeme v celozrnném pečivu, ovesných vločkách sóji, tofu nebo ve vlašských ořeších). Oproti živočišným bílkovinám neobsahují všechny potřebné aminokyseliny, proto je vhodné přijímat rostlinné bílkoviny z několika zdrojů.
Jen o bílkovinách to není
Kromě proteinů je potřeba dbát také na vyvážený příjem sacharidů a tuků. Sacharidy slouží jako zásobárna energie, bez níž by nemohlo správně fungovat. Tuky jsou často považovány za škodlivé, také ony mají ale v těle svou úlohu, mj. podporují vstřebávání vitamínů, jsou důležitým energetickým zdrojem a přispívají k udržení správné tělesné teploty. Pokud bychom je z jídelníčku jednoduše vyloučili na úkor proteinů, z dlouhodobého hlediska svému tělu rozhodně neprospějeme.
Potřebujeme produkty s vysokým obsahem bílkovin?
Jak už sami dobře víte, bez bílkovin se neobejdeme. Neznamená to ale, že bychom měli bez přemýšlení sáhnout po výrobcích, jejichž cena při pár gramech proteinů navíc téměř dvojnásobná. Pokud máte chvilku nazbyt, prostudujte si etiketu produktu.
Možná zjistíte, že produkt obsahuje více proteinů, ale také mnohem vyšší procento rychlých sacharidů, jejichž nadměrný příjem může zhatit vaše plány na vysněnou postavu. Potřebné bílkoviny zvládneme ve většině případů získat z tradičních potravin, aniž bychom museli zruinovat svůj rozpočet. Existují samozřejmě výjimky (vrcholoví sportovci, fyzicky těžce pracujících), to je ovšem téma na mnohem delší debatu.
Už vám z povídání o bílkovinách vyhládlo? V sekci pod článkem jsme pro vás připravili pár lahodných receptů, na kterých si určitě pochutnáte.