Jsou zdravé, báječně chutnají už jen tak z konzervy, a jídlo pro víc lidí z nich připravíte raz dva. Rybí konzervy jsou (téměř) věčné, takže je můžete mít pořád po ruce. Sardinky, sardelky, tuňák nebo šproty z konzervy se hodí mít mezi zásobami. Až nebude doma tzv. nic k jídlu, budete je blahořečit!
Konzervované ryby mají v každém obchodě svůj regál. Vybírat tak můžete mezi jednotlivými druhy ryb, jako jsou sardinky, šproty, ančovičky, tuňák nebo losos. Ryby se konzervují nejčastěji ve vlastní šťávě, v nálevu nebo v oleji. Oblíbenou variantou jsou také ryby v rajčatové omáčce (v tomatě) nebo jinak ochucené, například s chilli nebo citronem.
Ryby z konzervy jsou tepelně zpracované, takže je můžete použít hned jako surovinu do snadných pomazánek, rychlých sendvičů, zeleninových salátů i do těstovin nebo na pizzu.
Sendviče s tuňákem
Okapané steaky tuňáka v oleji rozdělte na kousky velikosti sousta a nakombinujte v bagetě například s rukolou, rajčetem a majonézou.
- Jinou kombinací může být římský salát, majonéza, řapíkatý celer a jablko.
- My milujeme variaci na salát Nicoise se salátovou okurkou, červenou cibulí, černými olivami, bazalkou, sardelovými řezy a vejci natvrdo.
Šproty jako grundle
Máte-li doma konzervu šprotů, můžete z ní připravit báječné občerstvení třeba na filmový večer. Šproty obalte v hladké mouce, rozšlehaném vejci a ve strouhance. Osmažte v rozpáleném oleji dozlatova. Podávejte jako chuťovku k pivu či vínu s dílky citronu.
Těstoviny s brokolicí a sardelkami
Uvařte 400 g těstovin podle návodu na obalu. Na poslední 2 minuty přidejte růžičky ze 2 brokolic. Slijte, ale naběračku vody uschovejte.
Prošlehejte 60 ml panenského olivového oleje, 2 drcené stroužky česneku, 1 lžíci strouhané citronové kůry, 2 lžíce citronové šťávy a 6 sardelových řezů pokrájených nadrobno, osolte a opepřete. Promíchejte s uvařenými těstovinami a brokolicí a s trochou vody z vaření. Podávejte s parmazánem.
Zdroj informací: časopis Apetit