Pokud se rozhodnete v encyklopedii nebo učebnici biologie hledat ančovičky, najdete tam tuto malou rybku pod jménem sardel obecná. Je menší než sardinka i její použití v kuchyni je odlišné.
Ančovičky jsou drobné rybky dosahující délky okolo 10 cm. Živí se převážně planktonem a žijí ve Středozemním moři. Ve světě gastronomie se na ančovičky pohlíží jako na malý zázrak. Často používají k dochucení pokrmů.
- Ančovičky jsou tučné, slané a považují se zdroj chuti umami.
Kromě toho, že skvěle chutnají, prospívá pojídání ančoviček i lidskému zdraví: Jejich tuk je totiž bohatý na omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
Kolik podob má ančovička?
- Běžně se čerstvé ančovičky filetují, nakládají do soli a nechávají zrát nekolik měsíců, dokud nezískají svou barvu a typické aroma. Po vymytí soli se nakládají do oleje. My si je pak můžeme koupit ve skleničce nebo v konzervě.
- Čerstvé ančovičky se také nakládají do octa, kde pobývají několik dní a pak se rovnou jedí. Typickým příkladem jsou španělské boquerones, což jsou ančovičky v různých podobách podávány jako tapas. V našich končinách na boquerones spíš nenarazíte, musíte za nimi blíž ke Středozemnímu moři.
- V našich obchodech můžeme narazit na tzv. očka, což jsou stočené filety ančoviček s kaparou uprostřed.
- Oblíbenou podobou ančoviček je sardelová pasta. Jde o jemně rozemleté ančovičky, které můžete dávkovat podle chuti do dresinků a omáček. Je vždy po ruce a vydrží dlouho.
Která jídla se bez ančoviček neobejdou?
Puttanesca
Puttanesca je nepříliš lichotivý italský název pro omáčku, která se tradičně připravuje z česneku, kapar a ančoviček, případně chilli papriček a rajčat. Omáčku připravíte raz dva, je jednoduchá a potřebujete na ni suroviny, které stejně nejspíš máte doma ve spíži.
Caesar salát
Za lahodnou chutí dresingu v Caesar salátu stojí také ančovičky. A podobně jako puttanesca i u tohoto salátu se traduje, že vznikl z nouze. Snědené restaurační zásoby po oslavách Dne nezávislosti přiměly restauratéra Caesara Cardiniho improvizovat.
Do dresinku patří žloutky, olej a hořčice, ke kterým se přidají ančovičky, parmezán a prolisovaný česnek. Všechny suroviny se dobře rozmixují. Výsledný dresing by měl mít hladkou a tekutou konzistenci.
Pizza marinara a pizza siciliana
Obě pizzy mají rajčatový základ a oběma těm správný švih dodávají ančovičky. Marinara údajně vznikla jako jídlo pro chudé námořníky v Neapoli, na Sicílii do pizzy ančovičky tradičně patří. Používají se celá filátka.
Chléb, máslo a ančovičky
Krajíc chleba, čerstvé máslo a plechovka ančoviček nebo sardelová pasta zajistí skvělou, chutnou a rychlou svačinu!
Lisovaný letní sendvič
Kombinuje pohodlí a skvšlou chuť. Potřebujete bochník bílého podlouhlého chleba, ančovičky, česnek, cibuli, petržel a olivový olej. Připravíte z něj obří sendvič, který necháte několik odležet a pak krájíte na plátky.
Kde ještě použít ančovičky a vychutnat si je?
- Přidejte ančovičky do smetany s česnekem a přelijte jimi brambory, než je dáte zapéct.
- Ohřejte olivový olej, přidejte do něj chilli vločky a pokrájené ančovičky. V mžiku získáte omáčku na těstoviny.
- Filety ančoviček se skvěle hodí k sýrům, zvlášť ke kozím. Nezapomeňte je podávat s cibuládou
- Natrhejte filety ančoviček na kousky, a přihoďte je na bruschettu než ji dáte zapéct.
Tip:
- Když kousky ančoviček zahřejete na pánvi, rozpustí se. Využijte toho při přípravě omáček a dresinků.
- Zbylý olej z ančovičkové konzervy či skleničky můžete použít jako dochucovadlo. Přidejte lžičku oleje do jídla a ucítíte ten rozdíl.