Což takhle dát si mangold? Obměňte klasiku v podobě špenátu za netradiční chutné listy řepy, kadeřávku, mangoldu, pak choi, čekanky nebo fenyklu a vyzkoušejte nové recepty plné vitaminů a svěží chuti. Těšíte se na lehké letní saláty nebo toužíte po teplém jídle plném živin? Podívejte se na naše tipy a vychutnejte si sezónní listovou zeleninu naplno.
Mangold
Zatímco mladé listy mangoldu lákají k přípravě letního salátu, starší a větší listy se výborně hodí pro tepelnou úpravu.
- Tato listová zelenina s výraznými barvami i chutí pochází ze Středomoří a lze velmi snadno vypěstovat i na našich českých zahrádkách.
- Základní odrůda mangoldu je známá svým červeno-růžovým řapíkem a zelenými listy. Setkat se však můžeme i s dalšími barvami řapíku, například mangold duhový zbarvuje svůj stonek do žluta nebo dokonce do fialova.
- Mangold je skvělou alternativou špenátu a připravit jej můžete klasicky dušený nebo ho přidat k luštěninám do polévky, které dodá svěží barvy, vitaminy a skvělou chuť.
Kadeřávek
- Tato dvouletá rostlina dobře snáší i mrazivé teploty, proto je skvělým zdrojem vitaminů zejména v zimě.
- V kuchyni kadeřávek využijeme jak v syrovém stavu do salátů, tak tepelně upravený. Použít ho můžeme například do polévek, zapečených zeleninových pokrmů nebo těstovin.
- Čerstvý kadeřávek je bohatý na vitaminy B, C a A a důležité minerální látky jako fosfor, vápník a draslík. Je rovněž známý pro své preventivní účinky nádorových onemocnění.
Řepný list
Věděli jste, že červenou řepu je možné konzumovat celou včetně listů?
- Řepný list je vzhledově podobný mangoldu a stejně ho můžeme využít i v kuchyni. Nejvíc vitaminů a minerálů obsahují řepné listy od května do července, kdy se těší plné síle.
- Listy řepy se skvěle hodí i do letního salátu. Efektivně je upotřebíte také do polévky, kde je stačí krátce povařit.
Pak Choi
Brukev čínská neboli pak choi je odrůdou čínského bílého zelí, která netvoří hlávky, ale pyšní se krátkými dužnatými řapíky a krásně zelenými listy. Pak choi považujeme za příbuzného mangoldu, používá se hojně zejména v asijské kuchyni. Konzumací této listové zeleniny přijdeme k bohaté náloži vitaminů nabízí i prevenci nádorových onemocnění.
Čekanka
Pravidelná konzumace čekanky má blahodárný vliv na zdraví, proto byla tato jedlá rostlinka vždy považována spíše za lék než za jídlo.
- Čekankové puky, jak se mladým listům čekanky říká, se svou mírně nahořklou chutí hodí pro studenou i teplou kuchyni.
- Setkat se můžeme se dvěma odrůdami, a to bílou a červenou. Svými léčivými účinky pomáhá zlepšit kvalitu spánku, podporuje funkci kardiovaskulárního systému a reguluje činnost trávicí soustavy.
Fenykl
Fenykl se považuje za zázračný přírodní lék proti nadýmání. Z fenyklových semínek se nejčastěji připravuje čerstvý čaj jako akutní pomoc při bolestech břicha, své o tom vědí maminky malých dětí, kterým je možno podávat fenyklový čaj po doušcích již od útlého kojeneckého věku.
Bulva fenyklu tvoří bílé listy, které využijeme do salátu nebo jako lahodný vegetariánský oběd. Svěží anýzová chuť výborně ladí s rybou, těstovinami a mimořádně chutné je fenyklové rizoto.