Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Chlebová polévka: Chudé jídlo nebo opomíjená delikatesa?

Chlebová polévka
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Nakyslá polévka s vůní kmínu a česneku, to je ona – chlebová polévka. Připravuje ze starého chleba, je velmi chutná a navíc ji můžete podle svých možností obměňovat. Nevyhazujte proto staré pečivo a raději s námi oprašte recept na tuto delikatesu. Zužitkovat vše do posledního drobečku se hodí ve všech dobách, tu dnešní nevyjímaje.

Chlebová polévka, žebrácká polévka nebo také žebračka

Chlebová polévka, které se také říká žebrácká, nebo žebračka, je „chudé jídlo“ které má hluboké kořeny v historii. Její nelichotivé označení však neznamená, že by se jednalo o něco nedobrého nebo dokonce nepoživatelného. Příprava polévky se stala skvělým způsobem, jak starý tvrdý chléb hodnotně využít.

  • Základ tvoří chleba, a to především starší a trvdší (nikoli plesnivý!).
  • Jde o velmi chutnou polévku, která si trochu opovržení vysloužila díky tomu, že se vařila v chudých rodinách.  Přitom nabízí skvělou možnost zpracovat staré pečivo a zároveň z něj připravit lahodný a sytý pokrm.

Jak uvařit chlebovou polévku

Příprava chlebové polévky je velmi jednoduchá a základní recept obsahuje jen málo surovin, které jistě najde každý doma.

  • Základ tvoří voda. Do ní vložte na kostičky nakrájený starší chléb a vše společně provařte.
  • Jakmile vznikne řidší hmota hrudkovité konzistence, přidejte kmín a česnek, které polévce dodají patřičnou chuť a vůni. Pokud je třeba, dosolte.

Čím chlebovou polévku vylepšit

Postupně si lidé toto skromné jídlo začali podle svých možností vylepšovat a přidávali suroviny, které zrovna měli k dispozici. Zde uvádíme několik chutných zlepšováků:

  • Polévku připravte na cibulovém základu, do kterého můžete přidat na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu. Tím získá intenzivnější chuť.
  • Některé recepty uvádí jako náhradu chleba starší bílé pečivo – housky, rohlíky.
  • Polévce sluší také houby.
  • Před dokončením vlijte do žebračky prošlehané vejce. Navýšíte tak podíl bílkovin a mírně ji zahustíte.
  • Nebo polévku zjemněte smetanou, případně prošlehejte tyčovým mixérem.
  • Servírujte ji jako my v menším chlebovém bochníku.
  • Polévku ozdobte na sádle osmaženou cibulkou, natí petrželky, libečku nebo čerstvou majoránkou.

Polévka z chlebového kvásku

Blízkou příbuznou žebračky je kyselo, tedy polévka, jejíž základ tvoří stejné suroviny jako chléb. Kváskem se polévka zahustí a získá nakyslou chuť.

  • Stejně jako chlebovou polévku můžete také kyselo obohacovat surovinami, které zrovna máte: vajíčkem, zeleninou, bramborami, bylinkami či houbami.

Chlebová polévka ve foglarovkách

Žebrácká polévka se také dostala do slavného komiksu Jaroslava Foglara o Rychlých šípech. Jedna z postav v něm říká: „Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou. A přece jsem nejšťastnější z tvorů. Vždyť jsem viděl Rychlé šípy.“ Z citace je zřejmé, že se tenkrát nejednalo o nijak zvlášť oblíbené jídlo. Snad proto, že se v některých rodinách vyskytovala na jídelních stolech až příliš často.

Podobně jako česnečka nebo rumfordská, i žebračka patří mezi poklady našich skromných polévek, proto nezapomínejme na naše tradice a vařme i dnes úsporně, ale přesto chutně.

Zdroj informací: Apetit, ČRo

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín