0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jídelníček z dob viktoriánské éry: Co se jedlo za královny Viktorie?

Jídleníček viktoriánské éry
ZDROJ: Pixabay/Prawny
sdílet:

Obrázek o viktoriánské éře si můžeme udělat nejen očima Charlese Dickense nebo Oscara Wilda, ale také z kuchařek, které v té době vycházely. Právě z literatury historici jídla získávají poznatky o tehdejší stravě chudých i bohatých lidí. Jak se denní pokrmy těchto dvou skupin lišily?

Viktoriánské období je historická etapa vývoje Británie v době vlády královny Viktorie od června 1837 do ledna 1901. Šlo o éru průmyslové prosperity britského impéria, která přinesla rozvoj vzdělané střední třídy.

Jídelníček chudých vs bohatých

Lidé z lepších rodin si pochutnávali na nejrůznějších lahůdkách. Většina obyvatel chudinských čtvrtí neměla nejen trouby či pece, často chyběly dokonce i talíře nebo lžíce. Lidé se živili hlavně chlebem, kašemi a vývary.

  • Na trzích byla k dostání levná sezónní zelenina, včetně cibule, zelí, pórku, mrkve a tuřínu.  
  • Maso bylo poměrně drahé, nejlevněji vyšla ovčí hlava. Místo toho jedli lidé hodně tučných ryb. Oblíbení byli sledi (slanečci), šproty, úhoři a ústřice.
  • Pro mnoho lidí byla neděle jediným dnem odpočinku (běžná byla dvanáctihodinová pracovní doba šest dní v týdnu). Byl to také jediný den, kdy se jedlo maso. Kupovalo se vepřové nebo skopové maso či vnitřnosti.

U bohatých lidí vypadalo menu jinak. Královna Viktorie byla známá svou vášní k jídlu, za necelou půlhodinu prý dokázala spořádat sedm chodů. Hojnost byla nejen na královském dvoře, ale i u střední třídy. Ve viktoriánské době se zavedlo běžné menu o třech chodech! Tady je ukázka tehdejších pokrmů:

Kedgeree 

Poté, co byla královna Viktorie v roce 1876 prohlášena indickou císařovnou, se v Anglii stala populárními jídla s kari, jako například kedgeree. Jedná se o snídaňový pokrm připravovaný z rýže a uzené ryby, ochucený kari a ozdobený plátky natvrdo uvařených vajec.

Victoria Sandwich Cake

V roce 1843 vynalezl anglický výrobce potravin Alfred Bird prášek do pečiva, díky kterému se otevřely nové možnosti v cukrářství. Victoria Sponge, někdy nazývaný Victoria Sandwich Cake, byl pak vytvořen pro královnu Viktorii, která ráda jedla dort s marmeládou při odpoledním čaji. Originální recept najdete níže.

Anglické muffiny 

Ve viktoriánské době vznikl nápad přidat do receptu na anglické muffiny prášek do pečiva. Vznikly z toho lahodné nadýchané lívance, které jsou v Británii oblíbené dodnes. Dříve se často podávaly jako občerstvení pro zaměstnance kuchyně a byly přelité citronovým tvarohem. Zkuste si je upéct podle šéfkuchaře Marka Fichtnera.

Polévka mulligatawny 

Tato krémová kari polévka se do anglických domácností dostala díky indickým vlivům a brzy si získala oblibu svou univerzálností. Viktoriánští kuchaři v bohatých domácnostech přidávali do polévky zbytky skopového masa, zatímco v chudších domácnostech se připravovala bezmasá verze.

Dušené maso 

Nic vás za chladné noci nezahřeje tak dobře jako vydatný guláš a věděli to i lidé za viktoriánské éry. Guláš podle jedné z nejznámějších kuchařek té doby Isabelly Beetonové obsahuje hovězí maso, mrkev, tuřín a světlé pivo.

Pečená husa s nádivkou

Po vzoru královny a jejího manžela prince Alberta slavili lidé Štědrý den ve velkém stylu a servírovali nejčastěji pečenou husu s bylinkovou nádivkou. Dokonce i ti méně majetní šetřili celé týdny, aby si mohli koupit krocana nebo husu a zaplatit místnímu pekaři, aby ji upekl.

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
  • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
  • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
  • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
  • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
  • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...

Obchod Apetit