7 důvodů, proč si dopřát vejce

Vejce
ZDROJ: Louis Hansel/Unsplash
sdílet:

Stále věříte mýtu, že vejce škodí zdraví, protože zvyšují cholesterol? Nemusíte se bát, bylo už několikrát prokázáno, že vejce mají naopak velmi dobrý vliv na naše zdraví. Dokonce se doporučuje dát si dvě denně. Pojďte se s námi podívat na 7 důvodů, proč si vajíčka dopřát.

Usnadňují hubnutí

Pokud chcete zhubnout, jsou vejce ideální volbou k snídani. Jedno vejce má 70 kalorií, 6 gramů bílkovin a 5 gramů tuku, a právě takový poměr živin zvyšuje pocit sytosti. Nebudete mít tak za chvíli nutkání zase něco sezobnout a vydržíte v klidu až do oběda. Podle vědeckých studií pomáhají vejce také ke spalování nadměrného tuku, a to díky obsahu bílkovin, díky kterým se vyplavuje hormon zvaný glukagon. Právě ten přispívá k využívání tuků v těle.

Pozitivně působí na činnost mozku

Vajíčka obsahují cholin, což je látka spadající do vitaminů skupiny B, která je součástí buněčných membrán mozku a je tedy potřebná pro jeho správnou funkci. Nedostatek cholinu může způsobit například bolest hlavy, zapomětlivost, poruchy paměti a v nejhorším případě i Alzheimerovu chorobu nebo mozkovou mrtvici. Právě žloutky jsou jedním z nejvíce koncentrovaných zdrojů cholinu. Jednoduše ho tak tělu doplníte.

Zapečená ztracená vejce

Zapečená ztracená vejce

Více

Posilují vlasy i kůži

Vitaminy B7 a B12 a proteiny, které vejce obsahuje, posilují vlasy a příznivě také působí na kvalitu kůže. Bylo dokonce prokázáno, že pravidelná konzumace vajec pomáhá odstranit pigmentové skvrny a vrásky. Nedostatek vitaminu B7 by naopak způsobil vypadávání vlasů, lámavost nehtů a záněty kůže.

Chrání zrak

Vajíčka obsahují lutein, což je žlutooranžové barvivo, které se hromadí v sítnici a je důležité pro ochranu očí před poškozením od slunečního záření. Působí také jako prevence slepoty či šedého zákalu.

Vajíčková pomazánka

Vajíčková pomazánka

Více

Posílí vaše zdraví

Vajíčka obsahují také spoustu látek, které přispívají k našemu celkovému zdraví. Jednou z nich je kyselina listová, která je nezbytná při tvorbě červených krvinek, na které se váže kyslík. Díky tomu je organismus dostatečně okysličen a může tak správně fungovat. Kyselina listová je důležitá také pro normální růst a vývoj plodu. Pravidelnou konzumací vajec také ve vašem těle dojde ke zvýšení hladiny cholesterolu, ale toho hodného, tedy HDL cholesterolu, který je pro naše tělo nepostradatelný. Lecitin obsažený ve žloutcích naopak snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu.

Doplní vitamin D

Je obecně známo, že většina lidí má nedostatek vitaminu D, který je důležitý pro vstřebávání vápníku a má výrazné účinky na imunitní systém. Nemusíte si ale kupovat různé doplňky stravy, stačí vám vajíčka. Ty jsou totiž jeho bohatým zdrojem. Dvě středně velká vejce obsahují asi 1/3 doporučené denní dávky „déčka“. Nejvíce ho najdeme ve žloutku.

Jak správně uvařit vejce

Jak správně uvařit vejce

Více

Snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny

Vejce jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které snižují hladinu triglyceridů v krvi, čímž také snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice.

Existují studie, podle kterých vejce působí také proti nádorovým onemocněním. Enzymy obsažené ve vejci totiž dokážou zničit nádorovou buňku. Zatímco zdravá buňka si s látkou poradí, nádorová ne. Enzym se v ní nahromadí, a nakonec ji zničí. Některé studie například prokázaly až o 18 % menší riziko vzniku rakoviny prsu u žen, které pravidelně konzumovaly vejce.

Související články

Zpestřete si vaječnou omeletu náplní
  • Jak na to

Zpestřete si vaječnou omeletu náplní

Chystáte se barvit kraslice a už vám docházejí nápady, jak zužitkovat bílky a žloutky? Omeleta je rychlým a snadným řešením, navíc se dá připravit pokaždé trochu jinak. Poradíme vám, čím omeletu naplnit, aby se nikdy nepřejedla.  ...
Zdánlivě obyčejný hemenex a jak si jej připravit
  • Tipy a triky

Zdánlivě obyčejný hemenex a jak si jej připravit

Ham and eggs, českou zkomoleninou hemenex, kombinuje ty nejlepší suroviny pro vydatnou snídani – šunku a vejce. Způsobů, jak si hemenex připravit je hned několik, pojďme se podívat, odkud se k nám tento způsob úpravy vajíček dostal a jak na...

Související recepty

Autor: Sabina Jarošová

Obchod Apetit